Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: Muzeum Nowoczesności

2016-01-26 13:47:33 (ost. akt: 2016-01-26 13:51:35)
Model pierwszego olsztyńskiego tramwaju z 1907 roku

Model pierwszego olsztyńskiego tramwaju z 1907 roku

Autor zdjęcia: http://www.tartak.mok.olsztyn.pl

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu, czyli Muzeum Nowoczesności w Olsztynie jest malowniczo usytuowane na obrzeżach Parku Centralnego, w centrum Olsztyna. Mieści się w zabytkowym tartaku Raphaelsohnów, w dawnej dzielnicy przemysłowej miasta.

Jako dzieci często marzymy o podróżach w czasie. Chcąc się przenieść do przeszłości i posłuchać muzyki płynącej ze stuletniego gramofonu, zobaczyć widoki miast regionu z początku XX wieku, a może zabawić się w zawiadowcę stacji kolejowej i odprawić miniaturowy pociąg makiety kolejowej, warto zajrzeć do obchodzącego w tym roku swoje pierwsze urodziny Centrum Techniki i Rozwoju Regionu, czyli Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. Bezpłatne muzeum, którego gospodarzem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, jest malowniczo usytuowane na obrzeżach Parku Centralnego, w centrum Olsztyna. Muzeum mieści się w zabytkowym tartaku Raphaelsohnów, w dawnej dzielnicy przemysłowej miasta.

Zabytek podniesiony z ruin


Chylący się ku ruinie historyczny budynek tartaku Raphaelsohnów z 1884 roku został uratowany dzięki staraniom społeczników, Miejskiego Ośrodka Kultury i władz miasta, oraz dzięki projektowi, który uzyskał do finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. A jak tartak Raphaelsohnów wygląda dzisiaj? Już z daleka widać jego ryglowe, ceglane ściany i zabytkowy komin, który został przeniesiony z dawnej cegielni w Rozogach i stanął na miejscu rozebranego przed wojną oryginalnego komina. A w środku? To właśnie tu zobaczyć można zdjęcia hal sterowców z podolsztyńskich Dywit, usłyszeć sygnały pocztowych trąbek i zrobić zdjęcie w retro atelier fotogra cznym. Oprócz wystaw stałych, prezentowanych w działach: produkcja, maszyny, inżynieria miejska, budownictwo oraz rozwój miasta, w Muzeum Nowoczesności można oglądać wystawy czasowe, ukazujące zdobycze cywilizacyjne Warmii i Mazur.

Model tramwaju sprzed 110 lat


Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługują: najstarsza zachowana kabina olsztyńskiej windy osobowej, telefon z1904roku, drewniane rury reszelskiego wodociągu, żetony: gazowy i tramwajowy, kolekcja butelek z historycznych browarów regionu i taran wodny znaleziony nieopodal Sępopola. Ponadto zwiedzający zobaczyć mogą: animacje, filmy, materiały multimedialne imodele, w tym na przykład model pierwszego olsztyńskiego tramwaju i model stacji ejektorowej systemu kanalizacji pneumatycznej Shone’a.
Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy z magazynem W-M Przegląd Turystyczny, wydawanym przez Oddział Warmińsko-Mazurski Polskiej Izby Turystyki i Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tlen #1920477 | 195.136.*.* 30 sty 2016 08:15

    Park Centralny w centrum Olsztyna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy