Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Przykop, gmina Purda: od "łoborania" góry do miejsca na podium

2014-10-10 11:35:34 (ost. akt: 2014-10-10 11:34:13)
Sołtys Bożena Ślubowska wita w Przykopie

Sołtys Bożena Ślubowska wita w Przykopie

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Na ten sukces złożyła się praca niemal wszystkich mieszkańców Przykopu. Leżąca na Warmii wieś zajęła w tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu "Czysta i piękna zagroda-estetyczna wieś" trzecie miejsce.

U wrót Przykopu, otoczonej lasami wsi w gminie Purda, stoją z jednej i drugiej strony "witacze" z drewna z napisem "Babo i Chłopie, witajcie w Przykopie". Sołectwo Przykop tworzą trzy wsie: Przykop, Nowy Przykop i Kopanki.
— Przykop, moja wielka miłość! — wzdycha olsztyńska aktorka Irena Telesz. — Kiedy za działalność w "Solidarności" zostałam wyrzucona z teatru, tutaj, w gospodarstwie rolnym reportera i pisarza Jula Grodzińskiego, u którego spotykali się opozycjoniści, znalazłam schronienie i pracę. A przy okazji pokochałam Warmię i poznałam tutejszych mieszkańców.

Jak Maciej górę "łoborał"


Może nie wszyscy mieszkańcy Przykopu znają ten epizod z życia tej malowniczej miejscowości, natomiast miejscową legendę na pewno tak. Przypominają o tym jej bohaterowie, stojące w centrum postaci z lipy, dzieło miejscowego twórcy Marka Jabłońskiego, który wyrzeźbił je na konkurs "Czysta i piękna zagroda - gospodarna wieś". Opowiada tę legendę sołtys Bożena Ślubowska, była dyrektor szkoły podstawowej w Nowej Wsi, obecnie na emeryturze.
— A było to tak! Mieszkańcy leżącego wśród lasów Przykopu borykali się z pewnym problemem. Otóż w sąsiedztwie wsi wznosiła się wielka góra z piasku, który podczas silnych wiatrów zasypywał ich domostwa. Aż kiedyś zjawił się we wsi wędrowiec, który poradził, że trzeba górę "łoborać" wołem. Zadania tego podjął się jeden z mieszkańców, Maciej. Oborał wokół górę i piasek przestał się osypywać. Oto on, Maciej, tutaj stoi! Obok Macieja jego żona, Maria. Oglądamy też ich synów, Jakuba i Joachima. A także wnuki, Jasia i Małgosię. Te wszystkie imiona nadali im mieszkańcy Przykopu.

"Witacze" i skalniaki


Przygotowania do udziału w konkursie, który co roku organizuje Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, wieś rozpoczęła w kwietniu tego roku. Ster działań chwycili w dłonie sołtys Bożena Ślubowska oraz członkowie rady sołeckiej Iwona Zawadzka, Teodor Kukliński i Grzegorz Jabłoński. Nakreślili plan, jakie prace trzeba przeprowadzić, a następnie zaapelowali do mieszkańców o pomoc przy jego realizacji. Tych, którzy nie odpowiedzieli na apel, można było policzyć na palcach. W ciągu kilku miesięcy we wsi stanęły rzeźby z legendy, obok wspomnianych również drewniane borowiki, bowiem okolice porastają grzybowe lasy. Kazimierz Ćwiek wykonał "witacze", drogowskazy oraz drewniane tabliczki z numerami domów, a na przystanku tablicę "Przykop i busik". Tabliczki pomalowały Rita Petrikowska, Hanna Kucińska i Iwona Zawadzka. W sąsiedztwie, na stojącym na podwyższeniu gnieździe stanął bocian z drewna imieniem Kajtek, dzieło Marka Jabłońskiego. Informuje, że co roku bociany wiosną wracają do wsi, a pierwszy zjawia się prawdziwy Kajtek. W sąsiedztwie przystanku stanęła na słupku "Skrzyneczka życzeń" do sołtysa i rady sołeckiej, a wykonał ją Wiesław Majtyka. W innym miejscu, przed wiatą, która powstała już wcześniej, taką skrzynkę zrobili Ewa i Marcin Dąbkowscy. Na wiejskim placu stanął też stół do ping-ponga z "marmurowym" blatem, dzieło Sławomira Sobolewskiego, Zygfryda Gołombiewskiego i Marka Kucińskiego. Obok są dwie lampy sodowe, sfinansowane z funduszu gminnego. A odpowiedzialną funkcję "ogrodnika" w Przykopie, który dba o stan zieleni we wsi, spełnia Stanisław Jabłoński.

Miejsce na podium


Przyjechała komisja, która oceniła wstępnie jakoś i wartość wykonanych prac. Przykop zakwalifikował się z wysoką oceną do drugiego etapu. A kiedy konkurs podsumowano, okazało się, że zajął trzecie miejsce! Nagrodą było 7 tysięcy złotych. Kiedy usłyszał o tym mieszkający tu prof. Zbigniew Chojnowski, wykładowca na UWM, poeta i krytyk literacki, wzruszony napisał wiersz o wsi.
— Utwór zostanie odczytany na najbliższym zebraniu, które odbędzie się pod wiatą, jako że świetlicy nie mamy — zapowiada sołtys Bożena Ślubowska. — Nakreślimy też wstępnie plan dalszych działań, bo mieszkańcy nie zamierzają spocząć na laurach. Chcemy na wiejskim placu postawić stół i ławeczki, dokończyć Centrum Informacji. Polega to na oznaczeniu na tablicy najważniejszych miejsc we wsi, np. placu wiejskiego, przystanku, kapliczek, starych domów. Z miejsca, gdzie powstaje centrum, trzy przyczepy śmieci wywiózł Tomasz Kuciński. Jednym ze źródeł pozyskania pieniędzy na dalsze inwestycje są fundusze, jakie można pozyskać z programu Odnowy Wsi. Plan działania opracuje utworzona niedawno Grupa Odnowy Wsi, zgodnie z życzeniami zawartymi w ankiecie, która jest obecnie rozprowadzana po Przykopie.
W dalszej przyszłości powstanie tu być może chodnik i ścieżka rowerowa. Docelowo Przykop ma stać się wioską agroturystyczną. Wieś chce promować swojskie jadło.
Władysław Katarzyński
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kośno

  Jezioro Kośno

  Jezioro rynnowe, położone w Lasach Purdzkich około 10 km na zachód od Pasymia. Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi...

 • Łajskie

  Jezioro Łajskie

  Malownicze jezioro sandaczowe, położone w Lasach Purdzkich w bezpośrednim sąsiedztwie południowego krańca jeziora Kośno,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmiak #1504684 | 94.221.*.* 10 paź 2014 19:27

  Brawo mieszkancy Przykopu!!! Tak dalej,trzymam kciuki.Przykop 20 A.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz