Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zapłonęły świeczki dla Warmiaków w Orzechowie

2014-11-03 11:00:12 (ost. akt: 2014-11-03 11:14:24)
Zapłonęły świeczki dla Warmiaków w Orzechowie

Autor zdjęcia: Jerzy Łaźniewski

Tydzień temu, dzięki przeprowadzonej akcji społecznej, stara część zaniedbanego cmentarza w Orzechowie (gm. Olsztynek) ukazała setki grobów. W sobotę 1 listopada na tych odsłoniętych grobach zapłonęły znicze.

Tak dawno nie było tu tylu zniczy… – mówią ci, którzy co roku odwiedzają cmentarz parafialny w Orzechowie. – Nie wiedzieliśmy, że tak wielu ludzi tu spoczywa…
Obok czynnego cmentarza przykościelnego nekropolię orzechowską tworzą też stare, w większości nie będące już pod niczyją opieką groby. Pozostały namacalną pamiątką po społeczności Warmiaków, która tu żyła przed wojną i w latach powojennych, zanim została zmuszona do opuszczenia Orzechowa w związku z wysiedlaniem w trakcie tworzenia tzw. imperium łańskiego.

Wieś, która zniknęła


Gospodarstwa zrównano z ziemią, rodziny zmuszono do wyjazdu. Choć tutejsi Warmiacy nigdy nie byli Niemcami, komunistyczne władze doprowadziły przymusem do ich emigracji za zachodnią granicę. Opuszczone groby od lat niszczały, kamienne płyty przechylały się ku ziemi, drewniane krzyże murszały, tablice z nazwiskami płowiały lub pękały od mrozu.
Czasem ktoś z mieszkańców sąsiednich wsi, przyjeżdżających na groby swych bliskich, oczyścił jakąś kwaterę obok, jednak dopiero w sobotę 25 października odbyła się pierwsza większa akcja porządkowania starej części cmentarza, zainicjowana przez ks. proboszcza Andrzeja Wiśniewskiego z Plusek.

Odkrywanie starego cmentarza


Relacjonowałam ją na łamach portalu olsztynska24.pl kilka dni temu. Wraz z grupą osób od kilku lat opiekujących się opuszczonym Orzechowem, zapaleńców i miłośników tego miejsca i kultury warmińskiej Tomasza Brzozowskiego i Piotra Różańskiego oraz z grupą mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zareagowali na apel ks. Andrzeja, porządkowaliśmy stare groby.
Cmentarz pojaśniał, Po wycięciu chaszczy, zgrabieniu wieloletnich warstw liści i łamanych wiatrem gałęzi naszym oczom ukazały się równe rzędy kwater. Czasem były to odkopane i postawione tablice nagrobne, a czasem tylko wzniesienie nad ziemią i resztki wrastających w korzenie zmurszałych krzyży.

Światełko na każdym grobie


Na nasz apel, jaki popłynął za pośrednictwem Gazety Olsztyńskiej oraz z ambony w kościołach w Pluskach i Orzechowie – aby na oczyszczonym cmentarzu zapłonęło choć jedno światełko na każdym grobie – odpowiedziało bardzo wiele osób. Dzięki wycięciu krzewów i wysokich suchych chwastów, po raz pierwszy od wielu lat procesja po mszy w kościele w Orzechowie w dniu Wszystkich Świętych mogła przejść nie tylko wśród grobów nowej części cmentarza, ale także dalej – do starych, oczyszczonych i przyozdobionych gałązkami świerków grobów.
- Wiosną zakwitną na tych grobach tysiące kwiatków: cebulice, barwinki, żonkile, krokusy, przebiśniegi – planuje Izabela Różańska ogrodnik, architekt krajobrazu. – Marzymy, aby ten cmentarz będący pamiątką po tutejszych rodzinach, wspomnieniem trudnej historii tej ziemi trwał i przemawiał do kolejnych pokoleń. Już dziś zapraszamy na akcję sadzenia na grobach cebulek. A może uda nam się namówić którąś okoliczną szkołę, aby przy okazji wspólnego sadzenia kwiatów na grobach Warmiaków odbyła się lekcja historii lub religii – rozmyśla Iza Różańska.

Wszyscy potrzebujemy odnaleźć swoje korzenie i choć trudno nam się czasem do tego przyznać otwarcie, to takie drobne wspólne działania, niewielkie przejawy lokalnego patriotyzmu czynią z nas i naszych dzieci nowe pokolenie Warmiaków – niezależnie czy mamy tu swych przodków, czy też życie przywiało nas na Warmię z innych powodów.

Iwona Łaźniewska
Autorka jest mieszkanką Stawigudy, działa w Stowarzyszeniu Stawiguda - Moja Gmina

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Łańskie

  Jezioro Łańskie

  Największe i najgłębsze jezioro Pojezierza Olsztyńskiego, położone około 15 km na południe od Olsztyna w rozległych...

 • Pluszne

  Jezioro Pluszne

  Jezioro morenowe o bardzo rozwiniętej linii brzegowej z licznymi zatokami i półwyspami. Na jeziorze znajdują się trzy...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grash-ka #1566201 | 31.61.*.* 21 lis 2014 14:56

  Warmia ma tak bogatą kulturę i tradycję, że aż dziw bierze, że tak mało jest incjatyw tego typu. Szczególnie, że jest przecież GOK w Stawigudzie, który powinien trochę prężniej jednak działać. Cieszy mnie, że pan Różański chętnie mówi o historii tego regionu. Jest szansa, że może jeśli wygra w tym temacie nareszcie coś się zmieni.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy