Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Michelin-Ostrzeszewo-Linowo-Trękus-Stary Olsztyn-ul. Kubusia Puchatka

2015-09-14 12:11:31 (ost. akt: 2015-09-14 12:10:09)
Kapliczka w Linowie

Kapliczka w Linowie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Bardzo przyjemna i dość mało znana trasa rowerowa. Zaczyna się co prawda dość nietypowo, bo w pobliżu największej fabryki w regionie, ale później jest już tylko ładnie i ciekawie.

Długość szlaku wynosi około 17 kilometrów, można trasę przejechać w czasie 2,5 - 3 godziny, można też oczywiście zabawić dłużej, kontemplując po drodze krajobrazy Warmii.
Zobacz szlak na mapie


1. Michelin (ul. Leonharda) - Ostrzeszewo: 2,5 km
Dojazd do ścieżki rowerowej przy Michelinie to prawdziwa męka. Chodnik jest tam w fatalnym stanie. Podobnie zresztą jak na sąsiedniej Dworcowej. Oba kładziono chyba jeszcze za Gierka. W dodatku, żeby było jeszcze trudniej, ścieżka zaczyna się po lewej strony al. Piłsudskiego, by przejść na prawą i potem znowu na lewą. Jedziemy nią do Ostrzeszewa. Tam ścieżka się kończy się, dalej jedziemy zatem szosą. Przejeżdżamy nad torami i po kilkuset metrach skręcamy w szutrową drogę prowadzącą do Szczęsnego. Zjeżdżamy kilkadziesiąt metrów przed tabliczką "kończącą" Ostrzeszewo.

2. Ostrzeszewo - Szczęsne 2,5 km
Jedziemy przez moment przy torach. Przejeżdżając je, skręcamy za domem w lewo. Droga na wprost prowadzi nad jezioro Skanda.

Szutr łączący Ostrzeszewo ze Szczęsnem trochę rozczarowuje. Bo to już dzisiaj bardziej przedmieścia Olsztyna niż droga łączące dwie wsie. Czasami tylko polna droga oddziela miasto od wsi:

Widok na Szczęsne od strony Ostrzeszewa
W każdym razie najciekawszym widokiem był pochłaniany powoli przez przyrodę stary ciągnik:3. Szczęsne - skrzyżowanie z drogą do Linowa: 1,7 km
Dojeżdżamy do Szczęsnego i drogi nr 58. Skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo (lub jedziemy 58 i po około 500 metrach skręcamy w prawo na Stary Olsztyn, drogę wskazuje znak). Tuż za skrętem warto zatrzymać się chwilę przy przydrożnym, ładnie ciosanym krzyżu.

Przydrożny krzyż w Szczęsnym.
Dalej mamy już naprawdę ładne widoki i fajną warmińską drogę z alejami drzew.
Droga Szczęsne-Stary Olsztyn


Do czasu. Przy skręcie na Linowo trafiamy na taki księżycowy krajobraz. Niemiecki napis na kamieniu, na którym umocowano krzyż, jest nieczytelny.
Przydrożny krzyż przy drodze Szczęsne-Linowo

4. Skrzyżowanie - Linowo: 1,5 km+1 kilometr wzdłuż jeziora
Zamiast jechać prosto na Stary Olsztyn skręcamy w lewo, na Linowo. Po lewej jezioro Linowskie:
Widok na jezioro Linowskie


Wjeżdżamy do wsi i skręcamy w lewo. Jedziemy szutrem wzdłuż jeziora. Po lewej mijamy neogotycką kapliczkę wybudowaną w latach 20. XX wieku. W niszy ładna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Kaplica w Linowie zbudowana w latach 20-tych XX wieku
Po drodze stary warmiński dom. Stojąca przed domem ławeczka jest naprawdę rozczulająca.
Linowo, stary warmiński dom
Potem trafiamy na taki oto przepiękny widok:
Niespodzianka na ścieżce biegnącej przy jeziorze Linowskim


W końcu jest i mała plaża, ale nie zachęca jakoś do zamoczenia nóg. Na drugim brzegu widać Klewki.


5. Linowo - Trękus: 1,8 km
Zawracamy, dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo w stronę Trękusa. Przed wsią kończy się asfalt. Po drodze mijamy 3 kapliczki, z których najstarsza pochodzi z 1792 roku. Pieta, umieszczona we wnęce, jest starsza od kapliczki. Kapliczka otoczona lipami, chyba już powojennymi.
Kapliczka w Trękusie (1792)

6. Trękus-Stary Olsztyn-Kubusia Puchatka: 6 km
Wracamy do drogi na Stary Olsztyn. Skąd nazwa Stary Olsztyn? Pierwotnie to tu miało powstać miasto, ale kapituła warmińska przeniosła je w inne miejsce.
Dojeżdżamy do wsi i przy przystanku zjeżdżamy w prawo z asfaltu. Oglądamy budynki po dawnym PGR. Jeszcze stoją, ale jakoś tak bez przekonania.
We wsi urodził się Marek Jackowski (1946-2013) założyciel i lider legendarnej grupy Maanam. Warto przysiąść na chwilę, popatrzeć na ruinę i posłuchać jedną z najpiękniejszych piosenek Marka Jackowskiego:
Posłuchaliśmy? To ruszamy dalej przyjemnym szutrem przy ogrodach działkowych "Krokus" i wyjeżdżamy na Jarotach, na ulicy Kubusia Puchatka. To koniec naszej podróży.
Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Rowerowa obwodnica Olsztyna (2): Michelin (Olsztyn)-Ostrzeszewo-Linowo-Trękus-Stary Olsztyn-ul. Kubusia Puchatka (Olsztyn)

    Szlak łatwy do przejechania. Prowadzi szutrami i bocznymi drogami asfaltowymi. Typowo rekreacyjny, po drodze jezioro Linowskie. W Trękusie warto zerknąć na XVIII-wieczną kapliczkę.

  • Kukląg

    Jezioro Kukląg

    Linia brzegowa jeziora miernie rozwinięta. Brzegi w przewadze niskie i płaskie; południowo-wschodnie i południowo-zachodnie...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy