Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: "chrzcielnica" - zapomniany zabytek na Plaży Miejskiej?

2014-07-30 14:13:31 (ost. akt: 2014-07-31 20:54:47)
Wyschnięte źródełko i słynne kamienne schodki, prowadzące do dawnego ośrodka "To Lubię"

Wyschnięte źródełko i słynne kamienne schodki, prowadzące do dawnego ośrodka "To Lubię"

Autor zdjęcia: Internauta

Te zdjęcia otrzymaliśmy od mieszkańca Olsztyna, który żywo interesuje się remontem Plaży Miejskiej nad Jeziorem Krzywym. Pamiętacie to źródełko, nazywane niekiedy żartobliwie "chrzcielnicą"? Ja pamiętam; też tam chodziłem, chłodną wodę piłem...

Plaża Miejska to już nie ta plaża czasów mojej młodości, drewniana, zielona, piaszczysta, gdzie całe rodziny zażywały kąpieli i relaksu.
Aktualnie to betonowa promenada, aleje, polbruk, szkło na miarę XXI w. Wymieniono piasek na nowy, postawiono wieże ratownicze, trwają prace wykończeniowe, idzie "nowe"?
Idąc po Plaży Miejskiej w Olsztynie w kierunku przystani Marina, spacerowicz zobaczy przy schodach skarpy zapomniany kamienny zbiornik na wodę. Niektórzy nazywają to chrzcielnicą.

Zabytek? Wygląda to na dobrą, solidną robotę kamieniarską okresu międzywojennego ubiegłego stulecia.
To tutaj spragniony plażowicz gasił pragnienie podczas upalnych dni. Tu wyznaczano sobie randki, miejsce spotkań. Kamiennymi schodami opodal zbiornika wchodziło sie na zielone "osiedle" domków campingowych ośrodka "To lubię".
Oglądając ten zbiornik można zauważyć pozostałości po metalowej rurce skąd ciekła woda. Starzy bywalcy plaży twierdzą, że miała smak wody źródlanej?

Panie Prezydencie, rajcowie na magistracie, na plaży trwa budowa i remont, może przy okazji dałoby się udrożnić ujęcie wody i rewitalizować ten zbiornik, przywrócić mu pierwotne funkcje, nawiązać do lat jego świetności, funkcjonalności.
Wymiana rury doprowadzającej wodę, zamontowanie kranu - to chyba koszt niewielki, a jaka by była frajda dla plażowiczów, turystów i nie tylko, tym bardziej, że przecież woda z olsztyńskich wodociągów słynie z nadzwyczajnej jakości i smaku, jest zdatna do picia w stanie surowym.
Niech picie wody "plażowej" przy kamiennej "chrzcielnicy" na promenadzie plaży stanie sie swoistą atrakcją i tradycją.
Kamienny zabytkowy zbiornik to unikat, zabytek, historia, sentyment, czas przywrócić jego świetność.
Ps. Tu ukłon do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie: czy ta zacna firma nie podjęłaby tematu, wszak to świetna reklama dla jej produktu i jakości olsztyńskiej wody.
Kłaniamy się również kierownictwu plaży, żeby podjęło pomysł i doprowadziło do pomyślnego rozwiązania.
Spacerowicz z gronem przyjaciół
Od redakcji: podpisujemy się obiema rękami pod tym pomysłem. To słynne, być może już zabytkowe źródełko mogłoby stać się prawdziwym symbolem odnowionej olsztyńskiej plaży, symbolicznym łącznikiem pomiędzy dawnymi i nowymi czasy.Na mapie oznaczyliśmy w przybliżeniu kamienną "chrzcielnicę".
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Plaża miejska

  Plaża miejska

  Plaża miejska w Olsztynie

 • Ukiel

  Jezioro Ukiel

  Jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna, w jego północno-zachodniej części. Linia brzegowa bardzo rozwinięta,...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Strzeżone kąpielisko w Pelniku

  Strzeżone kąpielisko w Pelniku

  Plaża strzeżona w miejscowości Pelnik nad jeziorem Isąg.

 • Plaża

  Infrastruktura kąpieliska - wyznaczona strefa na plaży do rekreacji i sportu (siatkówka plażowa,...

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zdrój będzie uruchomiony. #1458768 | 81.190.*.* 11 sie 2014 15:02

  http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189 ,16459898,Zdroj_przy_plazy_miejskiej_zno w_bedzie_uruchomiony.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kto wie? #1452280 | 81.190.*.* 2 sie 2014 10:26

  http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,90320 ,16413930,Zapomniany_zdroj_na_plazy_miej skiej__Kiedy_powstal_.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. stary malkontent #1451598 | 164.127.*.* 1 sie 2014 11:00

  W latach ubiegłych, jeszcze przed remontem plaży ( po odwiezieniu żony do pracy) prawie codziennie rano bywałem na plaży. Widziałem jak pracownik codziennie ! zbierał z brzegu wodorosty, grabił piasek. Nawet petów nie było tam za wiele. Mam nadzieję, że za kilka dni będzie tam jeszcze lepiej i jeszcze porządniej. Nie narzekam a cieszę się , że wreszcie remont kończy się.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dziad #1450869 | 89.228.*.* 31 lip 2014 14:07

  9 sierpnia otwarcie części plaży?Puszczą "konie "po betonie.Czy 9 sierpnia pokrzepię się wodą w źródełku? Znając olsztyńskie realia chyba NIE?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Olsztyniak z KORMORANA #1450811 | 46.205.*.* 31 lip 2014 13:05

  Jestem za!!!!!!!!! Niestety Władza Olsztyna nie lubi problemów.Nawiążę do zaoranego parkingu na Skandzie przy ul.Plażowej ,gdzie właściciel gruntu przy biernej postawie władz pozbawił miejsc parkingowych użytkowników tego popularnego ,mołego0 miejsca. Rzecznik prasowy Zarządu Dróg ,Pan Pliszka zaproponował chętnym dojazd autobusem. Moim zdaniem powinien pójść dalej i w ogóle zaproponować rezygnację z jazdy samochodem przez co nie było by problemu z czerwoną falą na którą wydano kolka milionów złotych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. luki #1450785 | 79.190.*.* 31 lip 2014 12:42

  zauważcie że co by się w naszym mieście nie działo... nie spotyka się z akceptacją... była stara plaża brudna mało zadbana... było źle.. teraz będzie nowoczesna... styl ogólnoeuropejski... jak ktoś ma okazję jeździć po Europie to sam zauważy że miejskie plaże właśnie tak wyglądają.. jak ktoś chce troszkę natury to wyjeżdza z miasta kładzie się na pienej trawie i korzysta z uroków natury... a jest takich miejsc wiele... co do źródełka... osobiście nigdy nie pamiętam by funkcjonowało... i zgodzę się z przedmówcami że było by to bardzo ciekawe i śietne rozwiązanie... by uruchomić źródełko z wodą... :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. mieszkaniec #1450571 | 81.190.*.* 31 lip 2014 07:40

  Jest dużo sympatii i pozytywnej empatii ze strony Olsztyńskich wodociągów i administratora plaży OSiR Olsztyn, aby jeszcze w roku 2014,plażowicze ,turyści , mieszkańcy Olsztyna spacerujący promeneradą plażową gasili pragnienie w "źródełku "kamiennej chrzcielnicy".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. były stydent #1450302 | 81.190.*.* 30 lip 2014 18:54

  Podpisuje się pod tym ,to tutaj po zaliczeniu sesji egzaminacyjnej na dawnym WSR( aktualnie UWM)leczyłem wodą ze źródełka chorobę po piwną (kac). Fakt pozostał sentyment. TO SE JUŻ NIE WRATI . Z przyjemnośći a spróbowałbym wody podczas spaceru po nowym plażowym pasażu ze swoimi wnuczętami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. olsztyniak #1450162 | 83.31.*.* 30 lip 2014 16:04

  koniecznie to dobry i godny uwzględnienia pomysł. Jaka szkoda, że nikt z projektujących pub gospodarzy miasta o tym nie pomyślał

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. wyborca #1450120 | 81.190.*.* 30 lip 2014 15:28

  ida wybory, moze coś z tego wyjdzie, oby, jak nie zrobia placu :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy