Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Feliks Nowowiejski - kompozytor, wirtuoz i papieski szambelan

2016-12-08 12:52:39 (ost. akt: 2016-12-08 12:49:54)
Daniel Rupiński, niewidomy muzyk z Olszyna, gra hymn "O Warmio moja miła" na wieży ratuszowej w Olsztynie. To obecnie oficjalny hymn Olsztyna

Daniel Rupiński, niewidomy muzyk z Olszyna, gra hymn "O Warmio moja miła" na wieży ratuszowej w Olsztynie. To obecnie oficjalny hymn Olsztyna

Autor zdjęcia: Kadr z filmu "Znani z Warmii wczoraj i dziś - Feliks Nowowiejski"

Prezentujemy kolejny z cyklu siedmiu filmów, opowiadających w zwięzłej formie o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Dzisiaj o Feliksie Nowowiejskim opowiada dr. Ilona Dulisz, muzykolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) to sławny polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Urodził się w Wartemborku (dzisiaj Barczewo) na Warmii, gdzie dzisiaj jest muzeum jego imienia.

Cały projekt przewiduje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.
Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.

Na mapie oznaczyliśmy Muzeum Feliksa Nowowiejskiego - Salon Muzyczny w Barczewie.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Muzeum Sportu w Olsztynie

    Muzeum Sportu w Olsztynie

    Olsztyńskie Muzeum Sportu gromadzi pamiątki związane z dziejami sportu na Warmii i Mazurach. Wystawy...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB