Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kwiecewo: kościół z XVII wieku p.w. św. Jakuba Starszego

2015-09-25 12:51:26 (ost. akt: 2015-09-25 12:47:54)
Kwiecewo: kościół z XVII wieku p.w. św. Jakuba Starszego

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Wieś założył wójt warmiński Herman Luter między rokiem 1333 a 1334, ale dopiero w 1372 roku lokację zatwierdził biskup Jan Stryprock. W dokumencie zapisano też, że istniał tu wówczas kościół parafialny.

W 1580 rok świątynia doczekała się ponownej konsekracji, której dokonał biskup Marcin Kromer. Obecną zbudowano nieco później, bo w latach 1692 - 1693, a konsekracja odbyła się w roku 1699 przez biskupa Andrzeja Załuskiego.
Jest to kościół orientowany, typu salowego o skromnych cechach barokowych. Zbudowany jest z cegły na podmurówce kamiennej. Ozdobniejszym elementem jest ściana wschodnia z pustymi obecnie niszami, gdzie stały kiedyś figury św. Jana Ewangelisty oraz Matki Boskiej Bolesnej, utrzymane w tradycji barokowej, mimo, że wykonane w połowie XIX w. Ciekawostką natomiast są żelazne pierścienie doczepione łańcuchami do muru bocznej kruchty, do których przykuwano (za szyję) osoby współżyjące bez ślubu.
Wieżę dobudowano dopiero w 1862 roku w dwóch stylach: dolna kondygnacja wraz z portalem ma cechy późnego klasycyzmu, natomiast górna ze smukłymi blendami zakończonymi półkoliście z niewielkimi oknami i falistym szczytem nawiązuje raczej do warmińskiego baroku. W części środkowej szczytu, z obu stron, zegary wymagające pilnej renowacji. Okna budowli rozmieszczone wzdłuż korpusu niewielkie, otynkowane w obramieniach i zakończone łukiem odcinkowym.
Wnętrze świątyni z niskim, płaskim stropem, ma wystrój późnobarokowy. Ołtarz główny powstał w połowie XVIII wieku. Zawiera on rzeźby św. św. Piotra i Pawła oraz świętego Jakuba Starszego i opatrzony jest datą 1750.
Z pierwszej połowy XIX wieku pochodzą: ambona, prospekt organowy i chór muzyczny. Na parapecie chóru znajduje się XVII - wieczna płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Kościół był zamknięty, zdjęcie wnętrza wykonałam przez zamkniętą kratę.
Świątynia usytuowana jest na wzniesieniu pośrodku wsi, przy samej drodze prowadzącej z Dobrego Miasta do Świątek. Otaczają ją cztery kapliczki późnoklasycystyczne wykonane prawdopodobnie w roku 1862 oraz brama nosząca cechy barokowe.
Kościół otaczają również stare drzewa oraz cmentarz, z wieloma wiekowymi krzyżami, potęgującymi niesamowity klimat tego miejsca...
Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Przewodnik po zabytkowych kościołach Południowej Warmii. Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
Piotr Skurzyński, Warmia i polskie Dolne Prusy. Gdynia, Wydawnictwo Region
\

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB