Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Olsztyn (CEiK) - Dywity - Brąswałd - Redykajny - Olsztyn (jezioro Długie)

2015-11-17 11:36:34 (ost. akt: 2015-11-17 11:41:38)
Widok na Dywity z charakterystyczną wieżą kościoła

Widok na Dywity z charakterystyczną wieżą kościoła

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Zapraszamy na ok. 20-kilometrową trasę, która prawie w całości prowadzi przez olsztyński Las Miejski. Zaczyna się w okolicach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, czyli dawnego Wojewódzkiego Domu Kultury, w pobliżu dawnego, nieistniejącego już Stadionu Leśnego.

Trasa
0-4 km CEiK (Olsztyn)-Dywity
4-9 km Dywity - Brąswałd
9-12 km Brąswałd - tama na Łynie
12-16,5 km Tama na Łynie - Redykajny (Osada Kozacka Ataman)
16,5-20,5 km Osada Ataman - jezioro Długie (Olsztyn)
Zobacz szlak na mapie


0-4 km CEiK (Olsztyn) - Dywity

Startujemy przy olsztyńskim CEiK-u czyli dawnym WDK-u. Jedziemy ścieżką wzdłuż lewej strony drogi. Już na początku możemy na chwilę zsiąść z roweru i zajrzeć na cmentarz wojenny z czasu I wojny światowej.

Jedziemy dalej. Po drodze mamy jeden ostry zjazd. Mój licznik wskazał tam 34 kilometry na godzinę.

Ścieżka kończy się przed mostem na Wadągu w Dywitach. Możemy pójść prosto w stronę mostu lub przejść na drugą stronę ulicy. I potem zejść po 55 schodkach w dół (zejście jest z obu stron mostu). Ten most ma swój udział w rozwoju polskiej kinematografii . W odcinku „Podwójny nelson” przygód Klossa z tego mostu spadło auto nadradcy Gebhardta. Scena ta znalazła się też w czołówce serialu (Stawka większa niż życie).

Odcinek od mostu do Dywit pokonujemy ścieżką wiodącą obok (dosłownie) drogi 51. Szkoda, że władza nie pomyślała, żeby od mostu do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach położyć coś dla rowerzystów.

Przed GOKiem zjeżdżamy na chodnik, zsiadamy z roweru i przechodzimy na drugą stronę ulicy. Kto chce może wcześniej obejrzeć stojący niedaleko kościół z 1897 roku. Przed nami 5 kilometrów do kościoła w Brąswałdzie


4-9 km Dywity - Brąswałd

Piękna droga, ale trzeba się trochę namęczyć, bo zaraz za Dywitami musimy jechać pod sporą górkę. Ale sama droga i widoki wynagrodzą nam ten wysiłek. Zresztą potem jest już z górki.Przydrożny krzyż. W tym miejscu w 1935 roku zginął nieszczęśliwie 26-letni Anton Taplick.
Aleja drzew przy drodze Dywity - Brąswałd

Widok na kościół w Brąswałdzie

Kapliczka przy drodze Dywity - BrąswałdWjeżdżamy do Brąswałdu. Do wsi jedziemy w prawo, w lewo prowadzi droga do elektrowni na Łynie.


Brąswałd to stara warmińska wieś założona w 1367 roku. Góruje nad nim zbudowany w 1897 roku kościół. W kościele zachowała się polichromia z 1912 r. ze scenami dotyczącymi dziejów Polski i Warmii.
Przed kościołem stoi pomnik księdza Walentego Baczewskiego, który w latach 1894 - 1928 był proboszczem w Brąswałdzie a jednocześnie jednym z najważniejszych działaczy polskich w Prusach. To także jego zasługa, że Warmiacy z Brąswałdu uważali się w większości za Polaków. Jego grób zachował się na cmentarzu w Brąswałdzie.

Z kolei w sieniach kościoła można zobaczyć krzyż z niezachowanego grobu księdza Franciszka Kaupowicza (1799-1871), który prowadził pierwszą na Warmii bibliotekę polskich książek.

Przed kościołem kapliczka z 1786 roku.

Kapliczka z 1786 roku w Brąswałdzie

9-12 km Brąswałd - tama na Łynie

Wracamy do początku wsi i skręcamy w prawo. Po prawej mijamy piękny budynek, siedzibę leśnictwa Redykajny. Tutaj widok na budynek z góry. Obok kapliczka bodaj z 2002 roku. Jako, że jest całkiem nowa, to nie powinno nikogo zaskoczyć, że kiedy się do niej zbliżymy to zaczyna grać:
Jedziemy szutrem prosto i dojeżdżamy do elektrowni wodnej na Łynie zbudowanej w 1936 roku (nowy budynek, stare urządzenia)

Elektrownia wodna na Łynie (Brąswałd)


Za elektrownią skręcamy w lewo i po około 600 metrach, na rozwidleniu, odbijamy w lewo drogą w dół w stronę Łyny. Jeżeli dojechaliście do działek po lewej, to znaczy, że przeoczyliście zjazd. Dojeżdżamy do tamy.


12-16,5 km Tama na Łynie - Redykajny (Osada Kozacka Ataman)

Za tamą skręcamy w lewo. Jedziemy wzdłuż Łyny. Po chwili odbijamy od Łyny w prawo i na poniższym rozjeździe znowu w prawo. Jesteśmy na drodze do Redykajn.
Przecinamy szutrową, szeroką drogę (przy znaku zakazującym jazdy ciężarówkom, ten szutr to przedłużenie ulicy Łukasiewicza)
Mijamy po lewej strzelnicę myśliwską i wjeżdżamy do Redykajn. Jedziemy prosto Bażantową, potem skręcamy w lewo w Przepiórczą i dojeżdżamy szutrem do hotelowego parkingu. Przejeżdżamy go prosto i na drodze skręcamy w prawo. Po prawej mijamy most kolejowy i kierujemy się na Osadę Kozacką Ataman (znak).

16,5-20,5 km Osada Ataman-jezioro Długie

Dojeżdżamy do Osady i jeziora Tyrsko. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż jeziora. Dojeżdżamy do plaży.Odbijamy od jeziora i jedziemy prosto (zielony i czarny szlak). Właściwie to zsiadamy z roweru i pchamy go pod stromą górkę. Potem szutrem dojeżdżamy do ulicy Żbiczej. Zjeżdżamy po kocich łbach do Hozjusza
Skręcamy w prawo i za chwile przed przejazdem kolejowym w lewo. Jedziemy drogą zbudowana z płyt betonowych wzdłuż torów kolejowych.
Drga z Redykajn do Likus
Kiedy ta droga się kończy skręcamy w lewo, na drogę szutrową. Dojeżdżamy do słupka "47" i skręcamy w prawo. Stamtąd mamy jeszcze kilometr do wysuniętego najbardziej na północ brzegu jeziora Długiego.
Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Elektrownia wodna Łyna

  Elektrownia wodna Łyna

  Elektrownia wodna Łyna powstała w 1907 roku. Wykorzystuje ona wodę dwóch rzek - Łyny i Wadąga....

 • Rowerowa obwodnica Olsztyna (6): CEiK (Olsztyn - Dywity - Brąswałd-Redykajny - jezioro Długie (Olsztyn)

  Trasa 0-4 km CEiK (Olsztyn)-Dywity 4-9 km Dywity - Brąswałd 9-12 km Brąswałd - tama na Łynie 12-16,5 km Tama na Łynie - Redykajny (Osada Kozacka Ataman) 16,5-20,5 km Osada Ataman - jezioro Długie (Olsztyn)

 • Długie

  Jezioro Długie

  Północne ploso jeziora otaczają lasy miejskie, a południowe tereny zabudowane. Wokół zbiornika przebiegają ciągi...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Misiula #1860746 | unknown, 89.171.*.* 19 lis 2015 08:52

  Super trasa. Polecam. A Brąswałd jest absolutnie cudowną wioską, z malowniczym widokiem na kościół położony na wzgórzu. Kocham!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)