Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmińska łąka - nowa twarz przystanków autobusowych

2014-09-17 11:32:13 (ost. akt: 2014-09-23 10:00:01)
Warmińska łąka na przystanku w Wipsowie

Warmińska łąka na przystanku w Wójtowie

Autor zdjęcia: Anna Wojszel

Przystanek autobusowy to miejsce nie tylko dla ludzi czekających na autobus, ale często także miejsce spotkań młodzieży, która nie ma innej, swojej przestrzeni publicznej. Przystanki często są zdewastowane, zaśmiecone, z wulgarnymi napisami.

Przyzwoitym młodym ludziom nie wypadało wystawać na przystanku, jeśli akurat nie czekali na autobus. No bo czego można było nauczyć się w takim miejscu? Podwórkowej łaciny, inicjacji seksualnej lub alkoholowej?

Tak było kiedyś. Przystanki coraz częściej są inne. Sposób na nie znalazła Anna Wojszel z
Wipsowa, która zaczęła malować przystanki. Nie chodzi o pomalowanie jednolitym kolorem, ale o odświeżenie z pomysłem. Każdy artysta poszukuje swojego miejsca, swojego niepowtarzalnego stylu i jedynego w swoim rodzaju. Nie jest nigdzie powiedziane, że artysta powinien ograniczyć się tylko do kartki i płótna. Ściana jest również nośnikiem. Artysta wyraża siebie w taki właśnie sposób, przy tym jego praca cieszy oko przechodniów i mieszkańców. Aż chce się wysiąść z autobusu w takiej miejscowości, albo nawet specjalnie przyjechać na przykład do Wójtowa, gdzie lokalny przystanek wita gości ciepłymi kolorami i wspaniałą energią. Zakwitła tu warmińska łąka z rumiankami, makami, owadami, motylami, biedronkami a nawet ważkami.
Za sprawą artystów przystanki mogą stać się miejscem nieformalnej edukacji przyrodniczej i lokalnej dzięki współpracy biologów i artystów. Dzięki spotkaniom, wspólnym plenerom i opowiadaniom biologów o owadach i lokalnej bioróżnorodności, artyści dostrzegają ją i po przetworzeniu pojawia się ona w nowym pięknie. W taki sposób spotyka się sztuka, przyroda i nauka.
Takie przystanki to może także wyraz aktywnej dyskusji o lokalnym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, poszukiwanie współczesnej tożsamości, w tym przypadku warmińskiej.
Mam nadzieję, że dotychczasowe, nudne przystanki zamienią się w kolorowe, tryskające nową energią miejsca i będą wizytówką naszej Warmii. Taka "wizytówka" niewiele kosztuje - wystarczy pomysł, farby i radość tworzenia.
Anna Wojszel, Wipsowo
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ela olsztynianka #1486972 | 83.28.*.* 17 wrz 2014 19:30

  super pomysł - gratulacje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Beata Jakubiak #1486788 | 188.146.*.* 17 wrz 2014 14:44

  Bardzo dziekujemy Pani Ani Wojszel za wkład w nasze sołęctwo Dzieki niej mamy piekny wspaniały kolorowy przystanek. Jak ten na zdjęciu. :) Drugi nie mniej piekny jest w Wipsowie polecam na wycieczki krajoznawcze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. wela #1486673 | 31.61.*.* 17 wrz 2014 12:23

   Ania w Wipsowie też pomalowała przystanek ślicznie

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. elka #1486666 | 178.36.*.* 17 wrz 2014 12:14

   Brawo Pani Aniu. Fantastycznie !!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz