Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Lidzbark Warmiński: Olsztyński kabaret w alei gwiazd

2016-08-22 15:40:37 (ost. akt: 2016-08-24 11:22:34)
Andrzej Brzozowski (z prawej) i Zbigniew Wątorski odsłaniają tablicę poświęconą kabaretowi Dziura w lidzbarskiej Alei Gwiazd Kabaretu

Andrzej Brzozowski (z prawej) i Zbigniew Wątorski odsłaniają tablicę poświęconą kabaretowi Dziura w lidzbarskiej Alei Gwiazd Kabaretu

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Lidzbark Warmiński ma swoją Aleję Gwiazd Kabaretu na wzór słynnej Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach. Ostatnio w alei odsłonięto nowa tablicę.

Aleja Gwiazd Kabaretu - to ulica Feliksa Kaczyńskiego, wybitnego lidzbarskiego pedagoga. Mają tu swoje gwiazdy m.in. zwycięzcy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry, a także Kabaret Starszych Panów, który stał się kultowym wzorcem polskiej sztuki kabaretowej. Swoje gwiazdy mają tu m.in.: Grupa MoCarta, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny, Artur Andrus, Grupa Rafała Kmity, Krzysztof Daukszewicz z Kabaretu Gwuść, Krzysztof Jaślar. Swoją tablicę ma także Jan Kaczmarek (w imieniu nieżyjącego artysty odsłonili ją w sierpniu 2013 roku członkowie kabaretu Elita Stanisław Szelc oraz Jerzy Skoczylas), a także nieistniejący już Kabaret Snobów (odsłaniali ją Bartłomiej Zdanowicz i pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Radosław Bielecki - obecnie Kabaret Neo-Nówka).
21 sierpnia 2016 roku w Alei przybyła nowa tablica, poświęcona olsztyńskiemu kabaretowi Dziura, który tworzyli: Andrzej Brzozowski, Zbigniew Wątorski, Aleksandra Siwołowska, Andrzej Sokołowski i Mirosław Łoszewski. Kabaret Dziura w 1976 roku na I Biesiadach Humoru i Satyry zajął I miejsce w konkursie kabaretowym oraz I miejsce w konkursie na piosenkę. Twórcy są nadal są obecni w życiu artystycznym, jeden z współtwórców Dziury Andrzej Brzozowski obecnie jest liderem kabaretu Kaczki z Nowej Paczki.
Feliks Kaczyński:
Urodził się 18 marca 1916 roku w Płocku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1945 roku. Był znakomitym znawcą języka ojczystego i historii Polski. Pisał teksty, komponował do nich własne melodie, grał na fortepianie i organach, reżyserował spektakle. W latach 1950-1976 pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Pedagogicznym oraz Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Sprawował też funkcję kierownika wydziału kultury, czasowo kierował Miejskim Domem Kultury. Podczas organizowania Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży zasiadał w jury jako jej przewodniczący. W 1976 roku przeszedł na emeryturę, nie stracił jednak kontaktu ze szkołą i młodzieżą. Zmarł 14 października 1993 roku.

ab


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB