Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Barczewo: pamiątki po Barbarze i Andrzeju Hulanickich

2016-11-30 13:26:45 (ost. akt: 2016-11-30 13:28:48)
Barbara Hulanicka na starej fotografii z czasu pobytu w Mikołajkach

Barbara Hulanicka na starej fotografii z czasu pobytu w Mikołajkach

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Jedno z pomieszczeń Salonu Muzycznego w Barczewie zajmuje Izba pamięci Barbary i Andrzeja Hulanickich. Przez ponad 30 lat byli związani z Barczewem, założyli tam w dawnej synagodze Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.

Barbara Hulanicka urodziła się w 1924 roku Warszawie, podczas II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1952 roku wyszła za mąż za Andrzeja Hulanickiego, odtąd towarzysza jej życia i pomocnika w tworzeniu artystycznych tkanin. W 1954 roku Hulaniccy zamieszkali w Mikołajkach, gdzie pracowała w spółdzielni „Tkanina” podlegającej Cepelii. Zajmowała się tu nadzorem nad odtwarzaniem dawnych wzorów tkanin, kilimów i dywanów. Później pracowała m.in. jako kustosz zamku w Reszlu, od 1970 roku podobną funkcję pełniła w muzeum we Fromborku. W 1980 roku przeniosła się do Barczewa, gdzie w dawnej synagodze wraz z mężem utworzyła Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, które istniało do końca 1995 r. Obecnie w tym budynku znajduje się Galeria Sztuki „Synagoga”.
Jednocześnie tworzyła, wyspecjalizowała się w tkaninach podwójnych i gobelinach, które wystawiała w galeriach w Polsce i w różnych krajach Europy. Jej gobelin Drzewo Życia znajduje się w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.
Barbarę Hulanicką uhonorowano m.in. nagrodą im. Biskupa Ignacego Krasickiego i tytułem Honorowego Obywatela Barczewa 2005 roku. Zmarła w 2012 roku, mąż Andrzej odszedł w 2015 r.
W izbie ich pamięci, która mieści się na piętrze w Salonie Muzycznym przy ul. Mickiewicza w Barczewie, można obejrzeć dzieła Barbary Hulanickiej, fotografie z życia artystycznego i zawodowego małżeństwa, jej popiersia i portrety, w tym tkane, krosna, na których pracowała artystka, odznaczenia, korespondencję oraz figurki kotów, była bowiem namiętną kociarą.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Sportu w Olsztynie

    Muzeum Sportu w Olsztynie

    Olsztyńskie Muzeum Sportu gromadzi pamiątki związane z dziejami sportu na Warmii i Mazurach. Wystawy...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB