Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Olsztyna

2017-01-04 12:40:04 (ost. akt: 2017-01-04 12:41:30)
Abdul Elkhatib już po raz trzeci wystąpi w roli Króla Baltazara

Abdul Elkhatib już po raz trzeci wystąpi w roli Króla Baltazara

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Organizatorzy zapraszają na anielskie i diabelskie cukierki i ciasteczka, a Król Baltazar uczy się swojej roli. Scenariusz Orszaku Trzech Króli w Olsztynie jest co roku inny, ale historia, którą opowiada, jest ta sama od ponad 2 tys. lat.

W rolę Króla Baltazara, reprezentującego Afrykę, wcieli się Abdul Elkhatib, obywatel polski pochodzenia sudańskiego, architekt krajobrazu. Wystąpi w Orszaku Trzech Króli po raz trzeci. Pokazuje gruby scenariusz widowiska.
— Co roku jest nowy, więc muszę nauczyć się roli — tłumaczy Abdul Elkhatib.


Orszak króla Baltazara wyruszy z kościoła Serca Jezusowego po nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 11. O godz. 12.15 spotka się pod ratuszem z orszakami króla Kacpra i króla Melchiora. Stąd wspólnie udadzą się na plac Solidarności, gdzie mędrcy ze Wschodu najpierw odwiedzą króla Heroda w jego pałacu. 


Heroda gra Adama Mazuchowski, maturzysta z I LO. Jest to jego drugi występ w tej roli.
— Do orszaku trafiłem dzięki parafialnej grupie teatralnej Et Cetera, działającej przy kościele Franciszki Siedliskiej — opowiada.

Rola złego króla i prześladowcy niewiniątek podoba mu się, bo nie będzie musiał dosiadać konia. Zasiądzie na tronie i będzie mu ciepło, bo ma futrzany królewski płaszcz.
 Każdemu królowi towarzyszy orszak rycerzy, wojowników i wojowniczek.


W piątek 6 stycznia centralnymi ulicami Olsztyna przejdzie orszak Trzech Króli. Prognostycy przewidują, że temperatura spadnie do 10 stopni poniżej zera.
— Trzeba założyć buty na grubej podeszwie i ciepłą czapkę — mówi ks. dr Michał Tunkiewicz, prezes Forum Prorodzinnego, organizatora orszaku. — Zapraszamy całe rodziny, ludzi wierzących i niewierzących. Przygotowaliśmy 8 tys. koron i 5 tys. śpiewników.

Ks. Tunkiewicz podkreślił, że orszaki Trzech Króli, które przejdą przez ulice ponad 420 miejscowości w Polsce, to największe jasełka na świecie.
— Nie jest to jednak procesja kościelna — dodał. — Jej inicjatorami są osoby świeckie. Staramy się integrować rodziny i mieszkańców Olsztyna oraz ludzi innych wyznań, stąd obecność pana Abdula. Jesteśmy otwarci na wszystkich. Przecież stajenka, w której urodził się Jezus, też nie miała drzwi.


W Olsztynie stajenka będzie znajdowała się na placu Solidarności, gdzie zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd. W orszaku udział weźmie 50 aktorów amatorów, 350 rycerzy i dwórek. Blisko 150 wolontariusz będzie czuwało na porządkiem podczas wydarzenia. Organizatorzy zachęcają do udziału w konkursie na najpiękniej przebraną rodzinę orszakową. Zwycięzcy dostaną wartościowe nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi około godz. 13.45.
Na pl. Solidarności będzie można ponadto spróbować anielskich i diabelskich cukierków, napić się herbaty i skosztować ciasteczek. Rozegra się też bitwa na śnieżne kule miedzy dobrem a złem.


Ewa Mazgal


>>> Utrudnienia i zmiana organizacji ruchu. Sprawdź piątkowe zmiany na ulicach Olsztyna
Trasy poszczególnych orszaków:

Orszak Azjatycki - Melchior, Parafia św. Józefa, msza św. godz.11
trasa: Jagielońska, Wojska Polskiego Partyzantów, Marii Skłodowskiej - Curie, 11 Listopada (11.35-12.15)

Orszak Europejski - Kacper, Parafia pw. Św. Jakuba, Katedra, msza św. godz11
trasa: Staszica, Pieniężnego (11.55-12.15)

Orszak Afrykański - Baltazar, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza św. godz.11
trasa: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza (11.55-12.15)

Wspólna trasa orszaków:
- Plac Jana Pawła II, godz. 12.15
trasa: Piłsudskiego - plac Solidarności

Tak było w ubiegłym roku:
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB