Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Erich Mendelsohn - sławny architekt z Olsztyna

2016-12-06 13:37:31 (ost. akt: 2016-12-06 14:11:00)
Bat Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego - Dom Mendelsohna w Olsztynie, sklepienie sali głównej z zachowanymi malunkami i mozaiką według projektu Ericha Mendelsohna

Bat Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego - Dom Mendelsohna w Olsztynie, sklepienie sali głównej z zachowanymi malunkami i mozaiką według projektu Ericha Mendelsohna

Autor zdjęcia: Kadr z filmu Znani z Warmii wczoraj i dziś - Erich Mendelsohn

Prezentujemy trzeci z cyklu siedmiu filmów, opowiadających w zwięzłej formie o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Dzisiaj o sławnym architekcie Erichu Mendelsohnie opowiada Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia.

Erich Mendelsohn (1887 - 1953) był światowej sławy architektem. Urodził się w Olsztynie, tu ukończył gimnazjum humanistyczne (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza), tu zbudowano pierwszy obiekt przez niego zaprojektowany jeszcze w czasach studenckich (studiował architekturę w Monachium). To żydowski dom przedpogrzebowy Bet Tahara, niedawno odnowiony i przekazany Fundacji Borussia. Funkcjonuje tam Centrum Dialogu Międzykulturowego - Dom Mendelsohna.
Na ścianie kamienicy przy ul. Staromiejskiej, w której urodził się i mieszkał Erich Mendelsohn, znajduje się pamiątkowa tablica (zdjęcie obok). Mendelsohn kilka lat temu został patronem Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.


Cały projekt przewiduje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.

Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.


Na mapie oznaczyliśmy Dom Mendelsohna w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB