Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia oczami Ślązaków

2016-08-02 08:56:29 (ost. akt: 2016-08-04 22:14:15)
Rodzina w komplecie

Rodzina w komplecie

Autor zdjęcia: Łukasz Kasperek

Rodzina Kasperków ze Śląska wybrała się w tym roku na Warmię. Wrażenia opisał pan Łukasz Kasperek na rodzinnym blogu. Za jego zgodą publikujemy tekst i galerię zdjęć.

Kiedy „etatowy” urlop nieubłaganie się kurczy, każdy wolny dzień staje się bezcenny. Przedłużając więc jeden z weekendów i wykorzystując nowe połączenie lotnicze do Olsztyna, ruszyliśmy na kilka dni na Warmię. Miały być również Mazury, bo (aż wstyd przyznać jeszcze tam nie byliśmy), ale okazało się, że w okolicach Olsztyna jest wystarczająco ciekawie. Warmia okazała się strzałem w dziesiątkę, takiego miejsca na odpoczynek szukaliśmy. Co nas w Warmii urzekło i czemu warto tam pojechać choćby na 3 dni?

Piknik na łonie natury


Warmińskie kręte drogi biegną wśród pól i lasów, zieleń zdaje się nie mieć końca jak okiem sięgnąć. Maleńkie wioski wyglądają tak, jakby zatrzymał się dla nich czas. Brak przemysłu i rolnicza przeszłość nadają tej ziemi spokojny, wręcz sielankowy charakter. Na przydrożnych słupach i łąkach roi się od bocianów. Nie ma w tym żadnej przesady – warmińskie okolice właśnie takie są i nie trzeba specjalnie oddalać się od miasta, by do nich dotrzeć. Sprawiająca wrażenie nieskażonej tamtejsza natura pozwala złapać oddech i dobrze wypocząć.
Warmia staje się coraz bardziej doceniana przez turystów. W odpowiedzi na ich potrzeby powstaje coraz więcej hoteli i pensjonatów na wysokim poziomie, ukrytych gdzieś z dala od głównych dróg, wśród lasów i łąk. Bez problemu można znaleźć odpowiednie miejsce na noclegi.

Zamki, zamczyska i podróż w przeszłość


Lista zamków na terenie Warmii i Mazur jest dość długa, większość z nich odrestaurowano z niezwykłą starannością. Na przykład zamek w uroczym Lidzbarku Warmińskim z ciekawym muzeum wewnątrz i podziemnymi lochami.
Poza zamkami wart polecenia jest również Park Etnograficzny w Olsztynku, chociaż to już tuż poza granicami historycznej Warmii. Tutaj poznawanie budownictwa ludowego i dawnego życia lokalnej ludności odbywa się niepostrzeżenie w czasie spaceru po wielkim parku.


Olsztyńska starówka i Kopernik


Mieliśmy szczęście trafiając do Olsztyna po polskim długim weekendzie. Miasto wydawało się być nieco uśpione, na rynku spacerowały jedynie małe grupki, głównie szkolne wycieczki. Mogliśmy więc swobodnie przechadzać się starówką i odwiedzać turystyczne atrakcje bez kolejek i tłoku.
Mało kto wie, że Olsztyn to prawdziwie „kopernikowe” miasto. To właśnie olsztyńskim Zamkiem Kapituły Warmińskiej zarządzał słynny astronom, obserwując ruchy planet i tworząc swoje naukowe dzieła.
Poza starówką w Olsztynie można wybrać się nad jedno z jezior, których w granicach miasta jest aż 16! Wybór jest więc szeroki. Szukający dodatkowych rozrywek nad wodą, znajdą je na plaży miejskiej nad Jeziorem Ukiel, gdzie jest m.in. plac zabaw dla najmłodszych, boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego czy kawiarnia z widokiem na molo. Bez wątpienia można tutaj spędzić miło dzień niezależnie od tego, czy jesteśmy z rodziną czy z przyjaciółmi.
Łukasz Kasperek
Artykuł pozyskaliśmy z bloga rodziny Kasperków
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek w Lidzbarku Warmińskim

  Zamek budowano w latach 1350-1401.Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem....

 • Zamek w Olsztynie

  Zamek w Olsztynie

  Zamek w Olsztynie zbudowano w latach 1346-1353. Przez następne 150 lat ciągle go rozbudowywano. Był...

 • Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem w Olsztynie

  Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem...

  Pomnik Kopernika siedzącego na ławeczce to badaj najsłynniejsza olsztyńska rzeźba. każdy szanujący...

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warmiak #2046698 | 188.146.*.* 15 sie 2016 22:57

  "nowe połączenie lotnicze do Olsztyna" - to na Dajtki już latają?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy