Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyński szlak rowerowy: Kortowo-al. Warszawska-Nowy Dwór-Gronity-Kudypy-Łupstych-plaża miejska

2015-09-08 13:52:07 (ost. akt: 2015-09-14 11:18:10)
Olsztyński szlak rowerowy: Kortowo-al. Warszawska-Nowy Dwór-Gronity-Kudypy-Łupstych-plaża miejska

Długość szlaku wynosi ok. 20 kilometrów. Końcowy odcinek przez kilka kilometrów prowadzi wzdłuż brzegów jeziora Ukiel (Krzywego). Najważniejszą atrakcją na trasie jest arboretum w Kudypach.

Zobacz szlak na mapie

1. Nasz szlak zaczynamy zjeżdżając z al. Warszawskiej w prawo, w leśną drogę, dokładnie naprzeciwko skrętu do Rusi.
2. Potem cały czas jedziemy drogą zbudowaną z betonowych płyt. Trochę trzęsie, ale da się jechać.
3. Dojeżdżamy do przejazdu kolejowego, przejeżdżamy przez niego i jedziemy dalej po dużych płytach, które pewnie pamiętają jeszcze czasy Gierka.

4. Po lewej stronie mamy cały czas jezioro, którego nazwy nie udało mi się ustalić. Jezioro piękne, ale z bardzo porośniętymi brzegami.
5. Po lewej mijamy leśniczówkę Stary Dwór i wjeżdżamy na szutr. Przejechaliśmy w tym czasie około 4 kilometrów.6. Dojeżdżamy do szerokiej drogi szutrowej (ulica Olsztyńska) i skręcamy w lewo. (skręcając w prawo wyjedziemy na Dajtkach, na ulicy Żniwnej). Tuż za skrzyżowaniem, po prawej, mijamy przydrożny krzyż.


7. Nieco dalej warto zatrzymać się przy kapliczce zbudowanej na pniu martwej sosny. Według legendy w tym miejscy niegdyś matka zabiła swoje dziecko. Ślad odciśniętej główki dziecięcej można dostrzec na pniu drzewa.
Naprzeciwko jest ławeczka więc można chwilę odpocząć.


8. Jedziemy dalej, po drodze mijamy urokliwy wiadukt.
9. Wjeżdżamy do Gronit. Przy tablicy informacyjnej skręcamy w prawo. Potem, przy krzyżu (i pojemniku) znowu w prawo. Cały czas jedziemy ulicą Olsztyńską.

10. Przed kapliczką, skręcamy w prawo w ulicę Gietrzwałdzką. Jedziemy pod torami. Przejechaliśmy 8 kilometrów.
11. Po lewej mamy rodzinny cmentarzyk. Drogę wskaże nam drogowskaz.12. Dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w prawo. Przejechaliśmy 11 kilometrów


13. Po chwili dojeżdżamy do Arboretum Leśnego w Kudypach. Warto tu się zatrzymać i chwile pospacerować wśród drzew i roślin. A jest ich tutaj ponad 1000 gatunków.14. Potem dobrym asfaltem dojeżdżamy do 16. Przed drogą skręcamy w prawo i chodnikiem przejeżdżamy pod 16 i wyjeżdżamy na drodze do Łupstycha. Jedziemy około kilometra i za tabliczką "Olsztyn" skręcamy w prawo.


15. Po chwili droga rozwidla się. Jadąc w lewo zajedziemy na plażę w Łupstychu, w prawo trafimy na "czarny szlak", który poprowadzi nas wzdłuż brzegów jeziora Krzywego. Do Słonecznej Polany mamy ok. 4 kilometrów.


16. Po drodze możemy skorzystać z kilku dzikich plaż


17. Trzeba jednak pamiętać, że chwilami szlak zamienia się po prostu w zwykłą leśną ścieżkę. Dlatego nie polecałbym zabierania tam małych dzieci. W paru miejscach trzeba też uważać na jary, które przecinają szlak.

18. Wyjeżdżamy przy nowej marinie nad Krzywym (d. Słoneczna Polana). Gdyby ktoś chciał pojechać w przeciwna stronę, to wjeżdżamy w ścieżkę po prawej od plaży:
19. Za Mariną skręcamy w prawo i jedziemy ścieżką rowerową na dawną Plażę Miejską, obecnie Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel".
20. Mój licznik wskazał mi, że w sumie przejechałem nieco ponad 20 kilometrów.

Igor Hrywna


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Arboretum w Kudypach

  Arboretum w Kudypach

  Leśne Arboretum w Kudypach to jedna z największych atrakcji przyrodniczych naszego regionu. Arboretum...

 • Rowerowa obwodnica Olsztyna (1) Kortowo-Gronity-Kudypy-Plaża Miejska

  Cała trasa liczy nieco ponad 20 kilometrów. Odcinek do Kudyp jest łatwy do przejechania. Trasa wiodąca wzdłuż Jeziora Ukiel (Krzywego) miejscami zamienia się w wąską ścieżkę. Nie polecam tam jazdy z dziećmi. Szlak typowo rekreacyjny. Główna...

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Park Miejski w Reszlu

  Park Miejski w Reszlu

  Park ma już ponad 100 lat. Leży w malowniczej dolinie rzeki Sajny. Wzdłuż rzeki prowadzi szlak ekologiczno-edukacyjny....

 • Park dworski

  Zabytkowy park dworski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB