Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak rowerowy: Jeziorany – Tłokowo – Kramarzewo – Franknowo – Ustnik – Wójtówko – Jeziorany

2011-02-03 12:00:00
Szlak rowerowy: Jeziorany – Tłokowo – Kramarzewo – Franknowo – Ustnik – Wójtówko – Jeziorany

Szlak czerwony. Długość: 23,5 km.

* 0,0 km Jeziorany
Z Jezioran droga asfaltowa wiedzie na północ, przejeżdżamy obok jeziora Ring (Pierścień) i docieramy do Tłokowa.
* 2,0 km Tłokowo
Wieś powstała w 1321 r. Gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany w latach 1370-1390, przebudowany około 1500 r. Piękny gotycki szczyt wschodni zdobiony czterema rzędami blend ostrołukowych. We wnętrzu, ścianach bocznych fragment polichromii z XVI w. Lewy ołtarz boczny późnorenesansowy z gotyckimi rzeźbami z XV i XVI w; św. Katarzyna i św. Barbara, sześć figurek Apostołów oraz św. Piotr i św. Paweł. W środku obraz przedstawiający MB z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem z II połowy XVI w. Bogato zdobiona renesansowa ambona z końca XVI w. Na płycinach malowane postaci czterech Ewangelistów. Ołtarz główny barokowy z obrazem przedstawiającym św. Jana Chrzciciela. Powstanie kościoła pw. św. Rocha związane jest z legendą o znalezieniu w lesie w 1652r. puszki z Najświętszym Sakramentem. W miejscu tym wybudowano kaplicę, którą w późniejszym czasie rozbudowano. Obecny kościół jest budowlą barokową. W rokokowym ołtarzu głównym znajdował się dawniej obraz przedstawiający św. Rocha (skradziony w 1974r.). Cennym zabytkiem jest barokowy krucyfiks. PKS, sklep. Przejeżdżamy obok barokowego kościoła pw. św. Rocha. Za Tłokowem skręcamy w prawo, wjeżdżając na drogę żwirową biegnącą do Kramarzewa.
* 6,5 km Kramarzewo
* 9,5 km Franknowo
* Kościół pw. św. Stanisława odbudowany w 1844r., w stylu neoklasycznym. Murowany z cegły, otynkowany, orientowany, salowy.
* PKS, sklepy, poczta. Do wsi Żegoty prowadzi droga żwirowa.
* 15,5 km Żegoty
* Wieś założona przez Henryka Lutra w latach 1333 – 1342. Kościół pw. św. Jana Ewangelisty, neogotycki z lat 1909 – 1910. PKS, sklepy, poczta. Dalej poruszamy się drogą asfaltową. Przejeżdżamy obok rezerwatu „Ustnik”, który powstał 1 1991r. i obejmuje powierzchnię 32,5 ha. Chroni on miejsca lęgowe ptactwa wodnego.
* 19,5 km Ustnik
Jedziemy jezdnią asfaltową. Mijamy jeziora: Ustnik, Kok, Małe i Rzekę Symsarnę.
* 23,5 km Jeziorany

źródło: OSiR Jeziorany

Warto zobaczyć w Jezioranach: kliknij tutaj.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy