Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Olsztyn (Jagiellońska) - most Smętka - jezioro Ukiel

2015-11-26 14:06:50 (ost. akt: 2015-11-26 14:49:45)
Olsztyński szlak rowerowy: Olsztyn (Jagiellońska) - most Smętka - jezioro Ukiel

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

To taki jakby szlak wodny, bo prowadzi brzegami dwóch olsztyńskich rzek: Wadąga i Łyny. Potem pojedziemy wzdłuż brzegów jezior: Siginek, Sukiel i Ukiel. Cały szlak liczy ponad 35 kilometrów.

Trasa
0 - 3 km Szpital pulmonologiczny ul. Jagiellońska - Schronisko dla zwierząt
3 - 8 km Schronisko - Elektrownia na Łynie
8-15,5 km Elektrownia - ul. Dębowa (Likusy)
15,5 - 36 km ul. Dębowa - plaża miejska nad jeziorem Ukiel

Zobacz szlak na mapie: klikni tutaj


0 - 3 km Szpital pulmonologiczny - Schronisko dla zwierząt
Zaczynamy przy szpitalu przeciwgruźliczym na Jagiellońskiej. Jedziemy bardzo fajną drogą szutrową, ciągnącą sie przy Jagiellońskiej aż do pętli autobusu "26". Tam przechodzimy na drugą stronę ulicy. I jedziemy w prawo, by za chwilę skręcić w lewo. Jedziemy cały czas wzdłuż ogrodów działkowych, aż dojedziemy do schroniska dla zwierząt.

3-8 km Schronisko - Elektrownia
Schronisko mijamy po prawej i przez furtkę jedziemy dalej prosto. Dojeżdżamy do ul. Turystycznej. Skręcamy w lewo. Tuż za wiatą odbijamy w prawo. Jedziemy żółtym szlakiem w stronę Wadągu.

Potem jedziemy dalej tym szlakiem, aż wyjedziemy z powrotem na ul. Turystycznej. Skręcamy w prawo (to cały czas żółty szlak). Jedziemy głównym szutrem aż do drogi 51 (Olsztyn-Bartoszyce). Przecinamy ją i wjeżdżamy w najdłuższą brukowaną ulicę w Olsztynie (1,4 kilometra). Dojeżdżamy do mostu, potem do elektowni na Łynie, położonej tuż przy ujściu do Łyny rzeki Wadąg.8-15,5 Elektrownia na Łynie - Ulica Dębowa (Likusy)
Zbudowaną ją w 1907 roku. Dzięki niej w Olsztynie w tym samym roku pojawiły się elektryczne tramwaje. Elektrownia pracuje do dzisiaj. Na wyposażeniu turbiny z 1927 roku. Za elektrownią znajduje się most, którym możemy dotrzeć na ulicę Leśną (przy oczyszczalni ścieków).

Ja wracam i za mostem skręcam w prawo (znak). Może nie tyle skręcam, co pcham rower, ale potem jest już lepiej. Jedziemy wzdłuż Łyny czerwonym szlakiem. Tutaj porzucamy szlak i zjeżdżamy bliżej rzeki.
Wyjeżdżamy przy moście Smętka. Za nim skręcamy w prawo i trzymamy się cały czas Łyny.
Potem skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do ul. Leśnej. Tam skręcamy w lewo i za chwilę w prawo, w pierwszą szutrową drogę. Jedziemy szutrem przez moment wzdłuż jeziora Siginek (zwanym też Podkówka lub Kopytko). Tam natknąłem się na to:


Przed pierwszym budynkiem odbijamy w lewo i wybieramy drogę z prawej.

Jedziemy cały czas prosto. Na rozwidleniu dróg wybieramy drogę drugą od prawej. I jedziemy nią do ul. Bałtyckiej. Przejeżdżamy wiadukt i skręcamy w lewo, jedziemy ulicami Grabową, Kasztanową, Dębową aż dojedziemy do jeziora Ukiel.


.


15,5-36 Ul. Dębowa - Plaża miejska
Jedziemy przy jeziorze. Mijamy po lewej ośrodek harcerski "Bryza". Odbijamy w prawo, przecinamy boisko i jedziemy ścieżką, któa zaczyna się na prawo od wielkiej brzozy. Trzymamy się cały czas głównej ścieżki. Po drodze mamy kilka zjazdów nad sam brzeg i kilka niewielkich plaż.


Widok na Ukiel

Jedziemy cały czas wzdłuż jeziora. Potem odbijamy w prawo i w tym miejscu znów w lewo.Kiedy dojechałem do pola ogrodzonego drutem kolczastym skręciłem w prawo, potem w lewo Wyjeżdżam na ul. Kajakowej. Za mną kawałek pięknej drogi.
Droga biegnąca przy jeziorze Ukiel. Na mapach to ulica Kajakowa w Olsztynie


Odpoczywam chwilę na ławeczce na plaży i ruszam dalej. Teraz jadę ścieżką rowerową w stronę Gutkowa.

Skręcam w prawo przy plaży. Chcę zobaczyć, czy da się przejechać przy brzegu jeziora Ukiel. Da się, ale to "rowerowy przełaj", już nie ma moje lata. Zawracam. Jadę dalej ścieżką, skręcam w ul. Szpakową. Potem w lewo, w ul. Poranną i zjeżdżam w dół przy pensjonacie. Odpoczynek przy plaży i jadę dalej wzdłuż jeziora. Po drodze stary warmński dom. Jadę za nim prosto i za chwilę w prawo.
Dojeżdżam do campingu Ukiel. Chciałem za nim skręcić w lewo, ale zatrzymała mnie tabliczka: Teren prywatny. Wstęp wzbroniony.

Więc wracam ul. Poranną do Gutkowa. Warto było dla dla tych dwóch widoków. Na drugim foto "ginąca" wieża kościoła.
Według niektórych badaczy to najstarsza świątynia w Olsztynie, być może starsza nawet od katedry św. Jakuba. Pochodzi z końca XIV wieku.

Z kościelnej wieży w Gutkowie Napoleon Bonaparte miał podobno obserwować potyczkę wojsk francuskich i rosyjskich w Jonkowie (luty 1807 roku). Przy kościele zachował się pomnik poległych w czasie I wojny światowej.
Otoczony jest 12 żeliwnymi krzyżami z nieistniejącego już cmentarza. Warto przy okazji zajść na tyły kościoła, gdzie zachował się krzyż z polskim napisem z 1864 roku.Od kościoła jedziemy ul. Żurawią w stronę Łupstycha. Po drodze warto zajść na cmentarz i zobaczyć jeden z niewielu przedwojennych warmińskich nagrobków z polskim napisem.

I stamtąd już prościutko do Łupsztycha. Tak wygląda tam jezioro Ukiel
Łupsztych: widok na jezioro Ukiel


Za pętlą autobusową skręcam na "czarny szlak". Mijam zjawiskowy dom i jadę wzdłuż jeziora Ukiel.


Wyjeżdżając przy Słonecznej Polanie jedziemy wzdłuż plaży, aby dojechać do największego przewężenia na jeziorze Ukiel. Piasku jest tam coraz więcej. Stamtąd można wrócić tą sama drogą. Ja jednak wolę pojechać dalej wzdłuż jeziora. Przede wszystkim, aby przeprowadzić rower przez ten "mostek". Wtedy wyjdziemy na terenie nowej mariny. Stamtąd ścieżką dojeżdżamy do plaży miejskiej.
Przewężenie na jeziorze Ukiel. Piasku jest coraz więcej.

Igor Hrywna

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Rowerowa obwodnica Olsztyna (8): Olsztyn (Jagiellońska) - most Smętka - jezioro Ukiel

    Tym razem proponuję szlak, który prowadzi wzdłuż Wadągu, potem Łyny i na koniec wiedzie wzdłuż jezior Siginek, Sukiel i Ukiel. Czyli szlak wodny. W sumie ponad 35 kilometrów.

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ulmus #1866944 | 81.190.*.* 26 lis 2015 18:37

    :) moja trasa, tylko w drugą stronę :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz