Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia na niepogodę

2016-08-04 13:40:01 (ost. akt: 2016-08-08 09:43:57)
Biskup Wacław Leszczyński (w tej roli aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski) wjeżdża na Warmię - inscenizacja w 2016 roku

Biskup Wacław Leszczyński (w tej roli aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski) wjeżdża na Warmię - inscenizacja w 2016 roku

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Jakoś nie rozpieszcza nas pogoda w letnią kanikułę. Upałów trochę mieliśmy w czerwcu, lipiec nieśmiało o nich przypominał od czasu do czasu, ale ostatnio - jak śpiewał Robert Gawliński z Wilkami - "słońce pokonał cień".

W tej sytuacji wszystkim wypoczywającym na Warmii i Mazurach nie pozostaje nic innego, jak poszukać na ten czas innych zajęć urlopowych, niż plażowanie i kąpiele w jeziorze. Nie tak dawno proponowaliśmy miejsca, które warto odwiedzić podczas niepogody na Mazurach, dziś kilka ciekawych miejsc na Warmii. Znajdziecie na tej liście zarówno obiekty powszechnie znane, jak i takie, o których rzadko piszą turystyczne przewodniki

1. Bałdy - szlak biskupi

W niewielkiej wsi Bałdy niedaleko Butryn (gm. Purda) co roku odbywają się festyny pod nazwą Kiermas Tradycji Dialogu i Zabawy. Upamiętniają one dawną tradycję wjazdu kolejnych biskupów warmińskich na teren diecezji. W tzw. Alei Biskupów stoi 50 drewnianych tablic, upamiętniających wszystkich dotychczasowych biskupów warmińskich, poczynając od Anzelma, który był ... Krzyżakiem. 38 biskupów upamiętniono dodatkowo kamiennymi obeliskami. Tych głazów pamiątkowych co roku przybywa - są fundowane przez prywatne osoby lub stowarzyszenia.


2. 700-letnie Pieniężno

Mało znane, a warte odwiedzenia jest niewielkie Pieniężno, które w swojej ponadsiedemsetletniej tradycji przeżywało wzloty i upadki. Miasteczko położone jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy dwiema historycznymi stolicami Warmii: Lidzbarkiem Warmińskim i Braniewem. Warto zatem zrobić sobie całodniowa wycieczkę historyczną z początkiem w Lidzbarku Warmińskim i końcem w Braniewie, zahaczając po drodze o Ornetę, która cała jest jednym wielkim zabytkiem. Na pewno nie będziecie żałowali.


3. Reszel: miasto - zabytek

Reszel to jedno z najpiękniejszych miast na Warmii i Mazurach. Ma dobrze zachowaną średniowieczna zabudowę, którą na szczęście ominęły zniszczenia wojen światowych. Ma bogatą historię, urok i klimat, których można mu tylko pozazdrościć. Nie darmo był pierwszym w Polsce (od 2004 roku) członkiem międzynarodowej sieci cittaslow – miast, w których czas płynie wolniej.


4. Gietrzwałd - najsłynniejsze warmińskie sanktuarium

Gietrzwałd to miejsce niezwykłe. Tu podobno blisko 140 lat temu dwom dziewczynkom ukazała się Matka Boska. To jedno z nielicznych objawień, uznawanych przez kościół katolicki; do Gietrzwałdu pielgrzymują katolicy z całej Polski oraz z zagranicy. Niezależnie od światopoglądu warto odwiedzić gietrzwałdzkie sanktuarium z Bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ta niewielka miejscowość znana jest też jako miejsce wydania pierwszego numeru (16.04.1886 r.) Gazety Olsztyńskiej - jednego z najstarszych w Polsce dzienników regionalnych, ukazującego się do dziś.


5. Bisztynek z Diabelskim Kamieniem

W Bisztynku znajduje się jeden z warmińskich cudów przyrody - ogromny głaz narzutowy, zwany Diabelskim Kamieniem. Wiąże się z nim diabelska legenda, którą warto poznać przy okazji wizyty w tym starym warmińskim miasteczku. Koniecznie też zajrzyjcie do miejscowego kościoła farnego, jednego z największych na Warmii.
6. Stoczek Klasztorny, gdzie więziono prymasa Stefana Wyszyńskiego

Stoczek Klasztorny należy do tzw. wielkiej trójki warmińskich sanktuariów, obok Gietrzwałdu i Świętej Lipki. Zasłynął w najnowszej historii Polski jako miejsce uwięzienia prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła w 1987 roku.
7. Wozławki z ośmioma kapliczkami

We wsi już w XIV wieku istniały parafia katolicka i szkoła. Miejscowy kościół możemy do dzisiaj podziwiać w takim kształcie, w jakim powstał blisko 700 lat temu - od tego czasu dobudowano tylko barokową kaplicę.
8. Słobity - wieś znana z ruin

Pałac w Słobitach był niegdyś jednym z najwspanialszych na Warmii. Jako jedyny pałac w Prusach posiadał dwukondygnacyjną salą balową. Miał przywilej pałacu królewskiego. Wydzielono w nim specjalne apartamenty przeznaczone wyłącznie do użytku dla króla Prus. Był to wielki przywilej i wyróżnienie.
Kolejni właściciele z możnego rodu Dohnów zgromadzili w nim wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, pałacowa biblioteka liczyła 55 tysięcy książek! Do 1945 roku była to największa prywatna biblioteka w Europie. Dzisiaj pozostały tylko ruiny, mimo to polecamy to miejsce, gdzie można zadumać się nad przemijającym czasem i zmiennymi kolejami losu.


9. Barczewo - warmińska Wenecja

Barczewo słynie m.in. jako miejsce urodzin Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora m.in. słynnej "Roty". W miejscowym salonie muzycznym zgromadzono pamiątki po kompozytorze.
Przez miasteczko przepływają dwie rzeki: Kiermas i Pisa, nad którymi przerzucono aż 14 mostów. Stąd o Barczewie mówi się niekiedy - z pewną przesadą oczywiście - jako o warmińskiej Wenecji.


10. Olsztyn - piętrowa kaplica w podziemiu

Na koniec zapraszamy do odwiedzenia nietypowej, mało znanej kaplicy w Olsztynie - stolicy Warmii i całego województwa warmińsko-mazurskiego. To jedyna czynna neogotycka kaplica w województwie, która jest naturalnie zintegrowana ze szpitalem. Służy pacjentom szpitala miejskiego przy ul. Mariańskiej, którzy mają do niej dostęp wprost ze szpitalnych korytarzy. Ciekawostką jest epitafium z - nieistniejącej już - olsztyńskiej kaplicy szpitala Świętego Ducha.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB