Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Robert Lewandowski - Warmiak z wyboru

2016-12-30 12:14:43 (ost. akt: 2016-12-30 12:15:01)
Dom Anny i Roberta Lewandowskich nie wyróżnia się jakimś szczególnym przepychem

Dom Anny i Roberta Lewandowskich nie wyróżnia się jakimś szczególnym przepychem

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Słynny polski piłkarz Robert i jego żona Anna Lewandowska spodziewają się dziecka. Wiadomość ta wywołała wielkie zainteresowanie mediów, a także mieszkańców Stanclewa na Warmii, gdzie słynne małżeństwo ma dom i gdzie spędziło Boże Narodzenie 2016?

- Już widzę, jaki tu będzie najazd dziennikarzy, kiedy to maleństwo podrośnie! – prorokuje sołtys Mariusz Gutowski. — Bo jak tylko ponad rok temu w gazetach ukazała się informacja, że Lewandowscy się nad jeziorem Jełmuń u nas budują, natychmiast zjechał tu ich cały tabun. Jeden to nawet mieszkanie gdzieś w pobliżu wynajął, siedział przez dwa dni w krzakach z teleobiektywem i czatował, aż oni się pokażą. A inni wynajmowali łódki i podpływali pod sam dom!


Lewandowski buduje dom


Stanclewo w gminie Biskupiec, wieś przy bocznej szosie. Wzdłuż głównej ulicy rząd zadbanych gospodarstw. Sklep, wiejska świetlica, strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej, budynek przedwojennej polskiej szkoły, zamkniętej przez Niemców z chwilą wybuchu wojny. W latach 60. zawieszono na niej tablicę pamiątkową i otwarto izbę pamięci, która stała się żelaznym punktem odwiedzin na trasie turystycznej szlakiem polskich szkół na Warmii. Potem izbę zlikwidowano, pamiątki przekazano Muzeum Warmii i Mazur, a w budynku zrobiono mieszkania socjalne.
Po czym na długie lata o Stanclewie było cicho. Aż do wiosny ubiegłego roku, kiedy to w jednej ze stołecznych gazet ukazała się informacja, że w Stanclewie buduje dom sportowe małżeństwo Lewandowskich. Podobno piłkarz, mimo braku czasu, starał się osobiście nadzorować budowę. Dom ukończono, a wieś powoli przyzwyczaiła się do obecności Lewandowskich.

Mistrz czeka na potomka


O tym, że Anna Lewandowska, żona kapitana reprezentacji Polski w piłce nożnej, czołowego strzelca Bundesligi, w lutym przyszłego roku urodzi potomka, piłkarz zasygnalizował w meczu Ligi Mistrzów 6 grudnia 2016 z Atletico Madryt. Po strzeleniu bramki z rzutu wolnego włożył piłkę pod koszulkę, a kciuk do ust udając, że go ssie. W kilka dni później pani Anna publicznie oświadczyła, że jest w piątym miesiącu ciąży.
— Gdyby urodził się chłopak, mógłby zostać piłkarzem! – zastanawia się Jerzy Gocejn, właściciel sklepu. — Ale nie wszyscy w Stanclewie im tego życzą, bo zdają sobie sprawę, jaki to ciężki chleb i wyrzeczenia!
Pan Jerzy nie ukrywa, że wcześniej nie był kibicem piłki nożnej, tylko ręcznej i siatkówki, ale teraz, jak inni tutaj, którzy gromadzą się przed telewizorem, kiedy gra reprezentacja Polski, stał się jej fanem. Zwłaszcza od czasu, kiedy zaczęła odnosić sukcesy i gdy pojawiło się we wsi małżeństwo Robert i Anna Lewandowscy.

Dom Roberta jako atrakcja turystyczna


Każdy w Stanclewie potrafi wskazać, gdzie jest dom sportowego małżeństwa. Znają to miejsce nie tylko mieszkańcy. Drogę do posiadłości pokazuje Krzysztof Kowalski, przewodnik turystyczny i zarazem komendant Hufca ZHP Biskupiec. Opracował blisko 300 kilometrów szlaków pieszych przez gminę, ubolewa, że władza nie znalazła pieniędzy na ich oznakowanie. Pan Krzysztof, jak wiele osób w Biskupcu i w Stanclewie, jest pasjonatem piłki nożnej i fanem wybitnego piłkarza. Słyszał, że Robert Lewandowski niekiedy pokazuje się na starówce w Biskupcu. Nie ma wtedy żadnego problemu, żeby zrobić sobie z nim zdjęcie, otrzymać autograf. Wielki piłkarz, skromny człowiek.
— Byłem tutaj całkiem niedawno z harcerzami, przyszliśmy od strony Jełmunia – opowiada. — W Stanclewie pokazałem im dawną polską szkołę i naturalnie dom Lewandowskich. Ten drugi chyba wzbudził u młodzieży większe zainteresowanie. To ta droga, między domami.

Chorągiewka od kibiców


Przejeżdżamy wyboistą drogą prowadzącą w kierunku jeziora, która po 200-300 metrach przekształca się w gładką jak stół. Na końcu jest brama i ostrzeżenie: „Teren prywatny. Wstęp i wjazd wzbronione. Stop”. Na siatce wisi biało-czerwona chorągiewka z napisem „Polska reprezentacja kibiców” i godło. Widać i tu dotarli miłośnicy talentu kapitana naszej reprezentacji. Ogrodzenie jest dość niskie, żadna tam przeszkoda dla żądnych sensacji paparazzich. Myślę, że właściciel tej posesji mógłby otoczyć się murem, jakie spotyka się w posiadłościach nowobogackich na Warmii i Mazurach, a nie chce.
Dom za bramą widoczny jak na dłoni. Na oko żadnego przepychu. Przypomina stylizowany dworek, jest kryty strzechą, otoczony tujami. Obok jakieś zabudowanie. Z miejsca, gdzie stoję, nie widać ani prywatnej plaży, ani kortu tenisowego, ani też boiska do gry w mini piłkę nożną i koszykówkę, jak to opisały tabloidy. A jak jest w środku domu, pokazała z kolei Anna Lewandowska na zdjęciach, opublikowanych w Internecie. Przestronne wnętrza, gustownie urządzona kuchnia, siłownia. Jest też fotografia pomalowanego na biało przedpokoju.

Robert na desce


Sam piłkarz przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej zamieścił na Instagramie fotografię, jak relaksuje się na jeziorze Jełmuń na desce do pływania z wiosłem. Na portalu społecznościowym ukazało się również zdjęcie Roberta Lewandowskiego, jego żony i kolegi z reprezentacji Sławomira Peszki z partnerką na jakimś przyjęciu w Stanclewie. „Oni się pławią w luksusach, a ja nie mam na chleb, bo od dwóch lat jestem bezrobotny” – to komentarz jednego z internautów, jeden z wielu nieprzychylnych. „Ten dom dowodzi, że oboje mają olej w głowie i są normalnymi ludźmi. Większość z tych, którzy ich obsrywają, przy takich dochodach postawiłoby sobie jakąś szkaradną namiastkę pałacu”. Wpisów utrzymanych w tym tonie było też dużo.
Wracam do wioski. Jeden z tabloidów zamieścił informację, jakoby latem tego roku Anna Lewandowska, kiedy zabrakło jej pieczywa, miała prywatnym helikopterem wylądować przy sklepie w Stanclewie i zrobić tam zakupy. Jerzy Gocejn wzrusza ramionami. Bujda!

Robert zdejmuje kask


— Raz pan Robert zajrzał do mojego sklepu, żeby zrobić zakupy, ale nie przyleciał żadnym helikopterem, chociaż śmigłowiec niekiedy widać nad ich posiadłością. Przyjechał wtedy do wsi, jak sądzę, motorem, bo miał na głowie kask. Córka, która akurat stała za ladą i go nie rozpoznała, nawet zwróciła mu uwagę, że jak się wchodzi do sklepu, to kask należy zdjąć. Na to roześmiał się, przeprosił i to zrobił! Sympatyczny człowiek!
Innych świadków, którzy widzieli we wsi Lewandowskiego, nie spotykam.
Na niewielkim boisku przy szosie dwóch chłopców kopie piłkę. Na pytanie o słynnego piłkarza, rozjaśniają się im twarze.
— My tu wszyscy mu kibicujemy, każdy chciałby tak grać! — wyznają. — Ale cóż, najbliższy klub piłkarski to „Tęcza” Biskupiec. Grając tam trudno się wybić i zrobić karierę, zdobyć sławę i pieniądze!

Czekamy na Roberta w wiejskiej świetlicy


Ktoś we wsi mówi, że od kiedy nad Jełmuniem wybudowali dom Anna i Robert Lewandowscy, wzrosło zainteresowanie działkami nad wodą. Być może magnesem jest sąsiedztwo słynnej pary.
Jedną z najbliższych sąsiadek Lewandowskich jest Barbara Trzeciak, doktor socjologii, która wyremontowała popegeerowski pałacyk, przed wojną posiadłość rodziny von Voisky. Zajmuje się agroturystyką, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi: pisarzami, malarzami, itp.
— Nie pan pierwszy mnie o nich pyta — mówi. — Cieszę się, że tu mieszkają, że wybrali to piękne miejsce, żeby znaleźć ciszę i spokój.
Sołtys Mariusz Gutowski ma trochę żalu do Roberta Lewandowskiego, że jest tak hermetyczny, że nie szuka kontaktu ze wsią. Ktoś nawet zdobył do niego lub jego agenta numer telefonu, ale odpowiedzi nie było.
—A my, chociaż mamy jakieś tam potrzeby jak każda wioska, właściwie niczego od niego nie chcemy. Wystarczy, żeby dał się zaprosić do świetlicy na kawę, stanął uśmiechnięty do wspólnego zdjęcia z naszą młodzieżą i rozdał jej kilka autografów! — wzdycha sołtys.
Władysław Katarzyński

Anna i Robert Lewandowscy:
Robert Lewandowski obecnie gra w niemieckim klubie Bayern Monachium oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem. Uczestnik Mistrzostw Europy 2012 i 2016.
Wychowanek Varsovii Warszawa. W swojej karierze reprezentował także barwy Delty Warszawa, Legii II Warszawa, Znicza Pruszków, Lecha Poznań oraz Borussii Dortmund.
Anna Lewandowska, z domu Stachurska, absolwentka AWF w Warszawie, specjalistka do spraw żywienia, zawodniczka karate Klubu Karate Pruszków oraz reprezentantka kraju w karate tradycyjnym.
Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski. W grudniu 2016 roku Lewandowski poinformował, ze spodziewają się dzieckaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Jełmuń

  Jezioro Jełmuń

  Jezioro położone około 15 km od Mrągowa. Jest to zbiornik o średnio rozwiniętej linii brzegowej o piaszczysto-mulistym...

Przewodnik lokalny

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. julka #2154676 | 83.25.*.* 8 sty 2017 16:22

  Dzień urodzin potomka Lewandowskich uznać jako dzień ważniejszy niż Boże Narodzenie i ogłosić jako święto narodowe. To już jest męczące wszędzie są Lewandowscy ja już się boję lodówkę otworzyć żeby przypadkiem z niej nie wyskoczyli Anna lub Robert.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkanka #2148480 | 83.9.*.* 2 sty 2017 12:46

  Lewandowski nie jest jedyną gwiazdą która zamieszkuje tamte tereny. Mieszka już tam chyba z dwa lata więc żadna nowina. Ludzie widocznie nie mają co robić i muszą tak pisać... Może napiszcie reportaż o jego rodzinie i życiu jak tak bardzo się interesujecie, to że Anna jest w ciąży też wielka sensacja, a gdyby chciała to by wcześniej powiedziała, ale po co mówić ludziom o swoim całym prywatnym życiu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. faj #2147952 | 217.99.*.* 1 sty 2017 23:24

  Szanuję Lewego za kim jest. Winne są media i społeczeństwo. To, że ktoś się osiedli na Mazurach czy Warmii nie powoduje, że jest Warmiakiem czy Mazurem. Jest przyjezdnym. Tak samo jest z wami - przyjechaliście skądś do nas, ale ponieważ wasze rodziny nie są stąd i nas ani trochę nie rozumiecie nigdy nie będziecie Mazurami czy Warmiakami. Jesteście Polakami z Kurpiów, Wołynia, Kielc, ale nie Warmiakami czy Mazurami

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bleh #2147006 | 46.170.*.* 31 gru 2016 18:10

  E sołtys... Może sam byś te myszy łapał...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Warmiak #2146649 | 176.221.*.* 31 gru 2016 08:38

  Witamy Robert na Warmii - oby Wam było dobrze tu mieszkać. Na nowy rok powodzenia w zyciu prywatnym oraz zawodowym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Stanclewiaki #2146567 | 94.234.*.* 30 gru 2016 22:34

  To ciemnogród, wiocha pijaków, plotkarzy i konfidentów. Ogólnie syf

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wojtek1983 #2146536 | 82.139.*.* 30 gru 2016 21:40

   Ciekawe, kto pozwolił żeby postawił dom tak blisko brzegu?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. trol warminski #2146357 | 83.6.*.* 30 gru 2016 18:11

    Jak poczyta te wasze komentarze ,na pewno sprzeda.Ja takich sąsiadów ,zawistnych nie chciałbym mieć .Zamiast cieszyć się ,że ktoś tę dziurę wybrał , wypominacie mu sukces.Brać się do roboty , albo treningu,nikt nikomu nie broni , też odniesiecie sukces i też się wybudujecie , może nawet na Malediwach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. dd #2146334 | 89.228.*.* 30 gru 2016 17:43

    RIP Lewandowski

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. sofix #2146316 | 37.47.*.* 30 gru 2016 17:26

    Aby to na pewno warmia?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Lewa z krzywym zgryzem #2146303 | 81.15.*.* 30 gru 2016 17:07

     Brawo ja brawo ty

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. mógł wybrać dowolne inne miejsce #2146299 | 95.90.*.* 30 gru 2016 17:00

     I to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie : Malediwy, Mauritus, Ameryka Płd., czy Płn. z Jego kasą są Jego, a wybrał tę małą wioseczkę. Czy to źle? Niektórzy kpią z tego, że został Warmiakiem. Ale o tym "warmiactwie" nic Lewandowski nie mówi, tak sobie napisał autor tego artykuliku. I to jest mała różnica. Czy to, że na co dzień mieszka w Monachium to znaczy, że jest Bawarczykiem? Chyba nie. Czy to, że wybudował chatkę na Warmii, to znaczy, że jest Warmiakiem? Uważam, że nie. Przyjeżdża, wypoczywa i wyjeżdża. Więc przestańcie co niektórzy głupio komentować - bo nie ma co tutaj komentować. Fajnie, że właśnie tutaj się pobudował i oby jak najczęściej tu przyjeżdżał. Ci co narzekają i krytykują niech po prostu zaczną grać w piłkę... Życzę powodzenia.

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. mr mr #2146287 | 178.235.*.* 30 gru 2016 16:41

      ten przypinany Warmiak pewnie za kasę którą od was (nas) wyciąga kupiłby kilka miasteczek na Warmii ( jak kiedyś biskup), w duchu śmieje się z waszego frajerstwa ale niestety takie kretyńskie czasy

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. uev #2146285 | 83.24.*.* 30 gru 2016 16:35

      Wy kiedyś może zadajcie pytanie dlaczego te polskie szkoły zostały zamknięte? Dzieci były niewinne, ale z Warszawy płynęła broń i pieniądze - wy z Gazety Olsztyńskiej powinniście tę historię doskonale znać. Bojownicy o polskość szykowali tutaj powstanie jak na Śląsku ale zapomnieli, że są obywatelami niemieckimi no i czapa! Gdyby Lewy był Warmiakiem z wyboru nie postawiłby tutaj góralskiej chaty tylko np. jakiś stary pałac odremontował albo zagrodę niemiecką

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Warmiak #2146228 | 89.228.*.* 30 gru 2016 15:19

       Nie przesadzajcie bo mu się w głowie poprzestawia.

       Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. Ahhhhh oHHH #2146178 | 81.15.*.* 30 gru 2016 14:24

       ehhhhhhhhh

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. boruc #2146176 | 81.15.*.* 30 gru 2016 14:22

       Jak bym tyle zarabiał też bym się budował .A mnie nie stać nawet na kawalerkę 19 m w bloku ,I ogólnie już pszesycenie o tych Lewandowskich w mediach społeczn.. Aż do żygu

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      4. qwe #2146120 | 83.3.*.* 30 gru 2016 13:16

       Dajcie chłopakowi spokój...pobudował się tu na wsi aby mieć spokój a Wy mu cały czas d... trujecie...

       Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      5. PZ #2146109 | 89.231.*.* 30 gru 2016 13:05

       Tylu ludzi się buduje w okół, dzieci rodzi. Ale to ch..j, tutaj rodzi się kolejna gwiazda! System niczym z Snowpiercer: Arka przyszłości. Cudownie, słodko i przepysznie!

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      6. hen #2146098 | 89.228.*.* 30 gru 2016 12:52

       A co mnie g----no obchodzi, też mi wiadomość dnia.

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      7. aaa #2146095 | 91.208.*.* 30 gru 2016 12:47

       Ale temat dla autora tekstu. Tylko na tyle go już stać.

       ! - + odpowiedz na ten komentarz

      8. brajan kielbasa #2146090 | 94.254.*.* 30 gru 2016 12:44

       Biedaki lewandowski juz pewnie zapomnial ze ma nore na mazurach

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)