Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia: Kopernik - nasza duma

2016-12-02 12:38:23 (ost. akt: 2016-12-02 12:40:33)
Dr Jerzy Sikorski to najwybitniejszy w Polsce znawca życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na zdjęciu - przy pomniku astronoma w pobliżu zamku w Olsztynie

Dr Jerzy Sikorski to najwybitniejszy w Polsce znawca życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na zdjęciu - przy pomniku astronoma w pobliżu zamku w Olsztynie

Autor zdjęcia: Kadr z filmu "Znani z Warmii wczoraj i dziś - Mikołaj Kopernik"

Prezentujemy pierwszy z cyklu siedmiu filmów, opowiadających w zwięzłej formie o najbardziej znanych postaciach, związanych z Warmią. Bohaterem dzisiejszej prezentacji jest Mikołaj Kopernik, o którym opowiada olsztyński historyk dr Jerzy Sikorski.

Cały projekt przewiduje realizację siedmiu filmów, pokazujących dzieje Warmii przez prezentację ważnych ludzi tu mieszkających: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Seweryna Pieniężnego, Marii Zientary-Malewskiej, Feliksa Nowowiejskiego, Ericha Mendelsohna.
Ostatni film będzie opowiadał o 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Wspólnym elementem filmów jest muzyka Feliksa Nowowiejskiego, między innymi w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
Cykl zostanie w całości wyemitowany w grudniu tego roku.

Projekt realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Filmy zostały wykonane przy współpracy z GO TV. Autorką scenariusza i lektorem jest dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Beata Brokowska.

Projekt jest współfinansowany przez samorząd Olsztyna.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zamek w Olsztynie

  Zamek w Olsztynie

  Zamek w Olsztynie zbudowano w latach 1346-1353. Przez następne 150 lat ciągle go rozbudowywano. Był...

 • Szlak Kopernikowski

  Pieszy szlak turystyczny, biegnący głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, skąd biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kolec #2128066 | 83.9.*.* 5 gru 2016 23:29

  Mam prośbę. Zaprzestańcie robienia tych filmików. Bardzo proszę. Ja nie umiem na przykład gotować. I nie gotuję. Wy nie umiecie robić filmów. Serio.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. historyk #2127836 | 195.136.*.* 5 gru 2016 19:00

   dlaczego pominięto Lidzbark Warmiński i Frombork, a tam Kopernik był najdłużej, jaki cel ma pominięcie tych miast ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz