Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Węgój: ścieżka edukacyjna ze straszydłami i duchami. Mamy zdjęcia

2014-07-15 14:40:57 (ost. akt: 2014-07-15 17:00:13)
Wyjątkową atrakcją ścieżki jest niezwykła chatka czarownicy

Wyjątkową atrakcją ścieżki jest niezwykła chatka czarownicy

Autor zdjęcia: http://www.warminskiestraszydla.pl

Nie wiadomo - śmiać się czy bać się. A może jedno i drugie? Niedawno otwarta ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w warmińskiej wsi Węgój przyciąga i bawi kilkumetrowymi posągami warmińskich straszydeł. Węgój to wieś "Warmińskich Straszydeł".

Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza usytuowana w podwęgojskim lesie, otwarta została w ostatnich dniach czerwca 2014 roku, ale zabawa ze straszydłami trwa w Węgoju od kilku lat. Ostatnio przybyła kolejna atrakcja - przy ścieżce stanęły kilkumetrowe postacie "leśnych duchów", wykonane w ramach konkursu przez mieszkańców wsi Węgój (rodzina Groszewskich, M.D.Deptuła, M.G. Chodup, P.K.A.Sobolewscy), Stryjewa (K.M. Watros, P.R. Staneccy), Łabuchy (W.Żabiński. C.Żabiński) oraz podopiecznych Ośrodka Terapii Zajęciowej w Biskupcu. Materiał - drewno lipowe i gałęzie zapewniło Nadleśnictwo Wipsowo, którego pracownicy ponadto zamontowali na trasie ścieżki wszystkie postacie wraz z tablicami informacyjnymi. W tworzeniu rzeźb brały udział całe rodziny, korzystając często z pomocy sąsiadów i znajomych. W prace na ścieżce zaangażowała się też Ochotnicza Straż Pożarna z Węgoja, sołectwo Węgój, Dyrekcja Zespołu Szkół w Węgoju oraz wielu ludzi dobrej woli. Pan K. Jagiełło wykonał natomiast figurę Smętka z kozą (i latarnią nad głową), która znajduje się na początku Węgoja.

Przy ścieżce powstało szesnaście postaci leśnych duchów. Wszystkie są wyjątkowe i niepowtarzalne. Na dużej i małej pętli ścieżki będziemy mogli zobaczyć m.in. postać Smętka, Licho, Leszego, Bugaja, Dobrochoczego, Szyszymory, Rusałki i wiele innych.
Na trasie ścieżki znajduje się 16 drewnianych kilkumetrowych posągów przedstawiających postacie z legend o warmińskich leśnych duchach. Każdy posąg jest opatrzony tablicą z informacjami na temat danej postaci.
Wyjątkową atrakcją ścieżki jest niezwykła chatka czarownicy, misternie wykonana przez pracowników Nadleśnictwa Wipsowo, które jest ponadto wykonawcą i opiekunem samej ścieżki.

Warmińskie straszydła:
Fabularna gra terenowa, udział może wziąć każdy bez względu na wiek. Grający mają za zadanie wyzwolić mieszkańców spod panowania bestii. Aby to osiągnąć, muszą wykonać zadania wyznaczone przez baśniowe postacie i odnaleźć ukryty skarb.
Uczestnicy zapoznają się z regułami gry, otrzymują mapy i ruszają w teren. Po jej zakończeniu śmiałkowie jednają się ze straszydłami przy integracyjnym ognisku.
Gra w ciekawej, niekonwencjonalnej formie zapoznaje uczestników z postaciami baśni i legend Warmii i Mazur. Przez dwie godziny uczestnicy pokonują trasę około 1,5 km wśród pól, lasów oraz nad jeziorem.

Opr. ab na podstawie materiałów Informacji Turystycznej w Biskupcu oraz strony http://www.warminskiestraszydla.pl


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ren #1439719 | 5.184.*.* 16 lip 2014 08:42

    Gratuluję RDLP głupoty.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)