Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Henrykowo: kościół p.w. św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusa

2017-01-19 12:35:06 (ost. akt: 2017-01-19 12:49:02)
Henrykowo: kościół p.w. św. Katarzyny i Najświętszego Serca Jezusa

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIV-wieczny kościół w Henrykowie.

Henrykowo (niem. Heinrikau) to wieś polożona w północnej Warmii, lokowana około roku 1304. Pierwsze spisane w dokumentach informacje o kościele pochodzą z roku 1312. Powtórny przywilej wieś otrzymała w roku 1326 od Kapituły Warmińskiej. Obecną świątynię zbudowano w II połowie XIV wieku. Pierwszy proboszcz wzmiankowany był w 1481 roku.

Świątynia kilkakrotnie ulegała zniszczeniom. Pierwszy raz ucierpiała w 1414 roku, w czasie wojny głodowej, drugi raz już poważniej w wyniku pożaru w 1444 oraz w czasie wojny trzynastoletniej 1454-1466. Kościół został odbudowany i ponownie konsekrowany w 1501 roku ku czci św. Katarzyny i św. Marii Magdaleny. W roku 1715 wymieniono drewnianą wieżę na murowaną. Jeszcze kilkakrotnie doczekała się świątynia odnowień i rozbudowy w latach 1721, 1795 i 1886 (dobudowano szczyt wschodni). W 1945 roku ostrzał artyleryjski zniszczył wieżę i obecnie jest ona w odbudowie (wzniesiona jest dolna kondygnacja z kruchtą). Pozostałe zniszczenia usunięto w roku 1960 roku.

Jest to kościół orientowany, typu salowego, murowany z cegły na kamiennej podmurówce, który w wyniku wielu przebudów zachował jedynie w ogólnej bryle średniowieczny charakter.
Nawę otaczają dość gęsto rozmieszczone przypory oraz przybudówki. Od północy znajduje się zakrystia oraz dobudowana w roku 1724 barokowa kruchta, nad której wejściem, w płycinie, stała kiedyś rzeźba św. Katarzyny, a dzisiaj stoi gipsowa figurka Matki Boskiej.
Od zachodu dobudowywana jest wieża z kruchtą, do której prowadzi ostrołukowy portal, nad którym widoczne jest tak samo zamknięte okno. Na szczycie stoi żelazny krzyż, od południa zaś kaplica chrzcielna w stylu neogotyckim, z ozdobnie ułożonymi cegłami, otynkowanym fryzem oraz trzema blendami zamkniętymi ostrołukowo, w szerszej umieszczono okno. Przez całą długość korpusu, pod gzymsem, widoczny otynkowany fryz. W nawie niewielkie okna zamknięte łukiem odcinkowym oraz długie otynkowane ostrołukowe blendy.
Najbardziej interesująca jest ściana wschodnia, która tylko w dolnej części ma oryginalne średniowieczne murowanie, powyżej przemurowana w 1880 roku oraz odrestaurowana w latach 1930 - 1932. Niewątpliwą jej ozdobą jest schodkowy szczyt ze sterczynami, zakończony żelaznym krzyżem. W najwyższej jego części wmontowano sygnaturkę. Poza tym widzimy ozdobne ceglane płyciny zamknięte ostrołukowo i odcięte od dolnej części otynkowanym fryzem. Poniżej dwie symetryczne, otynkowane blendy pomiędzy którymi jest nieco mniejsze okno zakończone ostrołukiem. Całość podparta czterema schodkowymi przyporami.
Kościół posadowiony jest na czynnym cmentarzu, gdzie można natknąć się na bardzo stary krzyż lub nagrobek.
Świątynię można obejrzeć w połowie drogi między Ornetą a Pieniężnem.
Mariola Adela Karpowicz


Źródła:
Przewodnik po zabytkowych kościołach Południowej Warmii. Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Agencja Wydawnicza "Remix", Olsztyn 1992


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB