Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sątopy: XIV-wieczny kościół p.w. św. Jodoka

2016-03-16 14:37:36 (ost. akt: 2016-03-16 14:50:13)
Sątopy: XIV-wieczny kościół p.w. św. Jodoka

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Nasza stała współpracownica Mariola Adela Karpowicz odwiedza z aparatem fotograficznym zabytkowe kościoły Warmii Północnej i Południowej. Dzisiaj XIV-wieczny kościół w Sątopach.

Sątopy ((niem. Santoppen) - wieś założona 2 lutego 1337 roku przez prepozyta kapituły warmińskiej Jana i wójta krajowego Henryka Lutra. Wraz z lokacją zadecydowano o uposażeniu dla mającego tu powstać kościoła, który zbudowano w połowie XIV wieku. Wieżę dobudowano nieco później, bo w 1380 roku. W XIV wieku proboszczem w Sątopach był Henryk Vogelsang, późniejszy biskup warmiński. Kościół w Sątopach to jeden z kilku zaledwie kościołów w Polsce, mających za patrona Świętego Jodoka, żyjącego w VII wieku pustelnika pochodzącego z terenu dzisiejszej Francji.
Jest to budowla późnogotycka, orientowana, typu salowego na rzucie prostokąta, murowana w dolnych partiach z kamienia polnego, wyżej z cegły o wątku polskim, z kwadratową wieżą od zachodu, zakrystią od północy i kruchtą od południa (obie dobudowano w 1884 roku, czego świadectwem jest widniejąca data wyryta w kamieniu w ścianie zakrystii).

Ściany nawy i kruchty obiega ozdobny, otynkowany i wgłębiony fryz wieńczący.
Z zewnątrz widoczne skarpy schodkowe, w narożach skarpy ukośne z blendami, zakończone ozdobnymi pinaklami. Na ścianach zakrystii i kruchty blendy ostrołukowe.
Szczyty nawy, kruchty, zakrystii oraz wieży uskokowo-sterczynowe, rozczłonkowane przez ustawione narożami fialki.
W korpusie nawy okna ostrołukowe, zrekonstruowane w roku 1886, natomiast w środku ściany wschodniej oryginalne, o uszkodzonych ościeżach.

Wieża na rzucie kwadratu podzielona na cztery kondygnacje tynkowanymi fryzami opaskowymi, w których widoczne są ostrołukowe, tynkowane blendy oraz okna dźwiękowe. W przyziemiu portal uskokowy, a nad nim okrągła blenda. Wieża przykryta jest dachem siodłowym, który wieńczy chorągiewka z datą 1662.
Świątynia w Sątopach położona jest na wzgórzu, na terenie cmentarza.
To jeden z lepiej zachowanych kościołów gotyckich w rejonie. Byłam przy nim kilkakrotnie jadąc z Lidzbarka Warmińskiego do Reszla, ale zawsze był zamknięty, a szkoda, przez co nie mam zdjęć z interesującego wnętrza.
Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Przewodnik po zabytkowych kościołach południowej Warmii, warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1973
Praca zbiorowa, Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, tom I "Święta Warmia", Kuria Metropolitarna Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 1999
Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach i Warmii", Agencja Wydawnicza "Remix" Olsztyn
Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich" Agencja Wydawnicza "Remix" Olsztyn 1992


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Interesujące :) #1958613 | 83.9.*.* 21 mar 2016 07:16

    A może warto zadzwonić wpierw do proboszcza i umówić sie na spotkanie.? Na stronie Archidiecezji Warmińskiej sa notki wszystkich parafii :) http://archwarmia.pl/parafie/parafie/sat opy-parafia-swietego-jodoka/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz