Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Frombork: Tajemnice kaplicy biskupa Szembeka

2017-02-07 10:44:32 (ost. akt: 2017-02-07 11:25:14)
Katedra we Fromborku

Katedra we Fromborku

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W archikatedrze we Fromborku trwają badania archeologiczne krypty w kaplicy ufundowanej przez bp. Krzysztofa Szembeka. Został tam pochowany sam fundator oraz inni biskupi warmińscy. 


Zespół katedralny we Fromborku to unikalny pomnik historii, który ciągle skrywa tajemnice. W Kaplicy Zbawiciela w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła rozpoczęły się badania archeologiczne. Prowadzą je archeolodzy z UMK w Toruniu.
— Kaplica Zbawiciela została ufundowana przez biskupa warmińskiego Krzysztofa Szmbeka jako miejsce jego pochówku — powiedział nam ks. Jacek Wojtkowski, proboszcz archikatedry i historyk sztuki. — Został tam rzeczywiście pochowany, a oprócz niego jeszcze pięciu biskupów warmińskich z XIX wieku. Sama kaplica ma wystrój barokowy. Zdobią ją polichromie Mathiasa Meyera, tego samego, którego prace rozpoznajemy również w Świętej Lipce i w Wozławkach. W kaplicy są relikwie świętych, w tym św. Teodora. 


Jak mówi ks. Wojtkowski, interesujący jest związek biskupa Szembeka z obrazem jasnogórskiej Czarnej Madonny. W tym roku mija 300 lat od daty koronacji tego wizerunku Matki Boskiej. Krzysztof Szembek, który wówczas był biskupem chełmskim, w 1717 roku obraz koronował, a potem objął urząd na Warmii.

Badania archeologiczne mają na celu inwentaryzację obiektów znajdujących się w krypcie oraz określenie stopnia ich zachowania.
— Analiza grobów zawsze pozwala nam lepiej poznać historię miejsca — dodaje ks. Wojtkowski. — Wiemy, że w świątyni są dwie krypty. Pierwsza to ta, która otworzyliśmy. Druga jest zidentyfikowana pod prezbiterium, gdzie są pochowani kanonicy warmińscy. Tam znajduje się około 120 pochówków. Ciągle tajemnicą pozostaje krypta pięciu biskupów z XVI wieku, wśród których jest wuj Mikołaja Kopernika Łukasz Watzenrode. Jego grób jeszcze nie został odnaleziony, chociaż - jak pisze wybitny znawca epoki dr Jerzy Sikorski z Olsztyna, jest praktycznie pewne, że jego prochy spoczywają w tym właśnie miejscu*.
Badania archeologiczne potrwają tydzień, zaś analiza materiału naukowego zajmie rok.
Ewa Mazgal
Ciekawym czytelnikom polecamy lekturę obszernego artykułu dr. Jerzego Sikorskiego.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB