Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Harcerska szkoła życia nad Gimem

2016-07-25 13:05:03 (ost. akt: 2016-07-25 13:05:54)
Uczestnicy jednego z podobozów zebrali się, aby zapozować nam do zdjęcia

Uczestnicy jednego z podobozów zebrali się, aby zapozować nam do zdjęcia

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Jedną z zabaw harcerskich jest obozowy chrzest. Obejrzeliśmy taki obrzęd na letnim obozie harcerskim ZHP w Bałdach Piecu nad jeziorem Gim (gmina Purda). W tym roku spędzi tu wakacje łącznie tysiąc dzieci i młodzieży.

Sosnowy las nad jeziorem Gim w gminie Purda. Niegdyś tereny te zamieszkiwały plemiona pruskie. To tędy z Warszawy na Warmię udawali się nowo nowo mianowani biskupi warmińscy, przekraczając w pobliskich Bałdach granicę Warmii, by następnie objąć diecezję z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim. Tę tradycję upamiętnia się dzisiaj na corocznych Kiermasach Tradycji, Dialogu i Zabawy w Bałdach.

Strażacy wyjeżdżają


Obecnie nad Gimem, gdzie od trzydziestu lat istnieje letnia baza Hufca Warmińskiego ZHP z Olsztyna, rosną dorodne sosny, z których niektóre mają ponad sto lat. W tym roku organizatorem wakacyjnych turnusów jest Chorągiew Warmińsko- Mazurska, ale gospodarzem jak zwykle Hufiec Warmiński. U bram obozu zatrzymuje nas wartownik. Zanim podniesie szlaban, wiadomość o gościach dociera do komendantki obozu hm. Doroty Limontas. Akurat do odjazdu szykują się strażacy z Butryn, którzy zorganizowali tu pokazowe ćwiczenia, trwają przygotowania do chrztu obozowego, pobrzękują menażki, bo niedługo obiad. Każdy z podobozów ma swoją nazwę i ozdabia go wykonany przez uczestników totem, w każdym stoją namioty z polowymi łóżkami, z boku kuchnia i stołówka oraz obozowy sklepik. Obok wykwalifikowanej kadry wychowawców jest tu ratownik wodny i służba medyczna. Druhna Dorota prowadzi nas do namiotu, częstuje kawą i ciastkami. Opowiada o swoich przeżyciach tutaj.

Druhna wspomina


— Mój pierwszy obóz w Bałdach? — zastanawia się. — Zaczynałam tu jako szesnastolatka! Już wtedy harcerski obóz stał się dla mnie prawdziwą szkołą życia. Co zapamiętałam najbardziej? Noce, kiedy stało się na warcie, gdy każdy szmer sprawiał, że serce ci zamierało, podchody harcerskie, ulewy z piorunami, wieczory przy ognisku, śluby obozowe no i obozowe chrzciny. Stąd za każdym razem, kiedy tu przyjeżdżam, mam tamte obrazy przed oczami.
Obok harcerzy i zuchów z Hufca Warmińskiego oraz dzieci i młodzieży niezrzeszonych, nad Gimem przebywają harcerze z innych rejonów Polski, jak z Poznania i Dąbrowy Górniczej.
— To pięknie położone, bezpieczne miejsce na Warmii, z lasem i dostępem do jeziora - mówi komendant podobozu z Dąbrowy Górniczej hm. Patrycja Makarska. I wszystko jest wzorowo zorganizowane.

Płacz po Portugalii


Przyjmujemy zaproszenie na jeden z obozowych chrztów, nieodłączny element harcerskich zabaw. W programie między innymi ubieranie się na czas w strój ochronny OP1: maskę przeciwgazową, płaszcz, wodery, rękawice. Kandydaci muszą również wykonać pompki, a także są polewani wodą. To ostatnie przeżycie to prawdziwa ulga, bo dzień, mimo chmur, jest upalny. Każdy z podobozów ma inny charakter, np. Dąbrowa Górnicza styl rodem z PRL. Jeszcze nie tak dawno uczestników łączyło jedno: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we Francji. Wyjątkowo przedłużono czas, kiedy rozpoczynała się obowiązkowa nocna cisza, do zakończenia meczu Polski z Portugalią. Po naszej porażce z Portugalią niektóre dzieciaki płakały.

Marsze na azymut i nauka pląsów


Na co dzień życie obozowe toczy się zgodnie z programem. Tam, gdzie przebywają sami harcerze, codziennie są poranne i wieczorne apele, niezrzeszeni traktowani są bardziej ulgowo, ale i ich obowiązuje regulamin, jak obowiązek trzymania wart i dyżury na stołówce. Bogaty jest zestaw obozowych gier i zabaw harcerskich, od podchodów, marszu na azymut w terenie do znajdowania oczek wodnych (jest tu ich w terenie według leśników dwadzieścia), a ponadto nauka pląsów i piosenek, turnieje sportowe, pogawędki, nauka zumby, jogi, wieczory kabaretowe, dyskoteki, kąpiel w jeziorze. No i z niecierpliwością wyczekiwany posiłek na stołówce. Jeżeli ktoś sobie życzy, może w niedzielę uczestniczyć w nabożeństwie w kościele w Butrynach, w grupach zorganizowanych. Obóz, obok wspomnianych już strażaków, odwiedza policja, straż leśna i oczywiście leśnicy, bo to ich teren. Ci ostatni przeprowadzili przez rozpoczęciem turnusów specjalistyczne szkolenie dla kadry.

Bez dopłaty


Dwutygodniowy pobyt w Bałdach kosztuje każdego uczestnika, a będzie ich tutaj w sumie około tysiąca osób, 750 złotych. Kiedyś do obozu nad Gimem dopłacało kuratorium oświaty, obecnie już nie. — Fajnie jest tutaj, wesoło i wszystko smakuje! — stwierdzają zgodnie 7-letnia Zuzia i 8 -letnia Natalka z Nikielkowa oraz 9-letnia Julka z Biskupca. — Co nam się podobało najbardziej? Tańce! Niektórzy z niezrzeszonych uczestników obozu znad Gimu po takiej szkole życia (przypadki wcześniejszego zabrania dziecka przez rodziców z turnusu zdarzają się rzadko), decydują się na wstąpienie do harcerstwa. Najczęściej są to właśnie ci najmłodsi, którzy zaczynają od wstąpienia do organizacji zuchowej.
— Każdy taki obóz to okazja przeprowadzenie rekrutacji do harcerstwa — przyznaje Dorota Limontas, reprezentująca ZHP, największą od lat organizację harcerską w Polsce.
Władysław Katarzyński


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach

  Kościół w Butrynach wzmiankowany był w dokumentach już w XIV wieku. Z tamtej drewnianej konstrukcji...

 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół z 1753 roku w Kurkach

  Kościół poewangelicki. W środku witraże z końca XVIII w. i epitafium poświęcone poległym w...

 • Kościół w Jedwabnie

  Kościół w Jedwabnie

  W środku wyposażenie głównie powojenne. Obok kościoła kapliczka św. Józefa ufundowana przez znaną...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy