Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: księga z Rzymu i brewiarz Kopernika

2016-10-20 13:20:21 (ost. akt: 2016-10-20 13:17:17)
Początki bibioteki Hosianum sięgają 1565 roku, kiedy kardynał Stanisław Hozjusz sprowadził do Braniewa jezuitów

Początki bibioteki Hosianum sięgają 1565 roku, kiedy kardynał Stanisław Hozjusz sprowadził do Braniewa jezuitów

Autor zdjęcia: Przemysław Gietka

W zbiorach bibliotecznych Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie jest około 250 tysięcy woluminów. Najstarszą książką jest wydrukowana w Rzymie w 1472 roku księga prawnicza. Jednym z najcenniejszych dzieł jest brewiarz Mikołaja Kopernika z 1494 roku.

Biblioteka Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie świętuje 450-lecie. Tak cennych zbiorów, jakie w niej zgromadzono, nie ma żadna inna biblioteka w Olsztynie.
W zbiorach bibliotecznych Hosianum jest około 250 tysięcy woluminów. Najstarszą książką jest wydrukowana w Rzymie w 1472 roku księga prawnicza. Wśród najcenniejszych dzieł jest brewiarz Mikołaja Kopernika z 1494 roku, „Historia zdobycia Troi” z 1480 roku oraz „Pielgrzymka do Ziemi Świętej” Michała Radziwiłła. Zbiory biblioteki obejmują ponad 320 inkunabułów i ponad 7,6 tysiąca starodruków.

Najpierw było Braniewo


Początki biblioteki Hosianum sięgają 1565 roku, kiedy kardynał Stanisław Hozjusz sprowadził do Braniewa jezuitów. Zakonnicy mieli przyczynić się do rozwoju miejscowego systemu oświatowego. Przez lata wzbogacali księgozbiór o dzieła klasyków, pisma teologiczne, prawnicze i filozoficzne.
W 1626 roku Szwedzi ograbili bibliotekę. Zabrali z niej ponad 2600 książek. Były to rękopisy, inkunabuły i druki z XVI i XVII wieku. Wiele z nich znalazło się w bibliotece Uniwersytetu w Uppsali. Również II wojna światowa odcisnęła piętno na księgozbiorze. Część starych druków jednak została zwrócona. Ocalałe ze zniszczenia fragmenty księgozbioru biblioteki zostały przewiezione do Olsztyna i weszły w skład obecnej biblioteki. Ze zbiorów Hosianum korzystają m.in. alumni seminarium, studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
ar
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy