Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gietrzwałd: Sanktuarium Maryjne

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Gietrzwałd na Warmii należy do najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza go blisko 1 mln turystów.

W 1877 roku dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej pokazała się na klonie Matka Boska. Przemówiła do nich po polsku. Barbara Samulowska została po latach zakonnicą i przez wiele lat pracowała na misji w Gwatemali.

Z daleka Gietrzwałd wygląda bardzo malowniczo. W zieleni tonie zarówno kościół, jak i domki o murach z czerwonej cegły. Zewsząd ciągną pielgrzymki, przed wojną nazywane z warmińska łosierami.

W centrum tej dużej gminnej wsi stoi dom, w którym przed wojną Andrzej Samulowski, współtwórca "Gazety Olsztyńskiej", założył polską księgarnię. Przed budynkiem możemy obejrzeć jego popiersie.

Naprzeciwko widać kościół parafialny p. w. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wewnątrz jest m.in. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1505 r.

Z kościoła idziemy zadrzewioną drogą w kierunku cudownego źródełka, z którego pielgrzymi czerpią wodę w nadziei uleczenia swoich chorób. Opiekunowie tutejszego sanktuarium, księża kanonicy regularni laterańscy od lat odnotowują takie przypadki. Warto obejrzeć również Drogę Krzyżową, dzieło współczesne. W sklepiku przy Domu Pielgrzyma możemy kupić dewocjonalia.

Zobacz zdjęcia z pielgrzymki z okazji Objawień Najświętszej Maryi Panny

W powrotnej drodze radzę zajrzeć do czynnej cały rok galerii sztuki w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie można kupić pamiątki z Warmii, m.in. dzieła sztuki ze szkła, rzeźby z drewna, obrazy, książki, foldery i widokówki. A w "Karczmie Warmińskiej", przy muzyce ludowej, można zjeść regionalne dania, np. słynne warmińskie dzyndzałki.

Kontakt do sanktuarium:
Klasztorna 1, Gietrzwałd 11-036
Telefon: 89 512 31 02
e-mail: biuro@sanktuariummaryjne.pl

Warto zobaczyć w kościele:
Obraz gotyckiej Piety w kościele z 1425 r.
Obrazy z XVIII w., również w kościele
Neogotycką kapliczka z II poł. XIX w. przed świątynią.

Władysław KatarzyńskiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB