Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Barczewko: takie małe warmińskie Pompeje

2014-08-04 13:04:21 (ost. akt: 2014-08-04 13:03:02)
Archeolodzy odkopują Warmińskie Pompeje, prace mają potrwać trzy lata

Archeolodzy odkopują Warmińskie Pompeje, prace mają potrwać trzy lata

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Fragmenty kobiecych ozdób, przedmiotów codziennego użytku i naczyń ceramicznych odkrywają archeolodzy z uniwersytetów w Gdańsku i w Getyndze, pracujący w okolicach Barczewka. W XIV wieku istniało tam miasto Alt Wartenburg.

Ekipy archeologiczne pracują tu od tygodnia. Badaniami kierują prof. Feliks Biermann z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech i dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. W Barczewku kopią zarówno doświadczeni archeolodzy, jak i studenci.

Tutaj mamy wszystko w pigułce


W tym roku Barczewo obchodzi 650-lecie istnienia. Ale jego początek był właśnie tutaj, na tych wzgórzach. W 1335 roku nad jeziorem Wadąg powstało miasto i zameczek Alt Wartenburg. W 1354 roku zniszczył je doszczętnie najazd Litwinów. W 1364 roku z woli biskupa warmińskiego Jana II Stryprocka wybudowano nad Pisą drugie miasto, Wartenburg, dzisiaj Barczewo.
— Wykopaliska, jakie tu prowadzimy, mają ogromne znaczenie dla poznania procesów osadnictwa na tych ziemiach — tłumaczy Feliks Biermann. — Zazwyczaj pracuje się na terenie współczesnych miast, odsłaniając warstwy zabudowań, jakie je poprzedzały, co jest bardzo pracochłonne i kosztowne. A tutaj mamy wszystko w pigułce, miasto w takiej postaci, w jakiej zaskoczył je najazd Litwinów.
— Takie nagłe zdarzenie pozwala odkryć eksponaty będące pełnym obrazem istniejącej tu kultury — dodaje Arkadiusz Koperkiewicz. — Jak w Pompejach. Barczewko to nasze warmińskie Pompeje.

Jak się dawniej panie ozdabiały


Prace archeologiczne wsparło finansowo niemieckie Ministerstwo Kultury, pomaga też gmina Barczewo. W roku ubiegłym, kierując się informacjami z XIV-wiecznych kronik i mapy archeologicznej autorstwa Steffla i Fromma z 1914 roku, archeolodzy wykonali badania geofizyczne i zdjęcia lotnicze. Teraz kopią w tym miejscu. Zaczęto od odsłonięcia fosy. Obecnie archeolodzy prowadzą badania w dwóch miejscach. Niemcy odkopują fundamenty jednego z domów, Polacy pracują na terenie dużego obiektu, być może siedziby władz. Mimo tak krótkiego okresu, odkopano już fragmenty ozdób kobiecych (na zdjęciu obok), spinki, szpilki i bransoletki z brązu i żelaza, klamry od pasów oraz szczątki naczyń ceramicznych i innych przedmiotów.
— Domy były budowane z tzw. muru pruskiego, cegły, gliny i innych materiałów — wyjaśniają archeolodzy. — Być może pierwszy zamek, bo od niego zaczęto budowę miasta, był z drewna.

Archeolodzy, w zależności od tego, co tu znajdą, będą pracowali w Barczewku co najmniej trzy sezony. Wszystko zależy też od finansów. Planuje się, że na terenie wykopalisk zostaną ułożone kładki, które umożliwią turystom obserwację prac na bieżąco.
— Miejmy nadzieję, że część eksponatów trafi do budowanego właśnie w ratuszu muzeum miejskiego — mówi Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa. - Byłby to dobry prezent na jubileusz miasta.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Wadąg

  Jezioro Wadąg

  Jezioro rynnowe położone ok. 6 kom na północny wschód od Olsztyna. Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaicone trzema...

Przewodniki lokalne

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czarny #1455585 | 89.228.*.* 7 sie 2014 09:49

  Takich sytuacji jest więcej . Na terenie byłego obozu jenieckiego w Królikowie buduje się kolejny dom . Dla mnie bomba mieszkać na terenie gdzie zgineło tyle tysięcy osób.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gosc #1453578 | 81.190.*.* 4 sie 2014 14:05

  a ja mam pytanie dlaczego warszawiak w Cerkiewniku kupił ziemie i ogrodził sobie teren z grodziskiem staropruskim które jest chyba oznaczone tabliczką jako zabytek, kto zezwolił na oddanie terenu w prywatne ręce, dodam że grodzisko jest nad jez.Limajno na wzgórzu z którego jest piekny widok na okolice,własciciel domu ogrodzil wszystko i wstep na grodzisko jest niemozliwy, ktos chyba odpowiada za to, grodziska jako zabytek powinny byc nietykalne i nie na sprzedaż a tak chyba nie jest,nikt na to uwagi nie zwraca bo polska do dziki kraj,nawet kase na badania wyprosili od niemiec wstyd!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)