Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: Plaża Miejska pięćdziesiąt lat temu

2014-08-22 15:42:23 (ost. akt: 2014-08-24 22:48:03)
Plaża widziana od strony jeziora, zdjęcie wykonano prawdopodobnie z kajaka lub roweru wodnego. Na pierwszym planie skocznia i pomosty, dalej zabudowania z restauracją i przebieralniami

Plaża widziana od strony jeziora, zdjęcie wykonano prawdopodobnie z kajaka lub roweru wodnego. Na pierwszym planie skocznia i pomosty, dalej zabudowania z restauracją i przebieralniami. Lata 50. lub 60. ubiegłego stulecia

Autor zdjęcia: Zbigniew Grabowski, archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Niedawno otworzono pierwszą część odnowionej plaży miejskiej w Olsztynie. Wkrótce do dyspozycji mieszkańców będzie całe Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel, ale plaża sprzed lat pięćdziesięciu i więcej wciąż żyje we wspomnieniach wielu olsztynian.

— Latem cała młodzież tam się zbierała — mówi Anna Grzymska, która w Olsztynie mieszka od 1962 roku. — I w niedzielę, i w tygodniu. Do pracy zabierało się stroje kąpielowe i prosto z niej biegło na plażę miejską. Pływaliśmy, nurkowaliśmy, skakaliśmy z mola na główkę. Oj, wodę to lubiłam... — wspomina 80-letnia dziś Stanisława Moroz. — Odkąd się nauczyłam pływać, byłam tam cały czas, od rana do wieczora, później obowiązkowo także po pracy. To były piękne, cudowne czasy młodości.
Nie trzeba było umieć pływać, żeby korzystać z plaży: — Zdarzało mi się tam bywać, choć nie umiem pływać... — mówi Gabriela Śniecikowska. — Pamiętam, że kiedyś weszłam na molo i ze strachu przed wodą nie mogłam zejść. Jeszcze bardziej przerażający i szalony był rejs żaglówką po Krzywym. To było zupełne szaleństwo.

Jeśli kąpiel, to tylko w Krzywym


— Moi rodzice mieszkali nad Jeziorem Długim, ale to nie było dobre miejsce — ocenia dziś Stanisława Moroz. — Długie było po prostu zbyt małe. Przepłynęliśmy je w poprzek i wzdłuż.
Później Jezioro Długie stało się jeszcze mniej atrakcyjne. — Pamiętam, że ono było zbyt brudne, żeby się w nim kąpać — wspomina pani Gabriela. — Obrazki śniętych ryb, pływających do góry brzuchem, to nie była rzadkość.
Jeśli kąpiel, to tylko w Krzywym. — Chodziliśmy się też kąpać dalej, na dziką plażę przy dzisiejszej restauracji przy ul. Żeglarskiej — pamięta pani Stanisława. A pani Ania dodaje: — To była tak zwana plaża kolejarzy.
A inne jeziora? Przez brak infrastruktury nie były tak atrakcyjne.
— Plaża Miejska też prezentowała się wtedy trochę ubogo: ten główny budynek, barak, wyglądał jak... barak, a molo było podniszczone, dziur w nim nie brakowało — opowiada Tadeusz Beśka — Ale były toalety, wypożyczalnia kajaków, byli ratownicy, którzy czuwali nad kąpiącymi się. Z żoną i synem wielokrotnie korzystaliśmy z rowerów wodnych... Tych urządzeń było tu więcej niż na innych akwenach. Długie, Skanda i Track kulały pod względem infrastruktury. W porównaniu do Krzywego były dzikie.

Gdzie te Filipinki?


Nie brakowało turystów, także tych sławnych.
— To było w latach 60. Przyjechały do nas wokalistki z zespołu Filipinki — wspomina Artur Berezecki, ratownik związany z plażą miejską przez 47 lat. — One były wtedy młodymi dziewczynami, miały po 19 lat... Odzywam się do kolegi: — Słuchaj, tu gdzieś podobno są Filipinki. A dziewczyna tuż przy moim stanowisku mówi do drugiej: — Hania, pan ratownik nie wie, gdzie są Filipinki. Chodź pokażemy mu się.

Było cudownie i romantycznie


Plaża była także głównym miejscem miłosnych schadzek.
— Tam się chodziło na podrywki — mówi pani Ania. — Ja sama umówiłam się tam kiedyś na randkę.
Również pani Stanisława ma miłosne wspomnienia z plaży.
— Pamiętam, jak kiedyś wypożyczyliśmy z kolegą kajak. Było cudownie i romantycznie.
— Plaża była piękna i kobiety były piękne — dopowiada Leszek Ciurapiński, który na przełomie lat 50. i 60. również spędzał całe dnie na plaży. — Najwięcej witaminy mają dziewczyny znad Łyny — zapewnia.

Piwko tylko w bufecie


Głównym ośrodkiem życia towarzyskiego był bufet. Co było można w nim zjeść w latach 60.? Relacje są różne.
— W bufecie były dania barowe. Kawa, lody... — pamięta pan Tadeusz. — Wydaje mi się, że do jedzenia nie było nic, ale na pewno były napoje — wspomina pani Ania.
Konkretniejsze dania pojawiły się później.
— Robiliśmy na miejscu gorące posiłki, sprzedawaliśmy piwo, także inne alkohole — wylicza Jerzy Mróz, który jako ajent Społem na przełomie lat 70. i 80. dzierżawił bufet na plaży. — Podawaliśmy schabowe, a to w tamtych czasach był rarytas. Mieliśmy też mielone, dorsze... Było takie hasło: Jedzcie dorsze, bo są ryby gorsze. Mieliśmy też owoce, pomarańcze, banany, sprzedawaliśmy papierosy Marlboro... To były takie czasy, że nic nigdzie nie było, a u nas tak. Magnesem było jednak przede wszystkim niepasteryzowane piwo Warmińskie. Schodziło jak woda.
Napoje alkoholowe można było spożywać tylko na terenie bufetu.
— Na plaży był zakaz, pilnowała tego milicja — śmieje się pan Tadeusz.

Do tańca grała orkiestra


W bufecie odbywały się także zabawy.
— Były przekąski, alkohole, grała orkiestra, bawiliśmy się. — wspomina pan Roman, który dobrze pamięta zwłaszcza lata 50. — Prawdziwa orkiestra, nie dyskoteki takie jak teraz. Normalne, piękne melodie: walce, tanga i foxtroty.
— Jak byłam podlotkiem, miałam 15-16 lat, chodziłam tam na zabawy i podrywałam chłopaków — wspomina pani Stanisława. — Fajna dziewczyna byłam.
Kultowym miejscem była "patelnia".
— To było miejsce, ogrodzone dookoła szatniami i boksami do przebieranie się z oknami z widokiem na plażę, gdzie można było spożyć posiłek — mówi pan Artur. — Przy zabawach orkiestra usadawiała się z boku, przy wejściu. Pośrodku był plac, na którym można było tańczyć.
Kiedy zabaw nie było, "patelnia" stanowiła azyl dla miłośników skwaru.
— Na "patelni" nigdy nie było wiatru. Ludzie wylegiwali się tam godzinami — dodaje pan Leszek.

A jednak czegoś żal?


Drewniany budynek bufetu w latach 70. został przeznaczony do rozbiórki.
— Chyba około 1981 roku został spalony w trakcie ćwiczeń strażackich — wspomina pan Jerzy.
We wspomnieniach i na zdjęciach poniemieckie obiekty wciąż istnieją.
— Tak jak nikt nie wyobraża sobie Sopotu bez mola, tak my wtedy nie mogliśmy sobie wyobrazić plaży bez tej poniemieckiej infrastruktury — opowiada Leszek Ciurapiński. — Szatnie, przebieralnie, cały ten szereg budynków... Drewniane mola, 5-metrowa skocznia, z której można było skakać do wody, "patelnia"... To było bardzo urokliwe i miało swój koloryt. Trochę żal, że przy tworzeniu nowej plaży miejskiej nie nawiązano w jakiś sposób do tej starej, poniemieckiej infrastruktury. Moim zdaniem to byłby przebój, strzał w 10. No, ale życie się zmienia.
Plaża też się zmienia.
— W latach 50. samochodem można było wjechać praktycznie na samą plaże — mówi pan Roman. — Dziś jest ogrodzenie, są parkingi. W nowej odsłonie plaża zapowiada się pięknie, ale przez wiele lat wymagała pilnego remontu.
Wtóruje mu pani Gabriela.
— Byłam tam kilka lat temu z przyjaciółką, która przyjechała do mnie w odwiedziny z Warszawy. Było beznadziejnie — ani gdzie się przebrać, ani gdzie porządnie zjeść... Teraz podobno jest lepiej.
Łukasz Wieliczko


Na mapie oznaczyliśmy miejsce, gdzie dawnej stała skocznia.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Beton wyparł drewno a było tak pieknie #1468356 | 88.156.*.* 24 sie 2014 10:38

  Ach jaka piekne były te drwniane obiekty plazowe, Biało Niebieskie. Było solarium, przebieralnie, restauracja mo i ratownik Arek. Szkoda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. osa #1468331 | 89.228.*.* 24 sie 2014 09:50

  przepisy unijne zezwalaja na beton w odleglosco 100 m od lini brzegowej, ktos tu ostro lamie przepisy, to kiedys byla plaza a teraz to jest betonowy sciek., ratusz ma myslenie waskotorowe, zarobkowe. D,o zobaczenia na plazach poludnia Europy, w sciekowisku sie nie kapie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. drzet #1468033 | 95.160.*.* 23 sie 2014 17:32

  I komu to przeszkadzało? :( ...Piękne czasy. Opis ostatniego zdjęcia jest nieprawidłowy.To jest widok z główki mola.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. k ... do j... #1467777 | 83.11.*.* 23 sie 2014 10:46

  chyba na słonce razem pływaliśmy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. max #1467686 | 89.228.*.* 23 sie 2014 08:53

  mi tam brakuje jakiejs wieży widokowej tak żeby mozna było wejsc i podziwiać jezioro z góry jakiś taras widokowy naprawde przyciągałby ludzi,brak takich punktów widokowych w okolicach,jedynie nad jez. kielarskim jest wieża i nic poza tym a szkoda bo świat z góry wygląda ciekawie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. nio #1467545 | 83.20.*.* 22 sie 2014 22:23

  stanowczo za mało plaży w plaży

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. olo #1467518 | 195.136.*.* 22 sie 2014 21:51

  niechce byc malkontentem ,a oddana czesc plazy miejskiej to totalne nie przemyslane dno ,a konkretnie mam na mysli plac zabaw dla dzieci ----jesli wogle mozna to tak nazwac , 2 hustawki , sciana do wspinaczki to zenada , gorka moze byc ale to jedna atrakcja dla dzieci , niezdziwil bym sie jak by madry grzyb porobil by jeszcze tam piaskownice

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. Było piekne i drewniane. Pamietam zapach tego #1467503 | 88.156.*.* 22 sie 2014 21:31

  Palak nawet nie potrafił uszanować tyego co dostał w prezencie od losu. Dzis modny jest beton nawet na plazy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. spacerowicz #1467486 | 89.228.*.* 22 sie 2014 21:06

  http://naszawarmia.pl/213800,Chrzcielnic a-zapomniany-zabytek-na-Plazy-Miejskiej. html#axzz38y5CPbel

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. żorż #1467412 | 88.156.*.* 22 sie 2014 19:27

  Kto pamięta legendarnego sierżnta Gienka (z wąsikiem) na milicyjnej motorówie? Sympatyczny gość był, kupę lat przemierzał wody Krzywego. Wszystkich znał i wszyscy jego znali. Taka, można rzec, charakterystyczna postać naszego miasta... :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. benek #1467400 | 83.9.*.* 22 sie 2014 19:17

   Łza się kręci...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. żorż #1467334 | 88.156.*.* 22 sie 2014 18:08

   Na brzegu będzie pewnie nowocześnie. Ale jeśli obecne molo to szczyt infrastruktury nawodnej , to mamy kąpielisko o charakterze gminnym, niestety... Popatrzcie na stare zdjęcia i wspomnienia ludzi. Cały urok i atrakcja była nie na piachu lecz na licznych pomostach właśnie. To było życie "na wodzie", a nie "nad wodą". Z tego nasza plaża słynęła.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. krzyzak #1467323 | 83.20.*.* 22 sie 2014 17:59

   wychowałem się nad Krzywym od 1959r byłem członkiem MKSW trenowałem żeglarstwo całe życie nasze wtedy związane było z plażą Kąpielisko i cała infrastruktura miała swój niepowtażalny urok Mieszkam niedaleko i patrząc na te betonowe zabudowy ogarnia tęsknota do tych drewnianych budowli Może jak wszyscy wspominamy nasze młode lata Pozdrawiam tych wszystkich którzy z rozrzewnieniem wspominają naszą starą plaże

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. A ile było 50 lat temu #1467296 | 88.156.*.* 22 sie 2014 17:36

    kepingów, pól namiotowych? Może GO udałoby się to ustalić? Bo dziś mamy ZERO.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. 50 lat temu (za komuny przypomnę ;)) #1467293 | 88.156.*.* 22 sie 2014 17:35

    wyglądała lepiej niż teraz... Beto, beton, beton... i zamknięta od dwóch lat.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz