Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Barczewo. Tajemnice żydowskiej synagogi

2015-11-10 14:05:33 (ost. akt: 2015-11-10 14:34:23)
Dawna synagoga w Barczewie, obecnie muzeum

Dawna synagoga w Barczewie, obecnie muzeum

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

O kilka pamiątek wzbogaciły się ostatnio zasoby Galerii Sztuki "Synagoga" w Barczewie, mieszczącej się w zabytkowej bożnicy żydowskiej. Przekazał je anonimowy mieszkaniec Olsztyna. Wśród pamiątek jest m. in. mural o tematyce żydowskiej.

— Staramy się co roku wzbogacać nasze zbiory — mówi Krystyna Szter, prezes barczewskiego oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze", które ma siedzibę w dawnej żydowskiej świątyni i opiekuje się budynkiem. — Nie tylko o przedmioty związane z kulturą żydowską, ale również inne, w tym dzieła, które tworzą nasi lokalni artyści z różnych dziedzin kultury. Synagogę wzniosła gmina żydowska w 1847 roku przy obecnej ulicy Tadeusza Kościuszki 9 nad Pisą Warmińską. Jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Przetrwała do powojennych czasów, nie została zniszczona jak inne podczas tzw. nocy kryształowej w dniach 9-10 listopada, kiedy większość żydowskich świątyń została spalona przez hitlerowców. Ta przetrwała, bowiem wcześniej z braku dostatecznej liczby wyznawców została sprzedana przez gminę jednej z niemieckich mieszkanek Barczewa. Pieniądze do niej nie dotarły, przejęła je policja.
W czasie wojny w synagodze mieściły się m. in. warsztaty modelarskie dla rekonwalescentów z frontu. Po wojnie urządzono tu oddział Muzeum Warmii i Mazur, potem pod opieką Barbary i Andrzeja Hulanickich - Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Obecnie istnieje tu Galeria Sztuki "Synagoga".
Z dawnej synagogi ocalał budynek z ozdobną fasadą, pięcioboczna absyda, a we wnętrzu główna sala modlitewna, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi i babiniec. W galerii, gdzie gromadzi się m. in. pamiątki po Żydach i sztukę, odbywają się wystawy stałe i okresowe, koncerty i spotkania autorskie.
— Powinna tu trafić także jedna z macew (nagrobek) z cmentarza żydowskiego w Barczewie. Po likwidacji cmentarza w 1976 roku znalazły się na terenie tutejszego dawnego kościoła ewangelickiego, który przejęło muzeum Warmii i Mazur na magazyn zabytków ruchomych — mówi Wojciech Zenderowski, barczewski miłośnik historii, który przygotowuje książkę o historii tutejszych Żydów i synagogi. — Są obecnie w zbiorach muzeum w Olsztynie.
Władysław Katarzyński


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. k m #1857489 | 83.24.*.* 14 lis 2015 10:08

    A co z tym zrobiono http://bintel.com.ua/uk/article/net-mogi ly-ne-bylo-ukraincev/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kóba #1856511 | 83.12.*.* 12 lis 2015 19:30

    a co się stało z OŚRODKIEM państwa Hulanickich ???????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)