Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kłębowo: kościół p.w. św. Małgorzaty

2015-04-20 12:33:34 (ost. akt: 2015-04-20 12:31:20)
Kłębowo: kościół p.w. św. Małgorzaty

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Kłębowo Lidzbarczanom kojarzy się głównie z jeziorem Symsar, które jest miejscem letniego wypoczynku okolicznych mieszkańców. Wieś przywilej lokacyjny otrzymała w roku 1348 od biskupa Hermana z Pragi. Przewidziano w nim również uposażenie kościoła.

Przejeżdżam w pobliżu dwa razy w tygodniu jadąc do szkoły w Żegotach, tzn. mijam ją w odległości kilometra, jadąc główną szosą. Nigdy nie było czasu, aby tam zajrzeć... Pojechałam w końcu specjalnie, aby przyjrzeć się kościołowi parafialnemu p.w. św. Małgorzaty.
Został on zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIV wieku. W 1577 roku biskup Marcin Kromer osadził w nim proboszcza, a w 1581 roku dokonał konsekracji. Świątynię w przeszłości odnawiano dwukrotnie: w 1645 i w 1841 roku.
Kościół jest murowany z kamienia z użyciem cegły w różnych częściach ścian i otynkowany. Ma plan wydłużonego prostokąta, z kruchtą od południa, zakrystią od północy i wieżą dzwonną od zachodu.
Nad drzwiami zakrystii widnieje tablica upamiętniająca 650 lecie kościoła św. Małgorzaty.
Surową bryłę o oknach nieco powiększonych w dobie baroku ożywiają szczyty: wschodni w tradycjach gotyckich zbudowany prawdopodobnie w roku 1645 (data ta widnieje na chorągiewce) jest trójkątny z trzema sterczynami, gdzie najwyższa pełni rolę sygnaturki.
Zachodni zaś przysłonięty wieżą jest gotycki, schodkowy z blendami i sterczynami. Z jednej strony podparty jest przyporą.
Drewniana, smukła wieża została dobudowana w 1759 roku. Jest konstrukcji słupowej, ma ściany lekko zwężające się ku górze i oszalowane deskami. Wieńczy ją ośmioboczna szeroka izbica z mieczami i ozdobnie wycinanymi od dołu deskami. Nakryta jest smukłą lekko u dołu zaklęśniętą iglicą gontową.
Wnętrze nakrywa drewniany strop płaski, częściowo polichromowany.
Ołtarz główny neogotycki, skromny w zdobienia, z II połowy XIX wieku, z niewielkim krucyfiksem z I połowy XVI wieku oraz rzeźbą Chrystusa, a po bokach św. św. Piotrem i Pawłem.
Neogotyckie są dwa ołtarze boczne: prawy z obrazem św. Mikołaja, lewy z obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Niedaleko ołtarza barokowy obraz z XVIII wieku przedstawiający św. Małgorzatę.
Ambona i chór muzyczny również neogotyckie z połowy XIX wieku.
Po prawej stronie, niedaleko ołtarza stoi przecudnej urody chrzcielnica późnobarokowa z około połowy XVIII wieku, natomiast w kruchcie pod wieżą kropielnica granitowa.
W tylnej części nawy dwa bliźniacze, barokowe konfesjonały.
Wokół kościoła pozostałości neogotyckiego ogrodzenia, w którego narożach stoją dwie barokowe murowane kapliczki (od południowego wschodu i południowego zachodu). Wewnątrz tych kapliczek ustawiono nowsze figurki świętych...Jedna z tych kapliczek jest cudnie pochylona, potęguje ona i tak niesamowity klimat tego miejsca.

Mariola Adela Karpowicz

Źródło: Tadeusz Chrzanowski "Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii"

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Symsar

    Jezioro Symsar

    Sandaczowy zbiornik, o dosyć rozwiniętej linii brzegowej porośniętej wąskim pasem szuwarów. Otoczenie jeziora zajmują...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB