Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Jan Liszewski i Seweryn Pieniężny - historia Gazety Olsztyńskiej

2016-12-09 14:05:52 (ost. akt: 2016-12-09 14:06:43)
Budynek na Targu Rybnym w Olsztynie, gdzie do 1939 roku mieściła się redakcja Gazety Olsztyńskiej oraz mieszkanie rodziny Pieniężnych

Budynek na Targu Rybnym w Olsztynie, gdzie do 1939 roku mieściła się redakcja Gazety Olsztyńskiej oraz mieszkanie rodziny Pieniężnych

Autor zdjęcia: Kadr z filmu "Znani z Warmii wczoraj i dziś - Jan Liszewski i Seweryn Pieniężny"

Prezentujemy kolejny z cyklu siedmiu filmów o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Dzisiaj o Janie Liszewskim i Sewerynie Pieniężnym, a także o historii Gazety Olsztyńskiej, opowiada Danuta Syrwid z Muzeum Dom Gazety Olsztyńskiej w Olsztynie.

Jan Liszewski (1852 - 1894) był współzałożycielem (razem z Andrzejem Samulowskim i Franciszkiem Szczepańskim) i pierwszym redaktorem Gazety Olsztyńskiej. Pierwszy numer gazety ukazał się 16 kwietnia 1886 roku. Liszewski był redaktorem tylko kilka lat; w 1891 roku mocno podupadł na zdrowiu i przekazał wydawnictwo swojej siostrze Joannie i szwagrowi Sewerynowi Pieniężnemu. W 1918 roku gazetę przejął z rąk Joanny i Seweryna Pieniężnych ich syn, także Seweryn (1890 - 1940) i prowadził ją aż do 7 września 1939 r. Wtedy gazeta została zamknięta przez gestapo, a redaktor Pieniężny aresztowany i wywieziony do KZ Hohenbruch k. Kłajpedy (dzisiejsza Litwa). Został tam rozstrzelany 24 lutego 1940 roku. Jego prochy w 1946 roku zostały sprowadzone do Olsztyna i złożone w mogile na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej (kwatera 4A, rząd 1, grób 1).

Cały projekt przewiduje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.
Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy