Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Uwaga sinice: które plaże są bezpieczne na Warmii i Mazurach?

2016-07-27 12:25:39 (ost. akt: 2016-07-30 22:13:00)
Uwaga sinice: które plaże są bezpieczne na Warmii i Mazurach?

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Kiedy robi się bardzo ciepło, szukamy rzecz jasna ochłody w jeziorach. Niestety czasami na plażę wybierają się także sinice, a wspólna z nimi kąpiel może skończyć się nie najlepiej.

Sinice to tzw. cyjanobakterie, chociaż często nazywamy je także (błędnie) glonami. Wytwarzają groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt toksyny, dlatego kąpiel w wodzie, gdzie występują, jest niewskazana, a nawet zakazana. Każde kąpielisko, na którym stwierdzono wykwit sinic, zostaje zamknięte przez sanepid. Taką właśnie sytuację mamy na kąpieliskach w Olsztynie: przy ul. Kapitańskiej (przed Hotelem Omega) oraz na Słonecznej Polanie. Nieczynne są także wszystkie kąpieliska w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Czynna jest natomiast plaża nad jeziorem Skanda oraz wszystkie oficjalne kąpieliska w województwie warmińsko-mazurskim: w Pelniku nad jeziorem Isąg, oba kąpieliska w Ostródzie (nad. Jez. Drwęckim oraz nad jez. Sajmino), w Wielochowie nad jez. Wielochowskim (gm. Lidzbark Warmiński), kąpielisko miejskie w Lidzbarku nad Jez. Lidzbarskim, kąpielisko miejskie w Szczytnie nad Jez. Domowym Dużym, kąpielisko miejskie w Giżycku nad jez. Niegocin (ul. Kolejowa). Z pobliskich kąpielisk morskich czynne są plaże w Stegnie, Jantarze i Mikoszewie, Po dłuższej przerwie można już kąpać się także w Krynicy Morskiej.
Nie wiadomo, jaka jest aktualnie sytuacja na plaży miejskiej nad jeziorem Czos w Mrągowie, która była dłuższy czas wyłączona z użytkowania, ale 27 lipca można już tam było korzystać z kąpieli. Plaża ta to tzw. miejsce do kąpieli, nie ujęte w oficjalnym wykazie kąpielisk sanepidu. Takich miejsc jest w województwie warmińsko-mazurskim ok. 200.
Sytuacja na kąpieliskach zmienia się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, warto więc przed wybraniem się na plażę sprawdzić wybrane kąpielisko na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego kraju.
Uwaga: są tam ujęte tylko kąpieliska, spełniające wszystkie wymagania Ustawy z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo wodne. Ustawa ta wprowadza pojęcie "kąpieliska" oraz "miejsca wykorzystywanego do kąpieli". Brzmi bardzo podobnie, ale w sensie prawnym to zupełnie co innego. Kąpielisko wyznacza drogą uchwały rady gminy. O jakość wody, jej przebadanie musi zadbać organizator kąpieliska. Do jego zadań należy także m.in. opracowanie „profilów wody”, w tym takie detale, jak ocena możliwości rozmnożenia sinic, makroalg lub fitoplanktonu czy lokalizacje wodopojów dla zwierzyny. Te rygory spowodowały, że liczba takich kąpielisk na Warmii i Mazurach z roku na rok maleje. Obecnie jest ich 12.
Miejsca do kąpieli aż takim rygorom nie podlegają, ale też powinny być stale kontrolowane, monitorowane i nadzorowane przez ratowników. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo (w tym badania okresowe czystości wody) w miejscach do kąpieli ponoszą ich właściciele - prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin. Informacje te można także uzyskać w terenowo właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
opr. ab

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Czos

  Jezioro Czos

  Jezioro leżące na obrzeżach Mrągowa. Ma urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową z niewielką wysepką w południowo-wschodniej...

 • Skanda

  Jezioro Skanda

  Rozwinięta linia brzegowa tworząca zatoki i półwyspy. U zachodnich wybrzeży płaska wyspa. Konfiguracja brzegów urozmaicona...

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztynianin #2037106 | 89.228.*.* 31 lip 2016 09:23

  Chloru trzeba wsypać i bedzie można się kąpać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2035061 | 80.55.*.* 28 lip 2016 09:18

  Jestem takiego samego zdania. Jedna wyremontowana plaża jest obecnie eksploatowana na maksa. A powinna być alternatywa (z mniejszym zapleczem usługowo-sanitarnym).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sdft #2035042 | 88.220.*.* 28 lip 2016 08:47

  Napisaliście plaża nad Skandą ale może napiszcie jak trzy plaże nad jeziorem sa zaniedbane przez miasto - brudne, zarośnięte itp !!!!!!!!!!! Miastu nie zależy na innch plażach niż tych gdzie są zane knajpy i hotele !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)