Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Bisztynek: bezcenne tabernakulum wróciło do kościoła

2015-10-02 11:58:53 (ost. akt: 2015-10-02 11:57:43)
Bisztynek: bezcenne tabernakulum wróciło do kościoła

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

XVIII-wieczne taberankulum z kościoła w Bisztynku pół roku temu trafiło do konserwatora. Odtworzenie oryginalnych złoceń w przedniej części wymagało benedyktyńskiej wręcz pracy konserwatorów. Dzisiaj (2 października 2015 r.) zabytek wrócił na swoje miejsce w kościele.

W marcu 2015 r. do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki trafiło XVIII-wieczne tabernakulum z kościoła w Bisztynku. Odkryliśmy wówczas tajemniczy napis za tabernakulum.

Prace konserwacyjne zaplanowano początkowo na około 2 miesiące, ale trwały znacznie dłużej. Konserwatorzy powiedzieli nam, że wynikało to m.in. z konieczności benedyktyńskich wręcz prac rekonstrukcyjnych pokryć malarskich udających marmur i złoceń z przodu obiektu.
- Jedynie na bokach tabernakulum zachowały się oryginalne farby, dzięki którym mogliśmy odtworzyć oryginalny wygląd obiektu - mówił Filip Dulka.

Montaż zabytku w ołtarzu trwał około 2 godzin. Wierni z Bisztynka już mogą zobaczyć odnowione tabernakulum. Na pewno zauważą zmiany w jego wyglądzie. Jest na nim znacznie więcej złoceń, jest o ton ciemniejsze niż przed konserwacją, a łukowate, przesuwane drzwiczki zdobienia nie mają wtórnych pokryć o barwie błękitnej.

Zdaniem konserwatorów, choć są to na razie jedynie przypuszczenia, barwa tabernakulum jest taka jaką kiedyś miały i powinny mieć kolumny w ołtarzu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB