Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bałdy: IX Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy

2016-06-30 10:37:23 (ost. akt: 2016-06-30 11:47:40)
Wjazd na Warmię biskupa Ignacego Krasickiego (w tej roli aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski) - fragment inscenizacji z 2015 roku

Wjazd na Warmię biskupa Ignacego Krasickiego (w tej roli aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski) - fragment inscenizacji z 2015 roku

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Już w sobotę 2 lipca 2016 roku w Bałdach k. Butryn (gmina Purda) odbędzie się kolejna, dziewiąta już edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy. Impreza nawiązuje do tradycji odpustowych na Warmii.

Kiermas odbywa się w historycznym miejscu, gdzie zrekonstruowano fragment dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego, obok symbolicznych Wrót Warmii. Według dawnych przekazów historycznych tędy przejeżdżali w drodze do stolicy Warmii kolejni biskupi warmińscy, witani tradycyjnie przez wszystkie stany. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami wszystkich biskupów warmińskich, poczynając od Anzelma (1250–1278). Coroczną tradycją jest odsłonięcie kolejnych głazów pamiątkowych, których postawiono dotychczas dokłdnie 37. W alei można też znaleźć plansze z mapami historycznymi Warmii oraz jej krótką historią.

Uroczystości IX Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy rozpoczną się tradycyjnie mszą świętą w kościele św. Jakuba w Butrynach (godz. 12:00), następnie zaproszeni goście bryczkami skierują się w stronę Wrót Warmii. Punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim, poświęconego biskupowi Wacławowi Leszczyńskiemu oraz inscenizacja jego uroczystego wjazdu na Warmię. Fundatorem głazu jest Piotr Płoski, wójt gminy Purda, który ufundował obelisk z własnych środków jako osoba prywatna. W inscenizacji wezmą udział aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie stoisk edukacyjnych, pokazów muzealnych, prezentacji starych zawodów, występów zespołów folklorystycznych oraz prezentacji regionalnej sztuki ludowej, tradycyjnego rzemiosła i lokalnej kuchni.
Zobacz szczegółowy program imprezy.

Biskup Wacław Leszczyński:
herbu Wieniawa (ur. 15 sierpnia 1605 w Baranowie, zm. 1 kwietnia 1666 w Łyszkowicach) – biskup warmiński 1644–1659, arcybiskup gnieźnieński od 1658, prymas Polski.
Był synem wojewody brzeskokujawskiego Andrzeja oraz Zofii z Opalińskich. Skończył Kolegium Jezuitów w Poznaniu, a następnie studiował w Perugii, Padwie i Paryżu. Od 1630 r. był sekretarzem króla Zygmunta III Wazy, od 1633 r. kanonikiem krakowskim, prepozytem płockim i łęczyckim, w 1637 r. przyjął święcenia kapłańskie, od 1643 r. był referendarzem wielkim koronnym.
29 lutego 1644 r. został kanonikiem fromborskim, a 6 kwietnia tego samego roku został wybrany przez kapitułę na biskupa warmińskiego. W 1645 r. przyjął sakrę biskupią w kolegiacie Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Był również administratorem apostolskim diecezji sambijskiej
W stolicy swego biskupstwa w Lidzbarku Warmińskim urządził wystawny dwór. Był pierwszym biskupem warmińskim, który tytułował się „księciem cesarstwa”. Był gorliwym zarządcą diecezji. Dbał o szkoły jezuickie, udzielał stypendiów, konserwował zamki biskupie. Wybudował letnią rezydencję biskupów (dworek modrzewiowy) w Sątopach i dom pielgrzyma w Świętej Lipce. Podczas najazdu szwedzkiego na Warmię w r. 1655 ukrył się w Królewcu. Gdy Warmię zagarnął elektor pruski Fryderyk Wilhelm, lękając się o los Kościoła złożył hołd elektorowi. Został za to oskarżony o zdradę. Aby się rehabilitować, przyczynił się do zawarcia traktatów welawskich w roku 1657. Po tym nie wypominano mu już zdrady, a król Jan Kazimierz zaproponował mu arcybiskupstwo gnieźnieńskie i godność prymasowską. Prymasem Polski był od roku 1659. Zmarł 1 kwietnia 1666 roku w Łyszkowicach. Został pogrzebany w Łowiczu.


Zobacz fotorelację z Kiermasu Warmińskiego w 2015 roku:

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Gim

  Jezioro Gim

  Jezioro wśród Lasów Ramuckich położone około 30 km na południe od Olsztyna. Linia brzegowa dość rozwinięta. Brzegi...

Przewodniki lokalne

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. katechetka #2019002 | 83.12.*.* 30 cze 2016 12:00

  Ja to nie lubię tego seplenienia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. strazak #2018972 | 5.172.*.* 30 cze 2016 11:00

  Brak godzin poszczególnych atrakcji - proszę dodajcie :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)