Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Grzęda: stary kościół w starej warmińskiej wsi

2014-08-05 14:50:05 (ost. akt: 2014-08-05 15:02:13)
Grzęda: stary kościół w starej warmińskiej wsi

Autor zdjęcia: Lech Darski

Grzęda to wieś w gminie Bisztynek, w powiecie bartoszyckim, położona około 10 km na północny zachód od Reszla. Została lokowana 10 czerwca 1339 roku przez prepozyta Kapituły Warmińskiej Jana oraz przez wójta krajowego Henryka von Lutra.

W tak starej wsi musiał być też kościół – po wielu wojnach i pożarach przetrwał do dziś.
Obecna świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja była pierwotnie budowlą gotycką wybudowaną w drugiej połowie XIV wieku. Uległa zniszczeniu w czasie wojny polsko – krzyżackiej w latach 1519 – 1521. Kościół dość szybko został odbudowany i w roku 1581 konsekrowany przez biskupa Marcina Kromera. Świątynię ponownie zniszczył pożar w roku 1754. Odbudowano ją w stylu barokowym i ponownie została konsekrowana przez biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego w roku 1779. Elementy wyposażenia kościoła są w stylu rokokowym. Ołtarz główny i ambona pochodzą z warsztatu Krzysztofa Pervangera z Tolkmicka. Obraz patrona świątyni – świętego Mikołaja - wyszedł spod pędzla Józefa Korzeniewskiego.
iekawa jest też neoromańska wieża, która została dobudowana w roku 1900. Godne obejrzenia jest też otoczenie kościoła. Jest tu pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców wsi Grzęda; na masywnym granitowym krzyżu wyryte są nazwiska i daty śmierci. Można też zobaczyć kilka zabytkowych nagrobków mieszkańców wsi.
Na początku 2014 roku w kościele miał miejsce pożar – spalił się fragment ołtarza. Na szczęście najcenniejsze jego części ocalały. Obecnie, jak widać na zdjęciach, po pożarze nie ma śladu – czuć jeszcze tylko trochę spalenizną.
Lech Darski

Kościół na zdjęciach z 2010 roku:

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB