Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Maria Zientara-Malewska, nauczycielka i poetka

2016-12-12 10:54:01 (ost. akt: 2016-12-12 10:48:20)
Maria Zientara-Malewska w swoim mieszkaniu w Olsztynie

Maria Zientara-Malewska w swoim mieszkaniu w Olsztynie

Autor zdjęcia: Kadr z filmu "Znani z Warmii wczoraj i dziś - Maria Zientara-Malewska""

Prezentujemy kolejny z cyklu siedmiu filmów o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Dzisiaj o Marii Zientarze-Malewskiej, poetce i pisarce, opowiada Maria Surynowicz, bratanica poetki.

Maria Zientara-Malewska (1894-1984) była nauczycielką i pisarką, pisała wiersze, baśnie i opowiadania, zajmowała się też publicystyką m.in. na łamach Gazety Olsztyńskiej i Wiadomości Mazurskich. Przed wojną pracowała w przedszkolach i szkołach polskich w ówczesnych Prusach Wschodnich, m.in. w Nowej Kaletce, Chaberkowie, Gietrzwałdzie, Unieszewie. W 1939 za działalność na rzecz Polski została aresztowana i osadzona w obozie w Ravensbrück, po zwolnieniu była pod stałym nadzorem niemieckiej policji w rodzinnym Brąswałdzie.
Wydała 21 książek (w tym 20 po II wojnie światowej) z wierszami, baśniami, opowiadaniami i wspomnieniami. Jest patronką ulicy oraz Szkoły Podstawowej w Olsztynie

Cały projekt obejmuje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.
Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #2246291 | 217.99.*.* 16 maj 2017 12:04

    Lepiej byście napisali co pisała o tym całym napływie, który tutaj nie wiadomo skąd się zjechał. Szybciutko sobie przypomniała, że nie o take Polske walczyłam

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz