Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bisztynek: tajemnicze napisy na desce umieszczonej z tyłu ołtarza głównego

2016-03-12 09:30:00 (ost. akt: 2016-07-21 12:24:28)
Bisztynek: tajemnicze napisy na desce umieszczonej z tyłu ołtarza głównego

Deska z tajemniczymi napisami.

Autor zdjęcia: Filip Dulka

W czasie oględzin ołtarza głównego w kościele św, Macieja Apostoła w Bisztynku konserwator zabytków zauważył deseczkę z odręcznymi, tajemniczymi napisami. Wykonał jej fotografię. Może nasi Czytelnicy są w stanie ją rozszyfrować?

Ołtarz główny w kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku wymaga prac konserwatorskich. Ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po raz kolejny, odmówiło przyznania dotacji na restaurację i ratowanie tego zabytku ks. proboszcz Janusz Rybczyński postanowił, że konserwacji podda przynajmniej niektóre elementy ołtarza.

W roku 2014 takim zabiegom poddano dwie figury aniołów, w roku 2015 nastawę na tabernakulum i samo tabernakulum

Przy okazji demontażu zabytkowego tabernakulum odkryliśmy tajemniczy napis z roku 1971.

Kilka dni temu inne tajemnicze napisy odkrył Filip Dulka, konserwator zabytków z Torunia, który wykonywał oględziny ołtarza.

Tym razem do jego pracowni trafią alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, często błędnie brane za anioły. Te dwie rzeźby umieszczone są na wysokości około 5 metrów nad podłogą kościoła. Konserwator musiał się więc do nich dostać po drabinie.

W czasie oględzin, jeszcze wyżej z tyłu tzw. nastawki ołtarza zauważył deseczkę, w połowie pomalowaną błękitną farbą z tajemniczymi, odręcznymi napisami.

Budowa ołtarza uniemożliwia swobodny do niej dostęp więc w "pozycji wiszącej" wykonał zdjęcie tego tajemniczego przedmiotu. Przedstawiamy je w galerii poniżej.

Jest to jak sądzimy celowo pozostawiony, pamiątkowy element po naprawach i konserwacji wykonanej na początku XX wieku.

Udało nam się odczytać tam kilka dat i nazwisk i pojedynczych słów. Jest więc data 1878 a przy niej nazwisko Borkowski (Bornowski?). Jest niemiecka nazwa Bisztynka, czyli Bischofstein i w tym samym wierszu skrót geb. (geboren - urodzony) oraz data 1852. Poniżej dopatrzyliśmy się nazwiska Kostka geb. 24.7.1879. Jeszcze niżej widnieje data 1928 oraz nazwiska Hugo Geth i Paul Arndt.

Niestety sposób wykonania zdjęcia oraz niezbyt czytelny sposób wykonania napisów nie pozwala na dokładne odczytanie całej treści.

Warto zwrócić uwagę na nazwisko Kostka. Była to rodzina znanych i cenionych stolarzy, którzy wykonywali także wiele prac w kościołach. Gustav Kostka wykonał też repliki narzędzi Mikołaja Kopernika do pierwszego muzeum tego astronoma i kanonika warmińskiego we Fromborku.

Gdy konserwator przystąpi do demontażu rzeźb Wiary i Sprawiedliwości będzie okazja albo do wyjęcia tajemniczej deseczki, albo jej sfotografowania. Do wykonania tych prac konieczne będzie bowiem ustawienie rusztowań z których można będzie wykonać dokładniejsze fotografie.

A może nasi Czytelnicy są w stanie odczytać więcej niż my? Jeśli tak, to prosimy o kontakt z autorem lub zamieszczanie komentarzy.

Ołtarz główny w kościele w Bisztynku wykonał w 1772 roku Chrystian Bernard Schmidt. Jest to autor wielu ołtarzy, w wielu kościołach warmińskich. Jego warsztat znajdował się w Reszlu. Wykonał go w stylu rokokowym. W nastawie ołtarza znajduje się obraz świętego Macieja Apostoła - patrona świątyni i figury dwóch aniołów.

Nasadka (najwyższa część ołtarza) ozdobiona jest kręgiem obłoków i wyłaniających się z nich aniołów. W tym kręgu umieszczono napis w języku hebrajskim. Dokładniej rzecz ujmując to napis w języku hebrajskim, ale w pisowni masoreckiej, czyli wokalizowanej.

Najprościej mówiąc pisownia ta różni się od "czystej" hebrajskiej, dodatkowymi znakami diaktrycznymi wprowadzającymi samogłoski do hebrajskiego alfabetu, (składającego się wyłącznie z 22. spółgłosek.) czyli zestawem kropek i kresek określających wymowę poszczególnych znaków. To napis JAHWE.

Poniżej znajduje się rzeźbiona Trójca Święta a po jej bokach dwie postaci, które wielu z parafian brało za anioły. Te dwie rzeźbione postacie to alegoryczne przedstawienia Wiary (po lewej) i Sprawiedliwości (po prawej).


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hahaha! #1966880 | 176.97.*.* 2 kwi 2016 18:22

  Tam jest nazwisko tego,kto ten ołtarz restaurował,a napisano:"wykonał... 2.x.1971 "

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Duszek #1952252 | 94.254.*.* 13 mar 2016 09:06

  To jest napis pamiątkowo-informacyjny mówiący o tym, dla kogo wykonano ołtarz i gdzie ma pojechać od stolarza urzędującego w innym mieście. Tego ołtarza nie wykonano w Bisztynku, tylko gdzie indziej. Umieszcza się nazwisko cieśli, datę i miasto i czasami fragment z Ewangelii św. Jana: "A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" ( stąd m.in. na napisie cyfra 26, a na dole J).

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. allensteiner #1952096 | 88.156.*.* 12 mar 2016 21:41

   Robita se jaja. Jak potrzebujeta pomocy czytelników w odczytaniu napisów to zamieśćta choc takie zdjęcie, ajkie byle kufniasz smartfonem potrafi zrobić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. kilofek #1952064 | 88.156.*.* 12 mar 2016 20:57

    sam jesteś deseczka

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zbyszek #1952063 | 89.228.*.* 12 mar 2016 20:54

    Może to po łacinie.Pamiętam jak ksiądz odprawiał msze w kościele po łacinie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. To zdjęcie powinien zrobic na wprost #1952048 | 88.156.*.* 12 mar 2016 20:31

    Co to za konserwator. Może to konserwator rur wodociągowych a nie Zabytków. Tak zrobić zdjęcie? Ludzie nie potrafia logicznie mysleć a zajmua wyskie stanowsiska

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Deutsche #1952011 | 46.77.*.* 12 mar 2016 19:34

     Starym dialektem niemieckim i nich też byli kiedyś analfabeci

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. observer #1951996 | 12 mar 2016 19:24

     Ten konserwator to chyba jakiś upośledzony... Tak się zdjęcie przedmiotu robi? W dodatku przedmiotu na którym jest odręczne pismo? Kto Cię konserwatorem zrobił? Posada po tacie?

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. poter #1951749 | 176.97.*.* 12 mar 2016 12:31

      Przykro jest jak ministerstwo woli wspierać termy o.Rydzyka w Toruniu zamiast istniejące kościoły. Taki mamy klimat i taki wybraliście rząd.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Ukasz #1951655 | 88.220.*.* 12 mar 2016 09:44

      Napisane w języku niemieckim. Zgłoście się do germanisty.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)