Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Michelin (Olsztyn) - Klebark - Silice - Pajtuny - Klewki - jezioro Skanda

2015-11-30 14:00:04 (ost. akt: 2015-11-30 14:36:29)
Olsztyński szlak rowerowy: Michelin (Olsztyn) - Klebark - Silice - Pajtuny - Klewki - jezioro Skanda

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Z zakładów Michelina nad jezioro Skanda jest w prostej linii może z 2 kilometry, ale można też połączyć te dwa punkty 30-kilometrową trasą. Trochę asfaltu, trochę szutru. Łatwa i przyjemna trasa dla każdego.

Michelin (Piłsudskiego, Olsztyn) - Klebark Wielki 0-6,5 km
Klebark Wielki - Pajtuny 6,5-15 km
Pajtuny - jezioro Skanda 15-30 km

Zobacz szlak na mapie


1. Michelin (Piłsudskiego, Olsztyn) - Klebark Wielki 0 - 6,5 km

Wyruszamy z alei Piłsudskiego i jedziemy przez Ostrzeszewo do Klebarka Wielkiego. Tam warto zajrzeć do kościoła, nad jezioro Klebarskie i odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym zachowało się sporo starych mogił (cmentarz znajduje się po obu stronach drogi, przy wyjeździe z Klebarka).

W kościele w Klebarku Wielkim znajdują się Relikwie Świętego Krzyża, które w 2002 roku ofiarował Archidiecezji Warmińskiej Jan Paweł II. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest granitowa chrzcielnica z XIV wieku. W środku przepiękne, XIX-wieczne witraże.

Przy kościele XIX-wieczna kapliczka przydrożna z figurką Piety oraz pomnik poświęcony kapłanom z Warmii zamordowanym i zamęczonym w latach 1939-1947.

W Klebarku Wielkim urodził się Jan Liszewski (1852-1894), założyciel "Gazety Olsztyńskiej (1896).


2. Klebark Wielki - Pajtuny 6,5-15 km

Po kilku kilometrach zatrzymuję się przy akweduktach w Silicach. To unikalne w skali europejskiej bezkolizyjne skrzyżowanie dwóch XIX-wiecznych akweduktów: Wiktorii (dolny) i Elżbiety (górny). Nazwano je tak na cześć córek cesarza Wilhelma II.
Kanał Elżbiety jest obecnie zarastającym rowem. Nie da się po nim płynąć kajakiem. Kanał Wiktorii stanowi część szlaku kajakowego: jezioro Linowskie - jezioro Klebarskie - rzeka Pisa - jezioro Wadąg.Pomykamy dalej asfaltem do Patryk. Przy rozstajnym krzyżu jedziemy w prawo (w lewo droga zawiedzie nas do Skajbot). W Patrykach zjeżdżamy z asflatu. Przy wyjeździe ze wsi, przed tabliczką, skręcamy w prawo. Przed nami leśna droga, którą dojedziemy do Pajtun. W Pajtunach warto zajść na znajdujący się w centrum wsi cmentarzyk (naprzeciwko kapliczki, po drugiej stronie ulicy). Zachowały się tam 3 żeliwne krzyże z połowy XIX wieku. Są tam pochowani Mathias (1759-1841) i Carol Freytag (1802-1842) (ta rodzina miała w pajtunach majątek) oraz Ignatius Mueller (1772-1840)3. Pajtuny - jezioro Skanda 15-30 km

Wracamy na drogę do Patryk, ale po chwili odbijamy w lewo. Po kilkuset metrach docieramy do Pajtuńskiego Młyna.

Zbudowany w połowie XVII wieku młyn leży nad rozlewiskiem, przez które przepływa Kośna. W Pajtuńskim Młynie kręcono zdjęcia do drugiej części serialu "Nad Rozlewiskiem".

Za mostem skręcamy w lewo. Jedziemy przez chwilę przy Kośnie. Potem droga odbija od rzeki. W Wyrandach na rozjeździe skręcamy w prawo i przy wyjeździe ze wsi znowu w prawo. Potem jedziemy cały czas prosto. Przy rozstajnym krzyżu skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do drogi na Leśne Wrota. Mijamy ją i wyjeżdżamy na drogę 53. Jedziemy przez Klewki i Szczęsne. Przed Olsztynem skręcamy w prawo, w ulicę Graniczną i objeżdżamy Skandę. To koniec naszej wycieczki.Igor HrywnaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Rowerowa obwodnica Olsztyna (9) Michelin - Klebark - Silice - Pajtuny - Klewki - jezioro Skanda

  • Skanda

    Jezioro Skanda

    Rozwinięta linia brzegowa tworząca zatoki i półwyspy. U zachodnich wybrzeży płaska wyspa. Konfiguracja brzegów urozmaicona...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB