Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Cerkiewnik: kościół parafialny p.w. św. Katarzyny i św. Anny

2015-10-20 13:59:17 (ost. akt: 2015-10-20 13:50:46)
Cerkiewnik: kościół parafialny p.w. św. Katarzyny i św. Anny

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Cerkiewnik (niem. Münsterberg) - wieś lokowana w roku 1383 przez biskupa warmińskiego Henryka Sorboma. W 1397 roku stała się własnością kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. W latach 1519-1521, w czasie wojny polsko - krzyżackiej, została zniszczona, ale w późniejszych latach tego samego wieku odbudowana.

Mieszkańcy w dawnych czasach nazywali tę osadę Miłą Górą. Na początku XIX wieku mieszkało w niej ok. 300 osób, a przed II wojną światową już dwa razy więcej. Po wojnie ludność niemiecka przesiedliła się do Niemiec, natomiast do Cerkiewnika napłynęła ludność z Litwy i Polski środkowej. Dzisiaj mieszka tu 427 osób.

W średniowieczu zapewne istniał tu kościół, ale nie ma na ten temat żadnych informacji. Istnieją natomiast zapiski, że w 1687 roku został przebudowany, a 4 grudnia 1699 roku biskup Andrzej Załuski konsekrował go ku czci św. Katarzyny. W 1819 roku świątynia doszczętnie spłonęła, a w jej miejscu dopiero w roku 1852 postawiono nową, którą konsekrował 26 sierpnia 1871 roku biskup Filip Krementz ku czci św. Katarzyny i św. Anny.

Jest to orientowany kościół neogotycki, nawiązujący swoją budową do form średniowiecznej architektury warmińskiej. Zbudowany jest z cegły, typu salowego na planie prostokąta, z wieżą od zachodu oraz szczytem od wschodu.
W wieży widoczny jest wyraźny podział na poszczególne kondygnacje. Każda z nich ozdobiona jest trzema ceglanymi płycinami, które zamknięte są ostrołukiem. W jej zwieńczeniu ustawione są kątowo lizeno - sterczyny. Na dachu zaś widoczne resztki chorągiewki. W wieży jest też główne wejście do kościoła z ceglanym portalem schodkowym.

Szczyt wschodni z poziomym podziałem na dwie części. Dolna z dużym oknem w oprawie schodkowej z dwiema wnękami po bokach, w podobnym stylu, zakończonymi ostrołukiem. Górna natomiast z lizeno - sterczynami ustawionymi kątowo oraz niewielkimi wnękami i dwoma oknami. Szczyt wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z chorągiewką, na której jest data 1851.
Od północy widoczna jest zakrystia z analogicznym szczytem, a od południa kruchta w podobnym stylu oraz dużymi drzwiami w obramieniu ostrołukowym.
Okna w budowli rozmieszczone regularnie, w niewielkiej ilości, dość duże, w oprawie schodkowej, wypełnione witrażami.

Kościół otacza zwykły, drewniany płot na kamiennej podmurówce, ale urokliwe są ceglane słupki bramy prowadzącej na dziedziniec i dalej do głównego wejścia.
Świątynia położona jest na terenie unikalnego cmentarza rzymskokatolickiego z XIX wieku, pośrodku malowniczej wsi leżącej w bliskiej odległości jeziora Stobajno oraz Limajno, zwanego perłą Warmii. Warto wybrać się więc na wycieczkę w tę okolicę i przy okazji zajrzeć do kościoła w Cerkiewniku.
Mariola Adela Karpowicz
Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1978
Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Agencja Wydawnicza "Remix"
Praca zbiorowa, Kościoły i Kaplice Archidiecezji Warmińskiej, tom I, Święta Warmia, Kuria Metropolitarna Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 1999


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Limajno

    Jezioro Limajno

    Zbiornik sielawowy o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej z wyraźnie wykształconymi zatoczkami w części wschodniej...

  • Stobajno

    Jezioro Stobajno

    Małe. płytkie jezioro leżące około 8 km na południe od Dobrego Miasta. Linowo-szczupakowy zbiornik, o brzegach w południowej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB