Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ania Broda, czyli głębia folkloru z Warmii i Mazur

2016-11-07 14:13:16 (ost. akt: 2016-11-07 14:11:57)
W Lidzbarku Warmińskim Ania Broda (z lewej) wystąpiła z Iwoną Sojką (skrzypce) i Jackiem Mielcarkiem, niewidomym wirtuozem saksofonu, klarnetu i duduka

W Lidzbarku Warmińskim Ania Broda (z lewej) wystąpiła z Iwoną Sojką (skrzypce) i Jackiem Mielcarkiem, niewidomym wirtuozem saksofonu, klarnetu i duduka

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Ania Broda to niezwykła artystka z Olsztyna, znana m.in. jako półfinalistka ósmej edycji telewizyjnego show Mam Talent w 2015 r. Znawcy twierdzą, że to jeden z najoryginalniejszych głosów współczesnej sceny muzycznej w Polsce.

Najnowszą swoją płytę, nazwaną Thousand lakes (Tysiąc jezior) promowała podczas niedawnego koncertu w niepowtarzalnych wnętrzach Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Przez długi czas zbierała do niej materiały, szukając najciekawszych lokalnych zjawisk muzycznych. Wpadła na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich. Zafascynowały ją melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia. Wszystkie te cechy artystka dodatkowo wzmocniła niezwykłą barwą i ekspresją swego głosu, a także brawurową aranżacją na cymbały wileńskie, skrzypce, saksofon, klarnet, duduk, lutnię, basy oraz bęben.
To na pewno nie jest płyta, którą didżeje będą puszczali na dyskotekach czy weselach. To muzyka z klimatów głęboko folkowych, przywołująca dawne wędrówki muzyczne Oskara Kolberga, a bardziej współcześnie - poszukiwania nestora olsztyńskich dziennikarzy muzycznych Włodzimierza Jarmołowicza. Myślę, że Ania nie pogniewa się za to zestawienie, nie pogniewa się też pewnie pan Włodzimierz, wciąż aktywny mimo swoich 97 lat. Sam Oskar Kolberg byłby zapewne dumny, że Ania w swojej małej ojczyźnie w jakimś sensie kontynuuje jego dzieło.
Ania Broda muzyką zajmuje się, odkąd pamięta, a zamiłowanie do śpiewu wyniosła z domu. Współtwórczyni i muzyk legendarnej formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych, a także z pracy z osobami z zespołem Downa.
ab

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Oranżeria Krasickiego

    Oranżeria Krasickiego

    Pawilon ogrodowy wzniesiony w latach 1711-1724. Oranżeria ta została zniszczona w czasie wojen szwedzkich....

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB