Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Piotrowiec: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

2016-11-08 12:30:25 (ost. akt: 2016-11-08 12:30:40)
Piotrowiec: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza fotoreporterka Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIV-wieczny kościół w Piotrowcu.

Piotrowiec (niem. Peterswalde) otrzymał lokację w roku 1330 z nadania Kapituły Warmińskiej (uposażono również kościół), ale wzmiankowana była po raz pierwszy dokumencie z roku 1326. Najwcześniejsze informacje o miejscowym proboszczu pochodzą z roku 1343. Pierwszy kościół (gotycki) p.w. NPMaryi i Wszystkich Świętych spłonął w roku 1581. Następny (renesansowy), który wzniesiono w roku 1589 dedykowany św. Andrzejowi zniszczyli Szwedzi w czasie wojny północnej. Obecny p.w. Jana Chrzciciela wzniesiony w 1771, konsekrował w roku następnym biskup pomocniczy Karol von Zehmen. W roku 1945 kościół ponownie spłonął i został częściowo wyburzony. Odbudowany go dopiero w 1956 roku, a ostatniej już konsekracji dokonał biskup Tomasz Wilczyński w roku 1959.
Świątynia w Piotrowcu to budowla orientowana typu salowego, murowana z cegły na kamiennej podmurówce, z wieżą od zachodu. W czasach swojej świetności całkowicie otynkowana. Dzisiaj pozostały resztki tynku, północna cześć zewnętrznej nawy kościoła zachowała go do dnia dzisiejszego.
Wieża, dobudowana w roku 1829, przecięta gzymsem, z oknami zamkniętymi koszowo, zwieńczona dachem namiotowym przechodzącym w smukłą podbitą blachą iglicę z krzyżem. Portal wejściowy bardzo skromny, zakończony łukiem półkolistym. W części środkowej powtarzający się z trzech stron motyw: w niewielkiej płycinie małe okienko oraz zabite deskami wejście! Po obu bokach wieży widoczne są przybudówki.
W części południowej korpusu dobudowana kruchta.
Szczyt wschodni zwieńczony metalowym krzyżem, nieco bardziej ozdobny. Widoczne są okna zakończone koszowo, podobnie zresztą jak w całym korpusie. Po bokach pozostałości wolut (pięknie kiedyś zapewne wyprofilowanych w tynku), a pod gzymsem zatarta inskrypcja fundacyjna na resztkach tynku.
Świątynię otacza mocno nadszarpnięty czasem ceglano - kamienny, kryty dachówką płot z kutą bramą wejściową.
Ten bardzo skromny barokowy kościół wskutek wielokrotnych przebudów zatracił prawie całkowicie swoje cechy stylowe. Jest też mocno zniszczony, wymaga pilnej restauracji, w zasadzie wygląda na opuszczony. Wewnątrz nie byłam, gdyż zamknięty był na amen. Można go znaleźć (chociaż nie tak łatwo, bo jest na skraju wioski) 7 kilometrów na północ od Pieniężna, prawie na granicy Warmii.
Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii.
Piotr Skurzyński, Warmia i polskie Dolne Prusy.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB