Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rasząg: kamienny kościół jak z bajki

2014-07-29 10:24:15 (ost. akt: 2014-07-29 14:02:03)
Rasząg: kamienny kościół jak z bajki

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Turyści, którzy zaglądają do warmińskiej wsi Rasząg w gminie Biskupiec, nie mogą oprzeć się wrażeniu, że oglądają budowlę jak z bajki. Tutejszy kościół ewangelicko-augsburski zbudowano z kamienia.

Do leżącego na uboczu od głównych tras krajowych Rasząga, dawn. Raschung (z pruskiego rażytis, rozciągać się) można dojechać drogą powiatową od Biskupca przez Rzeck. Wieś założono w 1569 roku. Rasząg był kiedyś wioską szlachecką. W przeszłości należał do powiatu reszelskiego. W latach 1881-1883 uczył tu urodzony w Klebarku Wielkim Jan Liszewski, jeden z założycieli "Gazety Olsztyńskiej" oraz polskiej biblioteczki Towarzystwa Czytelni Ludowych w Raszągu, którą wspierało finansowo 23 mieszkańców. Po jego wyjeździe biblioteczkę prowadził Antoni Mazuch, korespondent m. in. "Gazety Olsztyńskiej".

Kościół z polnego kamienia


Przed wojną, obok wyznawców wiary katolickiej (wybudowali tu kaplicę), we wsi mieszkała również spora grupa ewangelików, którzy w 1925 roku postawili we wsi kościół w stylu neoromańskim, należący obecnie do parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach, jednej z nielicznych wiejskich parafii w woj. warmińsko-mazurskim tego wyznania. Świątynia, wzniesiona z polnego kamienia, który dostarczali wierni, stoi na wzgórzu. Ma jedną wieżę, dwuspadowy dach i przybudówkę. Wystrój wewnątrz jest skromny, można tu obejrzeć m. in. miedzioryt z 1858 roku oraz zabytkowe organy. Na sklepieniu są malowidła. Na poddaszu zachowały się ślady po kulach karabinowych. To pamiątka po przejściu wojsk radzieckich w 1945 roku. Obok kościoła leży cmentarz, z mogiłami m.in. kapłanów. Kościół w Raszągu udostępniany jest w dni powszednie przez jedną z parafianek.

Wiernych ubywa, kościoła zostają


Wyznawców wiary ewangelickiej na tych terenach ubywa, m.in. z powodu wyjazdów po wojnie do Niemiec. Pozostają po nich świątynie. W sąsiednich Kobułtach gm. Biskupiec znajduje się zrujnowany kościół ewangelicki z 1823 roku (w dobrym stanie jest tylko wieża). W sąsiednich Sorkwitach stoi parafialny kościół ewangelicki z XV wieku, wybudowany w stylu barokowym. Warto tu obejrzeć ołtarz główny z 1642 roku i interesujące malowidło, przedstawiające Wniebowstąpienie. W pobliskim Rybnie w tej samej gminie Sorkwity stoi kościół wybudowany przez wiernych tego wyznania w 1855 roku, użytkowany obecnie przez ewangelików i katolików. W Biskupcu stoi wybudowany przez ewangelików kościół (1886-1872), użytkowany przez katolików. Istnieje tu również kaplica ewangelicka, filia parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach.
Władysław Katarzyński
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Tagi:
Zobacz w naszej bazie
 • Rasząg

  Jezioro Rasząg

  Płytki, linowo-szczupakowy zbiornik o dosyć dobrze rozwiniętej linii brzegowej, zachodnich brzegach wysokich, miejscami...

Przewodniki lokalne

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania #1478624 | 5.60.*.* 6 wrz 2014 16:59

  Ale kościół piękny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wolf #1452060 | 81.15.*.* 1 sie 2014 21:29

  Jest jeszcze pozostałość po kościele ewangelickim w Stawigudzie, w którym mieściła się tamtejsza OSP.Stoi teraz zamknięty.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #1449353 | 83.9.*.* 29 lip 2014 17:58

  "Na poddaszu zachowały się ślady po kulach karabinowych. To pamiątka po przejściu wojsk radzieckich w 1945 roku". Istna pamiątka! Może to jeszcze tradycyjnie nazwiecie wyzwoleniem, co?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)