Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Ignacy Krasicki - książę kościoła i poetów

2016-12-05 11:15:50 (ost. akt: 2016-12-05 11:13:18)
Uroczyste powitanie biskupa Ignacego Krasickiego na Warmii - inscenizacja historyczna w Bałdach, lipiec 2015. W roli biskupa Krasickiego Marian Czarkowski (z lewej), aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Uroczyste powitanie biskupa Ignacego Krasickiego na Warmii - inscenizacja historyczna w Bałdach, lipiec 2015. W roli biskupa Krasickiego Marian Czarkowski (z lewej), aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Prezentujemy drugi z cyklu siedmiu filmów, opowiadających w zwięzłej formie o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Dzisiaj o Ignacym Krasickim opowiada prof. dr Krystyna Stasiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ignacy Krasicki (1735 - 1801), zwany Księciem Poetów, był przede wszystkim księciem kościoła - taki tytuł nosili biskupi warmińscy aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Ignacy Krasicki był biskupem Warmii w latach 1767–1795.
Cały projekt przewiduje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.

Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Oranżeria Krasickiego

    Oranżeria Krasickiego

    Pawilon ogrodowy wzniesiony w latach 1711-1724. Oranżeria ta została zniszczona w czasie wojen szwedzkich....

  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim

    Zamek w Lidzbarku Warmińskim

    Zamek budowano w latach 1350-1401.Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem....

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB