Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Biskup Potocki przybywa - warmiński Kiermas już w sobotę!

Podczas Kiermasu w roku 2010 powitaliśmy biskupa Jana Dantyszka

Podczas Kiermasu w roku 2010 powitaliśmy biskupa Jana Dantyszka

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Purda

W sobotę 5 lipca po raz siódmy Traktem Biskupium w Bałdach pod Butrynami (gm. Purda) przejdzie korowód gości tradycyjnego Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy. Tym razem powitamy u bram Warmii biskupa Teodora Andrzeja Potockiego.

To już siódma taka impreza, której pomysłodawcami byli wójt gminy Purda Jerzy Laskowski oraz znawca folkloru i gwary warmińskiej Edward Cyfus, obecnie pracownik Urzędu Gminy w Purdzie. Jak zawsze kulminacyjnym punktem będzie inscenizacja uroczystego wjazdu na Warmię biskupa Teodora Potockiego w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego (biskup) Jarosława Borodziuka i Marcina Kiszluka.
Kiermas przypomina lokalne tradycje, szczególnie właśnie obyczaj witania nowo mianowanego biskupa na granicy Warmii. Jak co roku odbędą się też kiermasze lokalnych wyrobów i występy artystyczne.

Kiermas tradycyjnie rozpocznie się od warmińskiej mszy świętej w kościele w Butrynach z udziałem chóru im. Elżbiety Gołębiewskiej z Klewek (godz. 12:00). Prosto z kościoła uczestnicy pojadą lub pójdą (to raptem nieco ponad kilometr) na Trakt Biskupi pod Bałdami, gdzie ok. godz. 13:15 nastąpi odsłonięcie kolejnych głazów pamiątkowych poświęconych biskupom warmińskim. W tym roku swoje głazy otrzymają biskupi: Henryk Fleming (fundator Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Braniewskiego), Eberhard z Nysy (fundator Helga i Herbert Monkowski), Eneasz Sylwiusz Piccolomini, późniejszy papież Pius II (fundator ks. inf. Jan Jerzy Górny) i Teodor Andrzej Potocki (fundator Urszula Bełza).
Bezpośrednio po uroczystości odsłonięcia głazów pamiątkowych obejrzymy tradycyjnie inscenizację wjazdu na Warmię biskupa Teodora Andrzeja Potockiego. W postać biskupa i jego asysty wcielą się aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski (biskup), oraz Jarosław Borodziuk i Marcin Kiszluk.
Na terenach pod Bałdami rozstawią się kramy twórców lokalnych (m.in. wiklina, ceramika, kafle piecowe, rękodzieło dekoracyjne), będzie można także kupić tradycyjne wędliny i chleby. Chętni obejrzą pokazy garncarstwa, krycia dachu trzciną, tkania na krośnie, pisania obsadką i atramentem w wiejskiej ławce, korowania żerdzi, wyrabiania masła, mielenia ziarna na mąkę. W stoisku z tradycyjnymi strojami warmińskimi będzie można przymierzyć niektóe z nich.
Wśró artystów, którzy zaprezentują się na estradzie, zobaczymy m.in. Kapelę Ludową Śparogi z Olsztynka, grupę Berkut (folklor ukraiński), gwiazdą wieczoru (godz. 20:00) będzie Kapela ze Wsi Warszawa.

Edward Cyfus, pisarz, gawędziarz, znawca gwary warmińskiej, jeden z pomysłodawców i organizatorów Kiermasu, będzie w Bałdach podpisywał swoją najnowszą książkę "Warmińska saga - a życie toczy się dalej...". Jest to nowa wersja - uzupełniona i przeredagowana - wydanej uprzednio w trzech tomach książki "... a życie toczy się dalej".


W Bałdach przy terenach, na których odbywać się będzie Kiermas, zostanie wytyczony obszerny parking. Na miejsce zabawy można też dojechać bezpłatnymi autobusami z Olsztyna, specjalną linią uruchomioną przez PKS Olsztyn i PKS Warmia.

Rozkład jazdy:
Olsztyn – Bałdy:
dworzec autobusowy stanowisko nr 11, wyjazd 11.00, 12.30, 15.00, 17.00 (przystanki: Dworcowa-Hortex, Dworcowa-Szpital, Nagórki (Krasickiego-Wańkowicza), Jaroty-Poczta (Wilczyńskiego-Jarocka)
Bałdy – Olsztyn: 13.30, 16.00, 18.00, 21.15.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@naszawarmia.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB