Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Olsztyn - Barczewo - Jeziorany - Tuławki - Olsztyn

2017-04-18 14:36:01 (ost. akt: 2017-04-18 13:56:49)
Olsztyński szlak rowerowy: Olsztyn - Barczewo - Jeziorany - Tuławki - Olsztyn

Fajna, prosta trasa, głównie asfaltowa, z lekkimi wzniesieniami. Jechałem w niedzielę, więc ruch był mizerny. W wariancie light można do Barczewa dojechać pociągiem i wrócić rowerem. Cała trasa liczy 50 (wersja light) lub 70 kilometrów.

Tym razem moim celem było Lamkowo, stara warmińska wieś położona niedaleko Jezioran. Ale bardziej chyba korciły mnie Jeziorany, które na mapie wyglądają, jakby było położone w jakimś geograficznym niebycie.

Olsztyn - Barczewo 0 - 17 km
Barczewo - Jeziorany 17-33
Jeziorany - Olsztyn 33-68
Trasa przejechana 1 kwietnia 2017. Czas: 6 godzin

Spod olsztyńskiego dworca głównego jedziemy wzdłuż "16" i przed Barczewem skręcamy w drogę do Jezioran. Po prostu pedałujemy, bo po drodze poza widokami jest niewiele do zobaczenia. W Starych Włókach skręcając przy kapliczce w prawo można obejrzeć kilka starych warmińskich budynków.
Kapliczka w Starych Włókach
Z Barczewa jedziemy zatem w kierunku Jezioran. Do Kronowa droga jest płaska, potem robi się łagodnie pagórkowato.

Jeziorany (dawniej Zybork, niem. Seeburg) to bardzo klimatyczne miasteczko, w którym w dużej części zachowała się przedwojenna zabudowa. To nadaje miasteczku fajny, trochę senny klimat. Dla kogoś z Olsztyna to prawdziwa nierzeczywistość, gdzie czas płynie równie dostojnie, jak przepływająca przez miasteczko Symsarna.

Jeziorany założono w 1338 roku. W centrum stoi gotycki kościół św. Bartłomieja z 1390 roku. Wyposażenie świątyni w większości barokowe. Ołtarz główny z 1734 roku.


Kiedyś przez Jeziorany przebiegała linia kolejowa Czerwonka - Lidzbark Warmiński - Górowo Iławeckie - Cynty (Koroniewo, Rosja). Linię na amen zamknięto w 1996 roku. W dobrym stanie do naszych czasów dotrwała stacja kolejowy. W serialu TVP "Stacyjka" "zagrała" stację w Rogożu.

Na rogatkach miasta, przy ulicy Mickiewicza, resztki starego cmentarza. Zachowały się na nim dwa groby z 1915 i 1960 roku.


Z Jezioran jedziemy przez Kronowo do Lamkowa (droga na Gradki).

Lamkowo to stara warmińska wieś wzmiankowana w 1333 roku. Urodził się tam i mieszkał Franciszek Szczepański (1842 - 1907), polski Warmiak, współzałożyciel "Gazety Olsztyńskiej". Na miejscowym cmentarzu zachował się jego grób i żeliwny krzyż.

We wsi barokowy kościół z 1748 roku z ołtarzem głównym z 1790 roku. Przed kościołem monument poświęcony mieszkańcom parafii, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Oryginalne tablice nie zachowały się.


Kapliczka w RadostachZ Lamkowa przez Radosty (na fot. kapliczka w Radostach) jedziemy do Tuławek. To jedyny fragment naszej drogi, który prowadzi szutrem. Co prawda na drogę kierują znaki, ale panowie wywożący drewno mocno zniszczyli drogę. Jazdy samochodem zdecydowanie nie polecam.
W Tuławkach stoi kościół pochodzący z tego samego okresu co świątynia w Lamkowie z ołtarzem z XVII wieku.
Stamtąd nieśpiesznie przez Gady i Słupy wracamy do Olsztyna.
Inne trasy: kliknij tutaj
Igor HrywnaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół św. Bartłomieja w Jezioranach

  Kościół św. Bartłomieja...

  Gotycki kościół z 1390 roku. W środku barokowy ołtarz główny z obrazem św. Bartłomieja z 1734...

 • Kościół w Lamkowie

  Kościół w Lamkowie

  Kościół w Lamkowie, wsi położonej pod Barczewem w powiecie olsztyńskim, ma bardzo burzliwe dzieje....

 • Kościół w Tuławkach z 1782 roku

  Kościół w Tuławkach z...

  Kościół konsekrowany przez biskupa Ignacego Krasickiego ku czci św. Michała Archanioła. W środku...

 • Luterskie

  Jezioro Luterskie

  Zbiornik morenowy, jeden z większych Pojezierza. Jezioro sielawowe, słabo zarośnięte i bardzo nierównomierne. Roślinność...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB