Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pomnik poległych i cmentarz katolicki w Ramsowie

2015-07-03 11:50:26 (ost. akt: 2015-07-04 09:52:12)
Pomnik poległych i cmentarz katolicki w Ramsowie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Pomnik poległych w czasie Wielkiej Wojny w Ramsowie dotrwał do naszych czasów dobrym stanie. Co ciekawe we wsi stoi też obelisk poświęcony przegranemu przez Polskę plebiscytowi w lipcu 1920 roku.

Pomnik upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców parafii Ramsowo stoi w centrum wsi, przy drodze do Wipsowa. Kształtem przypomina fragment muru obronnego. Zachowała się na nim 1 oryginalna tablica. Dwie pochodzą już z naszych czasów. Pomnik odnowiono w 2002 roku.

Ramsowo (niem. Gross Ramsau) leży na Warmii, 30 kilometrów na wschód od Olsztyna, pomiędzy jeziorami Dadaj i Dobrąg. Wieś założona w 1379 roku. Polska nazwa po raz pierwszy pojawiła się w 1879 roku. W plebiscycie 1920 roku za Prusami padło w Ramsowie 266 głosów, za Polską 21. W okresie międzywojennym w Ramsowie działało koło Związku Polaków w Niemczech.

Kościół w Ramsowie
Barokowy kościół św. Andrzeja z 1730 roku. Z tego też okresu pochodzi ołtarz główny. Obok ambony obraz św. Rocha z 1674 roku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Dadaj

    Jezioro Dadaj

    Jezioro morenowe, ok 5 km na zachód od Biskupca. Obok jeziora Łańskiego największy zbiornik Pojezierza Olsztyńskiego. Jezioro...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB