Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Plaża Miejska najlepsza - zobacz inne plaże w Olsztynie

2014-08-13 13:10:47 (ost. akt: 2014-08-13 20:39:19)
Plaża Miejska najlepsza - zobacz inne plaże w Olsztynie

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Niedawno oddano do użytku część Plaży Miejskiej w Olsztynie, co wprowadziło ład i porządek do wszelkich klasyfikacji i rankingów miejskich kąpielisk. Plaża Miejska wróciła na z góry zarezerwowane dla niej pierwsze miejsce.

Olsztyn jest jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie taki ranking w ogóle da się przeprowadzić. Mieszkańcy innych miast są szczęśliwi, jeżeli znajdą w pobliżu choć skrawek wody do kąpieli i brzegu do opalania. W Olsztynie takich miejsc jest co najmniej kilkadziesiąt, ale tylko kilkanaście nadaje się do bezpiecznej i przyjemnej kąpieli, połączonej z przyjemnym i spokojnym opalaniem.
Spośród 16 jezior, jakie znajdują się w granicach miasta, tylko kilka nadaje się na cele rekreacyjnie.
To oczywiście przede wszystkim jezioro Ukiel (zwane też Krzywym), a także Kortowskie, Skanda, Tyrsko (zwane Żbikiem), Redykajny, Długie i Trackie. Nad pozostałymi można pospacerować i podziwiać piękno przyrody, ale zabaw w wodzie nie polecamy.

Kilka lat temu sporządziłem swoją prywatną, subiektywną mapę najlepszych olsztyńskich kąpielisk, którą od tamtej pory stale aktualizuję. Na początku na przykład nie znalazło tam miejsca kąpielisko nad Jeziorem Długim, które spontanicznie powstało niemal natychmiast po oddaniu do użytku nowego mostu nad jeziorem. Zachowałem krótki filmik, jaki nagrałem na starym moście tuż przed jego rozbiórką - kto chce, może powspominać. Mniej więcej w połowie filmiku pojawia się po lewej stronie brzeg - miejsce obecnego kąpieliska.


Niezmiennie pierwsze miejsce zajmuje w rankingu Plaża Miejska nad Jeziorem Krzywym, czyli Ukiel. Co ciekawe, kąpielisko zachowało u wielu polażowiczów czołowe miejsce nawet wtedy, kiedy ... go nie było, czyli po zamknięciu na czas remontu. Taka jest siła tradycji i przyzwyczajenia. Ta sama siła sprawiła, że tuż po oficjalnym otwarciu kawałka plaży natychmiast pojawiły się tam tłumy olsztynian, którym nie przeszkadzały pracujące w pobliżu maszyny budowlane, doprowadzające do użytku pozostały fragment plaży.

Oto mój własny, subiektywny, na bieżąco modyfikowany ranking kąpielisk w Olsztynie.
1. Plaża Miejska nad jeziorem Ukiel (Krzywym) - wciąż jest częściowo w remoncie. 9 sierpnia 2014 roku uroczyście otwarto część w pobliżu boisk do siatkówki. We wrześniu ma być gotowa reszta. Po remoncie - a więc praktycznie począwszy od sezonu letniego 2015 - będzie to reprezentacyjne kąpielisko Olsztyna. Od zawsze najbardziej popularne kąpielisko w mieście.
Zobacz zdjęcia, wykonane w dniu otwarcia plaży 9 sierpnia 2014 roku:

A to część plaży, będąca wciąż w remoncie:


2. Plaża nad jeziorem Redykajny - to miejsce dość popularne nie tylko wśród działkowiczów z pobliskich ogródków działkowych. Dno opada tu łagodnie, dzięki czemu to znakomite miejsce do kąpieli dla rodzin z dziećmi. Wciąż stosunkowo mało zatłoczona dzięki dość utrudnionemu dojazdowi. Niektórzy plażowicze parkują samochody tuż nad brzegiem jeziora, ignorując postawiony odpowiednio wcześniej znak zakazu. Woda czysta, na jeziorze nie ma jednostek pływających, plaża jest zupełnie dzika, bez żadnego zaplecza i oczywiście niestrzeżona. Amatorzy pływania korzystają też z oddalonej o jakieś 200 metrów plaży, gdzie jest mniej miejsca do opalania, a dno opada od razu bardzo stromo. Tego miejsca nie polecamy osobom nieumiejącym pływać.
W pobliżu jeziora jest Rezerwat Przyrody Redykajny

3. Plaża Słoneczna Polana nad jeziorem Ukiel - czysta, trawiasta, niespecjalnie tłoczna, dojazd samochodem ulicą Lotniczą obok lotniska na Dajtkach, samochód można zostawić na wygodnym, obszernym (ale niestety mocno nasłonecznionym) parkingu. Plaża jest strzeżona przez ratowników, są toalety i boisko do siatkówki, brakuje natomiast punktu gastronomicznego. Kiedyś pływałem stąd na drugi brzeg, ale obecnie nie polecam; można się zderzyć z kajakiem, żaglówką lub skuterem wodnym. Zresztą ratownik i tak nie pozwoli - i słusznie. W pobliżu przystań żeglarska Słoneczna Polana.

Zobacz kąpielisko na Słonecznej Polanie:


4. Plaża przy Hotelu Omega - najbardziej popularna dzika plaża w Olsztynie, trochę tłoczno, ale za to łagodny spadek dna, w pobliżu przystań Marina z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Obecnie nabrzeże pozbawione jest piasku i trawy, plażowiczom towarzyszą pojazdy i maszyny budowlane, co wiąże się z inwestycjami na brzegach jeziora Ukiel. Mimo tych uciążliwości plaża jest wciąż oblegana.

Tę plażę fotografowaliśmy w połowie lipca ok. godz. 19.30:


5. Plaża leśna nad jeziorem Tyrsko (Żbik) - jezioro niegdyś słynęło z idealnie czystej wody, dziś jeszccze czysta, ale już z zastrzeżeniami. Plaża stosunkowo mało uczęszczana ze względu na utrudniony dojazd. Samochód trzeba pozostawić na pobliskim osiedlu (bez ogólnodostępnego parkingu) i przejść ok. 500 metrów pieszo przez las.


6. Plaża w Kortowie nad Jeziorem Kortowskim - łagodny spadek dna, szybko nagrzewająca się woda, sporo miejsca do plażowania (trawa), bardzo dobry dojazd, bliskość miasteczka akademickiego (zakupy). Mankament - trochę mętna woda (muliste dno) oraz kolonie letnie, na których potrzeby wydzielono część kąpieliska.

7. Plaża przy skarpie nad jeziorem Skanda - kilka lat temu było tam wygodne molo i całkiem przyjemne zejście do wody, a nad skarpą zwieszało się drzewo, służące jako huśtawka. Dziś mola nie ma, drzewo w końcu się złamało, ale woda nadal nie najgorsza. Atutem jest piękna, piaszczysta stroma skarpa (dawne wyrobisko), porośnięta na górze gęstym lasem, wada - to brak ratowników i zaplecza gastronomicznego.

8. Plaża trawiasta nad jeziorem Skanda - jest ratownik, niewielkie zaplecze gastronomiczne, boisko do siatkówki i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dojazd ulicą Plażową (jadąc od Olsztyna - droga w lewo w las tuż za tabliczką "Olsztyn żegna"). Tam też kiedyś było molo, dziś liny z kolorowymi pływakami wyznaczają obszar kąpieliska.9. Plaża przy hotelu Manor nad jeziorem Tyrsko (Żbik) - to kolejna plaża nad tym jeziorem, byłaby całkiem przyjemna, gdyby nie ten hotel. Walory jeziora - patrz kąpielisko nr 5.

10. Dzikie kąpielisko przy moście nad Jeziorem Długim powstało spontanicznie stosunkowo niedawno, po oddaniu do użytku odbudowanego mostu przez jezioro. Stosunkowo mało ludzi, ale też komfort kąpieli i plażowania umiarkowany. Brakuje jakiegokolwiek zaplecza, nawet miejsca na rozłożenie kocyków niewiele, bo wokół szumi wysoki las sosnowy, skutecznie zasłaniający słońce.

Zobacz mapę najlepszych olsztyńskich kąpielisk
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Długie

  Jezioro Długie

  Północne ploso jeziora otaczają lasy miejskie, a południowe tereny zabudowane. Wokół zbiornika przebiegają ciągi...

 • Kortowskie

  Jezioro Kortowskie

  Jezioro leszczowe położone w granicach miasta Olsztyna, w dzielnicy Kortowo; sąsiaduje z terenami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,...

 • Redykajny

  Jezioro Redykajny

  Zbiornik leży wśród morenowych wzniesień o brzegach miejscami wysokich i stromych, przeważnie zalesionych. Wokół jeziora...

 • Skanda

  Jezioro Skanda

  Rozwinięta linia brzegowa tworząca zatoki i półwyspy. U zachodnich wybrzeży płaska wyspa. Konfiguracja brzegów urozmaicona...

 • Tyrsko

  Jezioro Tyrsko

  Jezioro hydrologicznie zamknięte, głębokie o brzegach przeważnie wysokich i miejscami stromych w otoczeniu pól i łąk. Jezioro...

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyniak #1466399 | 83.24.*.* 21 sie 2014 18:55

  Nad Żbikiem najlepiej !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Inga #1461851 | 88.156.*.* 15 sie 2014 13:00

  Byłam na nowej plaży i wcale nie byłam zachwycona. Jak na ponad rok zamknięcia nie widać spektakularnego postępu. Dołożono chodnik i wybudowano mały budyneczek, ciekawe co zajęło tyle czasu. Do tego piasek na którym leżałam śmierdział a woda była brudna i zachwaszczona. Nie ma się czym chwalić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. oo #1461727 | 188.33.*.* 15 sie 2014 10:33

  po za miejską NIE MA PLAŻY W OLSZTYNIE!!!!!!!!!! na żbik nie jedźcie bo tam więcej śmieci niż trawy, słoneczna polana to kawałek trawy a wokół krzaki i las na kortowie może być- tylko plaża 20 metrów na 20 jak przyjddie ze 2 kolonie to jest tłok, a na długim? nie rozśmieszajcie kawałek piasku 2x3 metry bez ratownika ogrodzenia nazywacie plażą? hehehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Falisty #1461247 | 178.182.*.* 14 sie 2014 15:23

  nie oszukujmy się- w olsztynie nie ma normalnej plaży. Podobno kortowo zamknięte dla ludzi- tylko dla grup które wykupiły tam wakacje. Ją jeżdżę do Plusek, ale jak obserwuje to większość olsztyna tam jeździ i z miejscem jest mały problem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. defin #1461229 | 81.190.*.* 14 sie 2014 15:02

  Plaża miejska jest jedyną w Olsztynie na której jeszcze da się przebywać, reszta to jest masakra. Niestety odnowiona plaża jest słaba. W ogóle nie ma przebieralni, a to jest przecież najważniejsze. Tylko dwie toalety na całą plażę i do tego niemożliwie brudna woda do której aż się nie chce wchodzić. Mam nadzieję, że reszta plaży będzie wyglądać lepiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Premnathan #1461133 | 91.216.*.* 14 sie 2014 12:59

  1. Gdzie ta mała gastronomia na trawiastej plaży nad Skandą? Czy to ja źle trafiłem? 2. Pisać, że w pobliżu Jeziora Redykajny znajduje się Rezerwat Redykajny, może tylko ktoś z powierzchowną znajomością Olsztyna. To prawie 2 kilometry, i 7 innych jezior jest położonych bliżej tego rezerwatu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. janek #1460940 | 79.191.*.* 14 sie 2014 09:46

  Bardzo starannie koleś omijał obiektywem szeroki betonowy pas położony wzdłuż plaży nad Krzywym. Typowa manipulacja!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. A puhja jeżdżę do Swobodna #1460804 | 31.61.*.* 14 sie 2014 06:14

  mieszkam w Dywitach i jeżdżę tam co tydzień z dziećmi. Plaża strzeżona, woda czysta, trafka na plaży, a obok plaża piaszczysta. Wkurzają mnie tylko debile z fajkami w zębach którzy nie patrzą, że obok sa dzieci.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. Polak #1460713 | 176.221.*.* 13 sie 2014 22:21

  PROPAGANDA!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. i taz zajebista kolonia letnia #1460682 | 88.156.*.* 13 sie 2014 21:59

   która dziś wparowała do wody i zaczęła rzucać się błotem nie zważając na innych plażowiczów. A pani wychowawczyni gdzieś w dali gaworzyła sobie przez komórkę... szok!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyniak #1460458 | 83.31.*.* 13 sie 2014 18:01

   Fajna plaża była przy przystani Harcerskiej nad jez. krzywym .Teraz rozjechana przez samochody parkujące nad wodą ,bałagan a po boisku do siatkówki zostały tylko słupki . Może po zakończeniu obok budowy zostanie teren doprowadzony do porządku . Wielu plażowiczów by to ucieszyło.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kibic Warmii #1460445 | 46.77.*.* 13 sie 2014 17:44

   No ale żeby nie było aż tak pesymistycznie, to całkiem fajnie wyglądają stanowiska dla ratowników i boiska do siatkówki, niestety detale przy nich psują cały efekt. Np. na prysznice wystarczyłyby moim zdaniem zwykłe, estetyczne rury. Te betonowe klocki rzucają się w oczy, a do najpiękniejszych nie należą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. najładniejsza plaża #1460442 | 46.171.*.* 13 sie 2014 17:41

   mieszkam na Pieczewie ..wsiadam w auto i w 12-15 minut jestem nad jeziorem GIM... W Butrynach skręcamy w lewo na Bałdy.... piękne jezioro , czyściutkie,piaszczyste zejście, łagodne dla dzieci , super pomost , jest bar gdzie można coś zjeść i popiwkować ....za rozsądną kasę .... jest i trochę cienia pod sosnami, jest miejsce do grilowania........ jestem zachwycony tym miejscem ....i wolę jechać te 15 minut tam niż przejechać całe miasto na miejską ..(czasowo wyjdzie podobnie)

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. kibic Warmii #1460436 | 46.77.*.* 13 sie 2014 17:32

    Dwie godziny temu wróciłem z Plaży Miejskiej i powiem szczerze, że dupy absolutnie nie urywa. Wszechobecny beton (to akurat mnie nie zdziwiło), plac zabaw bez zjeżdżalni (trochę to dziwne), tylko z jakąś tandetną górą, na której dziecko z łatwością może sobie wybić zęby lub skręcić kostkę, z "placu zabaw" jakiś drewniany pomościk prowadzący donikąd i ogółem straszna lipa. Ktoś już pisał niedawno o toaletach, ale tego się nie da opisać - to trzeba zobaczyć. PS : zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zrobić parking leśny zamiast wycinać tyle drzew?

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. gay #1460395 | 88.156.*.* 13 sie 2014 16:52

     Najnowsza i najladniesza nie znaczy najlepsza. Poza tym Olsztyn dostarcza najlepszych atrakcji, tak ze co weekend wyjezdzam z miasta tam gdzie cos sie dzieje

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Co za kompromitacja! #1460357 | 88.156.*.* 13 sie 2014 16:11

     kto tak zagłosował? Zresztą nie ważne. Ważne kto głosy liczy ;)

     ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Polecamy