Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wegój: zagadka warmińskiego "małpoluda"

2015-07-30 12:10:07 (ost. akt: 2015-07-30 14:42:00)
Mirosław Hoffmann pokazuje rysunki tajemniczego "małpoluda", które przechowywane są w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Mirosław Hoffmann pokazuje rysunki tajemniczego "małpoluda", które przechowywane są w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Co stało się z odkopaną w 1994 roku w Węgoju kamienną figurką „małpoluda”. Wiadomo, że posążek oddano do działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Okazało się jednak, że w Olsztynie figurki już nie ma.

Jest wiosna 1994. Uczeń V klasy szkoły podstawowej w Węgoju pod Biskupcem Grzegorz Jankowski, kopiąc z ojcem dół pod szambo przy budynku mieszkalnym, w odległości dwudziestu metrów od jeziora Węgój znajduje w żwirze, na głębokości 3 metrów kamienną figurkę koloru "ciemny łosoś". Rzeźba ma 8 cm wysokości i przypomina małpoluda, skrzyżowanie człowieka pierwotnego z małpą. Grzesiek postanawia pochwalić się znaleziskiem w szkole.
— Kiedy ją przyniósł, zaproponowałam mu oraz ojcu, że przekażę rzeźbę Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie — wspomina Teresa Kacperska, wówczas wychowawczyni Grzegorza. — Zgodzili się. Na wstępie muzealnicy orzekli, że dzieło nieznanego artysty nie zostało dokończone. Zastanowiło ich, że w dolnej części figurki znajduje się otwór. Czyżby służyła jako amulet? Kolejne wyniki badań, w tym przeprowadzone w Polskiej Akademii Nauk były sprzeczne ze sobą. Jedni naukowcy postawili hipotezę, że figurka liczy sobie 10 tysięcy lat i została wykonana na tych terenach. Inni, ze "małpolud" przypomina swoją stylistyką figurki z południowo-wschodniej Azji i terenów Afryki, może więc pochodzić stamtąd.
Ostatecznie figurka trafiła do muzeum w Krakowie, gdzie znajduje się do dzisiaj. Wcześniej wykonano kilka rysunków, które oglądam w dziale archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
— Autentyk miałem w ręku, skłaniałbym się do tego, że nie został wykonany tutaj — mówi Mirosław Hoffmann z działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur. Taki materiał skalny, z którego został wykonany, nie występuje w tej części Europy, a ponadto nie przypomina odkrytych tu przedmiotów kultu ówczesnych ludów. Moim zdaniem ta rzeźba wchodziła w skład kolekcji jakiegoś właściciela ziemskiego w Prusach Wschodnich, bo oni często je gromadzili, kupując takie rzeźby na aukcjach lub będąc w podróży zagranicznej. Ile sobie liczy lat i skąd się wzięła w Węgoju, sam jestem ciekaw. Obiecuję, że zwrócę się do krakowskiego muzeum z prośbą informacje i przekażę je mieszkańcom Węgoja.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Węgój

  Jezioro Węgój

  Zbiornik linowo-szczupakowy, płytki, o mulistym dnie, narażony na przyduchy zimowe. Linia brzegowa średnio rozwinięta....

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Trt #1789691 | 164.126.*.* 6 sie 2015 18:32

  Z daleka przypominaj mi falusy )))))))))))) a poprzednikowi to zapraszam do lekarza,artysci sami sie nie rozumieją,szkoda slow nawet na ciebie chłopczyku.Miałes kiedys książkę w reku ? czy tylko smartfona

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kruk #1785710 | 83.3.*.* 30 lip 2015 13:47

  Czasami małpolud widywany jest pod sklepem ;))

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz