Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: pszczoły lubią miasto

2014-07-09 12:31:07 (ost. akt: 2014-07-09 12:53:27)
Rój pszczół umościł się na lipie, rosnącej tuż przy ruchliwej ulicy

Rój pszczół umościł się na lipie, rosnącej tuż przy ruchliwej ulicy

Autor zdjęcia: Mateusz Przyborowski

Rój pszczół na pół godziny sparaliżował ruch na ul. Partyzantów w Olsztynie – jednej z głównych arterii w śródmieściu. Kilka tysięcy owadów obsiadło lipę przy siedzibie redakcji miejskiej Gazety Olsztyńskiej naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji.

Rano idący do pracy dziennikarz Gazety Olsztyńskiej zobaczył ogromny rój, unoszący się nad ulicą. Po chwili owady przeniosły się na pobliską lipę.
Redakcja poinformowała o sprawie dyżurnego miasta. Na miejsce przyjechał pszczelarz i wóz strażacki z wysięgnikiem – pszczoły usadowiły się na wysokości 8 metrów nad ziemią.

Pszczelarz na wysięgniku


Pszczelarz z wysięgnika spryskał owady specjalnym preparatem do usypiania i po kilkunastu minutach były już w skrzyni. Na czas akcji, która trwała ok. 30 minut, został sparaliżowany ruch samochodów na ul. Partyzantów w stronę dworca. Kierowcy musieli stać w korkach, a piesi mieli widowisko. Porządku pilnowali także policjanci.
— Na moje oko pszczół jest około 10 tysięcy. Dobrze, że szybko zareagowaliście, ponieważ pszczoły zagrażały przechodniom — przyznał po pracy pszczelarz Leonard Stankiewicz. Nie użądliła go żadna pszczoła.

W mieście więcej kwiatów


— Owady musiały uciec z pasieki, a hodowca najpewniej nie dopilnował roju. Nie wiadomo jednak, czy są z Olsztyna czy z okolic. W tym roku pszczoły ciągną do miasta, ponieważ w regionie przez przymrozki lipy zmarzły, a w mieście są lepsze warunki. Jak stwierdził pszczelarz, nie był to pierwszy rój z pszczelą matką na lipie przy Partyzantów. W tym roku było też kilkanaście takich samych przypadków w pobliskich miejscowościach, m.in. w Jonkowie i Gietrzwałdzie, oraz kilka w samym Olsztynie. Raz nawet rój usadowił się na dachu samochodu.

Nie wiadomo, kto jest właścicielem pszczół, które obsiadły lipę przy ul. Partyzantów, nie jest on zresztą poszukiwany. Owady znajdą nowy dom w pasiece Leonarda Stankiewicza. Za operację zdjęcia pszczół z drzewa zapłacą podatnicy.

Mateusz Przyborowski

Na mapie oznaczyliśmy drzewo, na którym usadowiły się pszczoły.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy